Parodoje – „drugiai-pelėdos“

1a Peleda_drugys_Caligo_eurilochus___kopijaAkmenės krašto muziejuje išsirito „drugiai-pelėdos“ (Caligo). Muziejaus lankytojų laukia egzotiški įspūdžiai muziejuje įrengtose „džiunglėse“ – gyvų drugelių oranžerijoje. Be to, tam tikromis sąlygomis gyvų drugelių ekspozicijos lankytojams leidžiame nemokamai fotografuotis su šiais pasakiško grožio drugeliais ir pasijusti it tropikų džiunglėse.

Drugeliai Caligo eurilochus natūraliai veisiasi Centrinės ir Pietų Amerikos šalių teritorijose: Peru, Meksikos ir kitose. Šie drugiai aktyviausiai skraido prieblandos metu. Apie tokį jų elgesį sufleruoja ir lotyniškas pavadinimas „Caligo“ (lot. caligo – tamsa). Jų apatinio sparno struktūra yra apgaubta paslaptimi. Manoma, kad pamėgdžiojama plėšrūno akių struktūra atlieka atbaidymo funkciją. Daugelis šiais drugeliais mintančių gyvūnų (pavyzdžiui, driežai Anolis) vengia artintis prie už juos didesnių grobuonių medžioklės plotų. Tačiau klausimas, kodėl gyvūnai plėtoja tokias sudėtingas kitos rūšies imitacijas, iki galo dar lieka neatsakytas.

Akmenės muziejaus specialioje oranžerijoje skraido ir kiti egzotinių kraštų drugiai, pavyzdžiui, „drugiai-aitvarai“ (Idea leuconoe) arba Papilio thoas („karališkieji dvišakauodegiai“). Pastarieji išsiskiria dydžiu (išskleistų sparnų ilgis siekia 130 mm) ir ryškiais geltonos spalvos raštais.

Terminas pasigrožėti drugeliais nėra ilgas, nes kai kurie drugeliai gyvena tik keletą dienų. Gamtos procesus sunku nuspėti, todėl rekomenduojame iš anksto paskambinti į muziejų ir sužinoti, kiek ir kokių drugelių yra oranžerijoje. Ekspozicija atnaujinama kiekvieną mėnesį (gaunamos skirtingos drugelių rūšys). Kitą lėliukių siuntą muziejus planuoja gauti birželio 20 d. Po kiekvienos siuntos lankytojai turės galimybę stebėti drugelių gyvenimo ciklą nuo lėliukės iki suaugėlio stadijos. Planuojama, kad vis naujos egzotinių drugelių siuntos muziejų pasieks iki vėlyvo rudens.

Be to, muziejuje galėsite pasigrožėti Boriso Izenbeko surinkta didžiausia Lietuvoje dieninių drugelių kolekcija. B. Izenbeko kolekcijoje yra apie 5000 dieninių drugių iš viso pasaulio (dalis kolekcijos saugoma muziejaus archyvuose). Ypač daug, net 477 rūšis (iš 557 žinomų pasaulyje), surinkta sklandūnų (Papilionidae). Keliolika kolekcijoje esančių eksponatų rūšių yra ant išnykimo ribos ir dabar pasaulyje griežtai saugomos.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.