Pandemija žemei atsikvėpti neleido: prisidėti prie klimato kaitos mažinimo galime kiekvienas

Pernai dėl pandemijos sumažėjus gamybos apimtims ir užsidarius verslams, daugiau elektros energijos ėmė sunaudoti namų ūkiai.

 Specialistai pastebi, kad bene didžiausiu iššūkiu lieka būtinybė auginti žmonių sąmoningumą, skatinti juos rinktis atsinaujinančią energetiką. Elektros sąskaitoje augantį kilovatvalandžių skaičių suvaldyti nėra paprasta dar ir dėl to, kad iki 10 proc. bendro elektros suvartojimo sudaro vadinamoji fantominė arba vampyro galia.

Nors įprastai namų ūkiai suvartoja gerokai mažiau elektros nei pramonė ir verslas, iš dalies tai paaiškina, kodėl pandemija neatnešė vienintelio teigiamo efekto, kurio buvo galima tikėtis. Subliuško lūkestis, jog pasauliui užsidarius namuose ši priverstinė pauzė leis atsikvėpti žemei.

JAV Nacionalinės vandenynų ir atmosferų administracijos duomenimis, 2020 metais anglies dioksido (CO2) kiekis atmosferoje toliau didėjo ir pasiekė aukščiausią lygį per pastaruosius 3,6 mln. metų.
„Žemės diena suteikia progą įvertinti, kokį pėdsaką paliekame kiekvienas asmeniškai ir kaip galėtume sumažinti naštą aplinkai, atkreipdami dėmesį į savo pasirinkimus bei kasdienius elektros vartojimo įpročius“, – sako „Elektrum Lietuva“ direktorius Martynas Giga.

„Džiaugiamės už kiekvieną žmogų, atsakingai naudojantį gamtos išteklius. Stebime, kad gyventojai ir įmonės vis daugiau domisi ir priima pasvertus ir į ateitį orientuotus sprendimus, renkasi atsinaujinančią energiją. Net ir mažas žingsnis namuose prisideda prie to, kad žemė tampa žalesnė“, – teigia M. Giga.

„Elektrum Lietuva“ specialistai sako, kad padėti gamtai galime kiekvienas, atkreipdami dėmesį į nemačiomis elektros energiją naudojančius prietaisus, kurių apstu kiekvienuose namuose. Dėl nuotolinio darbo jų sąrašą papildė nešiojamieji kompiuteriai ir kiti įrenginiai.

Savotiški elektros vampyrai yra mikrobangės krosnelės ir orkaitės, kurios didelę laiko dalį stovi nenaudojamos, tačiau rodo laiką. Taip pat televizoriai, kurie ne tik akimirksniu įsijungia vieno mygtuko paspaudimu, bet ir prisimena paskutinius mūsų pasirinkimus. Nematomu elektros vampyru gali tapti ir belaidis interneto ryšys, prie kurio nėra prisijungęs nė vienas šeimos narys. Visa tai nugula į mėnesio sąskaitą.

Profesinei veiklai koncentruojantis namuose juose išaugo elektros suvartojimas ir prietaisų – vampyrų skaičius. Kad ir nešiojamasis kompiuteris, kuris tapo neatsiejamu nuotolinio darbo atributu. Net jei kompiuteris pereina į miego režimą, jis vis tiek naudoja apie 55 vatus galios. Vadinasi, nenaudojama darbo priemonė prisideda prie fantominės apkrovos ir augina mėnesio elektros sąskaitą.

Tik išjungti šviesą išeinant iš kambario neužteks, norint mažinti elektros suvartojimą reikėtų iš esmės peržiūrėti visus įrenginius, kurie namuose yra nuolat įjungti į tinklą ir įvertinti ką keisti. Būtent kompiuteris gali būti pirmas šiame sąraše.

Tiesa, sunku įsigyti tokių įrenginių, kurie nebūtų elektros vampyrai. Didžioji dalis įrenginių yra skirti būti nuolat įjungti į elektros tinklą.

Fantominė galia gali sugeneruoti nuo 5 proc. iki 10 proc. elektros sąskaitos, būtina atkreipti į tai dėmesį.