Papūgų tėvelis moko paukščius žongliruoti

cirkas papugosPalikimu gavęs namuką, cirko artistas Vladimiras GORODETSKY jį pardavė ir nusipirko… dvi didžiąsias papūgas. Taip įgyvendino vaikystės svajonę auginti šiuos paukščius.

Jau daugiau nei 12 metų unikalius triukus su didžiosiomis papūgomis atliekantis artistas šiemet pasirodo profesionaliame „Baltijos cirke“. Stebėdami ryškiaspalvių arų, o ypač – čiauškučių kakadu žaismingus triukus, šilutiškiai turėtų būti ištempę ausis – galbūt papūgos ištars naujai išmoktą lietuvišką žodį.

Tukano laukė dvejus metus

Iš Rusijos kilusį Vladimirą cirko menas pakerėjo dar vaikystėje, kai 5 klasėje berniukas ėmė lankyti cirko būrelį. Tuomet įtraukė ir nebepaleido: jis ėmė mokytis važiuoti vienaračiu, žongliruoti. Cirko mokykloje susipažinęs su žmona Irina artistas kartu su ja sukūrė išskirtinį, itin sudėtingą, akrobatinių elementų kupiną pasirodymą. Vėliau numerį ir jo paslaptis perdavė savo sūnui.

Cirku persmelkta visa Gorodetsky šeima: vyresnioji dukra dirba cirke JAV, Las Vegase, o 27-erių sūnus su cirkais keliauja po Europą. Šiuo metu sūnus atostogauja, todėl atvyks aplankyti tėvų į Šilutę.

Vladimiras juokauja, kad užaugintus vaikus pakeitė papūgos, nes joms dabar skiria daugiausia dėmesio. Paukščių būrys išsiplėtė, o tarp 7 papūgų kraiposi ir vienas tukanas. „Gražus genys“, – šmaikštauja dresuotojas, aiškindamas, kodėl jis atsidūrė tarp augintinių. Šis ryškiasnapis paukštis retai pasirodo cirkuose, tačiau Vladimiras jį išmokė atlikti keletą triukų.

Kol galės legaliai įsigyti tukaną dresuotojas laukė dvejus metus. Cirke tukanas lesa vabalų lervas, kurias šeimininkas perka iš specialaus veislyno Vilniuje.

Papūga Markuša vadovauja paradui

V.Gorodetsky neslepia, kad dresuoti didžiąsias papūgas reikia daug kantrybės, o svarbiausia – mylėti patį gyvūną. Net jei papūga įžnybia, įbrėžia ar įkanda, reikia suprasti, kad tai ji daro ne iš blogos valios.

Pirmasis dalykas, ko reikia išmokyti papūgas prieš pradedant dresūrą, tai atpratinti žnaibytis. Kieto snapo paukščio įkandimas gali iškart baigtis piršto lūžiu.

Suvaldyti visą tuntą ne tik skirtingų rūšių, lyties, amžiaus, bet charakterio bei temparamento papūgų yra menas. Visi paukščiai nuolat varžosi dėl aukštesnio hierarchijos laiptelio, o svarbiausia – dėl dresuotojo dėmesio. Jis niekur nevyksta su viena papūga, nes šiai kitos pavydžios kolegės gal užkurti tikrą pragarą. Didžiausia bausmė neklusniai papūgai ne skanėsto trūkumas, o tai, kad Vladimiras ją subars ar nepaglostys.

Papūga Markuša – pati seniausia, todėl ją artistas vadina žvaigžde. Save papūga laiko viršila, todėl visuomet vadovauja kitoms papūgoms, auklėja, bara ir baudžia neklusniąsias. Kaip žvaigždei jai atleidžiamas įnoringumas ir aikštingumas.

Dresuotoją papūgos vadina tėčiu

„Baltijos cirko“ direktoriaus Petro Variakojo dukra Ieva Variakojytė – Reynshtrom pasakojo, kad ją pirmiausia nustebino skirtinga papūgų kalba. Kiekviena skirtingai švilpia ir leidžia garsus, o tuomet kraipo galvą ir stebi žmonių reakciją.

Visos cirko papūgos moka šnekėti, rusiškai sako įvairiausias joms patikusias frazes, o pamačiusios Vladimirą kartoja „tėtis“. Viena kakadu – itin imli kalboms, tad lietuviai cirko artistai ją išmokė pasakyti lietuvišką žodelį „Gerai“.

Paukščio talentas, imlumas ir kitos savybės lemia, kiek užtruks jį išmokyti triuką. Gali tekti mokyti ir pusmetį, ir dvejus metus. Su paukščiais reikia kasdien bendrauti, treniruotis ir dirbti.

Tik tikri cirko žinovai gali pastebėti Papūgų tėveliu vadinamo V.Gorodetsky sugalvotus autorinius triukus. Vienas tokių – pukščiams nebūdingas triukas, kai papūga atlieka „antipodą“, t.y. žongliruoja kojomis.

Tiesa, viena rožinė papūga niekaip nepasiduoda dresūrai ir rampos šviesų bei susižavėjusių žiūrovų plojimų dar nematė. Vladimiras juokauja, kad greičiausiai ji taip ir liks dėl grožio, nes neturi cirkininkės gyslelės.

Paklaustas apie auklėtinių išdaigas, Vladimiras prisiminė darbą Ukrainos cirke. Palapinė buvo pastatyta sename dideliame parke. Beeinant su papūga į repeticiją, paukštį kažkas išgąsdino, tad jis pakilo ir nuskrido į medį, tada link kito ir karksinčių varnų…

„Zaraza!“ – kikena dresuotojas, kuriam augintinės keturių dienų klajonės parke sukėlė daug streso.