Paramos centre paramos dalintojoms vietos nebeliko

labdaros krautuveJau keli metai Šilutėje sklandžiusios kalbos, kad pastačius naująjį Socialinių paslaugų centrą, jame atsiras vietos ir seniai veikiančiai labdaros krautuvei, staiga nutilo.

Varganose patalpose įsikūrusioje labdaros krautuvėje dirbančios ir kalnus šilutiškių suneštų drabužių, kitų daiktų perkilnojančios ir beturčiams dalijančios Šilutės moterys katalikės jau irgi nebežinia kiek metų meldžia visų rajono valdžių skirti joms didesnes patalpas.

Bet valdžios keičiasi, o labdaringą darbą savo laisvu laiku dirbančios pensininkės ir toliau vargsta mažytėje patalpėlėje Tulpių gatvėje.

Nors visi rajono vadovai sutinka, kad labdaros rinkimas ir dalijimas Šilutėje būtinai reikalingas, kad labdarą krauti ir dalinti Socialinių paslaugų centre itin pritiktų, moterų katalikių entuziazmas vėl pristabdytas: įkurti krautuvę naujajame centre, kur gyvena benamiai ir kiti socialinių paslaugų gavėjai, pasirodo… uždrausta.

Labdaros krautuvėje trūksta vietos ir oro

Beveik 50 kvadratinių metrų patalpos labdaros krautuvei skirtos Tulpių gatvėje esančiame Šilutės ligoninei priklausančiame pastate. Jei ne medikų geranoriškumas, kurie labdaros krautuvei atidavė dar ir koridorių, labdaros dalintojoms ir apsisukti nebūtų kur.

Tiesą sakant, ir dabar nelabai apsisuksi, nes dviejuose mažuose kambarėliuose visa erdvė – nuo grindų beveik iki lubų – užkrauta drabužiais, avalyne, dėžėmis.

Ypač prastai labdarą dalijančioms moterims būna tomis dienomis, kai daiktų pasirinkti sueina varguoliai. Per pusdienį jų tenka priimti po kelias dešimtis, tad galima tik įsivaizduoti, kaip čia stumdosi ir varguoliai, dažnai atėję su mažais vaikais, ir juos šelpiančios moterys.

Neretai kambarėliuose tiesiog pritrūksta oro, tad tenka sprukti į lauką jo įkvėpti…

Šelpia ir Socialinių paslaugų centro gyventojus

Išgirdusios, kad įrengus naująjį Socialinių paslaugų centrą jame patalpos bus skirtos ir labdaros krautuvei, moterys katalikės nudžiugo. Bet džiugesys truko tik iki centro atidarymo.

Tuomet moterims buvo parodytas net už dabartinį mažesnis kambarėlis, kuriame neva galėtų įsikurti su visa joms atnešta labdara.labdaros krautuve rubai

Kol svarstė, ką daryti – keltis į Socialinių paslaugų centrą ar ne, neseniai moterys katalikės sužinojo, jog nebegaus nė to mažyčio kambarėlio – dažais kvepiančiame pastate joms vietos iš viso nėra.

„Labdaros krautvėje likome dirbti tik septynios moterys nuo 70 iki 83 metų, kitos jau nebepajėgia. Reikėtų bent kiek normalesnių sąlygų tokiam darbui“, – sako moterų katalikių vadovė Albina Gečienė.

Ji ir jos bendramintės negali patikėti, kad Socialinių paslaugų centre nebeliko vietos būtent socialinę paslaugą teikiančioms moterims, kurios už savo darbą nė lito neprašo.

A.Gečienė ilgai vardija, kiek kartų labdaros atrinkta ne tik pavieniams vargetoms, bet ir gabenta įvairioms įstaigoms: Saugų vaikų globos namams, Macikų socialinės globos namams, Šilutės ligoninei, ypač – jos Slaugos skyriui, organizacijos „Gelbėkit vaikus“ Šilutės skyriaus lankytojams ir kitiems. Pagaliau, to paties Socialinių paslaugų centro gyventojams irgi ne kartą reikėjo parinkti drabužių.

Moterys katalikės prisimena, kad prieš kelerius metus, kai labdaros krautuvė dar buvo Lietuvininkų gatvėje, į ją ateidavo dvigubai daugiau žmonių. Tai rodo viena – žmonės vis neįpranta, kad krautuvė išsikėlė į miesto pakraštį, kai kurie jos tiesiog neranda. Tad daugiau naudos ji duotų, jei būtų miesto centre.

Daugiau neranda ką pasiūlyti

Ilgametis rajono socialinės srities kuratorius, dabar  Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas laikinai einantis Alvidas Šimelionis sako, jog pagal projektą Socialinių paslaugų centre vietos labdaros krautuvei nebuvo numatyta.

Tačiau rajono valdžia vylėsi, kad rekonstravus tokį didelį pastatą, kuriame įsikūrė Socialinių paslaugų centras, atsiras patalpų ir labdaros krautuvei.

Tačiau tai uždraudė Nacionalinė mokėjimo agentūra, kuri prižiūrėjo projektą: agentūros atstovai nurodė, jog keisti pastato paskirtį, t.y., įkurti jame dar ir labdaros krautuvę, bus galima ne anksčiau kaip po 5 metų.

Pasak A.Šimelionio, apžiūrėtos ir kitos patalpos, kurias planuota pasiūlyti labdaros dalintojoms, konkrečiai – Šilutės autobusų parko teritorijoje. Tačiau jos, anot A.Šimelionio, dar prastesnės, tad moterims nė nesiūlytos.

Tartasi ir su Šilutės ligoninės administracija, kuri suteikė vilčių, jog netolimoje ateityje gali atsirasti galimybė padidinti dabartines labdaros krautuvės patalpas. Bet kada tai įvyks, dar niekas negali pasakyti.

A.Šimelionis sako neabejojantis moterų katalikių veiklos naudingumu. Jis keletą kartų lankėsi labdaros krautuvėje ir sako visada ten radęs daug žmonių: ir daiktus atnešusių, ir atėjusių jų pasirinkti. Bet dabar šios krautuvės likimą jau teks svarstyti naujai rajono valdžiai.