Paneigė mitus apie laimę: dauguma daro klaidą

Ar tikrai „ne piniguose laimė“? Dažniausiai laimė tampa didžiausia gyvenimo siekiamybe. Deja, apie ją vis dar sklando daugybė mitų. Mokslininkės įspėja, kad tikint klaidingais įsitikinimais, galima pražiopsoti tikrąją laimę, kuri buvo panosėje. „Žmonės dažnai galvoja, kad, kai turėsiu viską, ko trokštu, būsiu pats laimingiausias. O gal laimė ir yra neturėti visko, ko nori, kai dar yra ko norėti, siekti ir apie ką svajoti?“, – sako dr. Viktorija Starkauskienė, Laimės ekonomikos ambasadorė, VDU Bendruomenės gerovės koordinatorė.

Vienas gajausių mitų – laimė yra turėti viską. Anot V. Starkauskienės, dažniausiai žmogus jaučiasi laimingas ne pasiekęs tikslą, o jo siekdamas. „Dažnai girdime: „kai gausiu aukštesnes pareigas, didesnį darbo užmokestį ir t.t. jausiuosi laimingas“. Visgi, gavus visa tai, žmogus pasijaučia laimingas, tiksliau – sėkmingas tik trumpai. Nes laimė – tai kelionė, procesas ir didžiausia laimė ištinka kelyje į tikslą, o ne pasiekus jį“, – sako V. Starkauskienė.

Siekiant būti laimingam, pasak ekspertės, reikia neskubėti lygintis su kitais, nes taip galima nusivilti, svarbu fokusuotis į asmeninį progresą.

Dėkingumas – vienas geriausių įrankių laimės akimirkai pagauti ir mitams sugriauti. Tam pritaria ir dr. Kerry Howells, apdovanojimų pelniusi australų mokslininkė. Ji sako, kad gebėjimas išreikšti padėką – nesvarbu sau ar kitiems, tiesiogiai prisideda prie laimės pojūčio.

„Dėkingumas yra socialinė emocija, bruožas, kuris mus sieja su kitais. Jis padeda pripažinti, ką gauname iš kitų, ir skatina grąžinti tai. Daugelis mano tyrimo dalyvių teigė, kad išreikšdami dėkingumą jaučiasi ramesni. Tai todėl, kad jaučiame neužbaigtumą, kai nepareiškėme dėkingumo ten, kur priklauso“, – sako K. Howells.

Dėkingumo praktiką, anot mokslininkės, reikėtų taikyti kasdien. Jei kiekvieną rytą galvosite apie dalykus, už kuriuos esate dėkingi, net jei šie ir maži, tai stipriai prisidės prie jūsų geresnės emocinės savijautos. Dėkingumas apsaugo mus nuo būsenų, kurios atima laimę –, pasipiktinimo ar pavydo. Jei rytą pradedame sąmoningai praktikuodami dėkingumą, tai užduoda toną dėkoti kuo dažniau. Jei darbo vietoje, dėkingumas išreiškiamas nuoširdžiai, darbuotojai jaučiasi pripažinti ir naudingi. Pasak V. Starkauskienės, dėkingumo praktikos organizacijoje padeda darbuotojams jaustis vertinamiems, skatina motyvaciją, didina savirealizaciją ir laimės jausmą, verčia tikėti, kad jų veiksmai yra svarbūs, o tai skatina būti paslaugiais, bendradarbiauti ir stengtis organizacijos labui.

Pagal BNS inf.