Pasaulinė Dauno sindromo diena šiemet bus minima Jūrų muziejuje

Foto terapija 2Kovo 21-ą dieną Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos drauge su Medicinos fakulteto Žmogaus ir medicininės genetikos katedra, Lietuvos žmogaus genetikos draugija ir Lietuvos jūrų muziejus trečią kartą Lietuvoje minės Pasaulinę Dauno sindromo dieną. Dauno sindromo diena pasaulyje minima jau 11-ą kartą.

Ta proga ateinantį pirmadienį, kovo 21-ją dieną, Lietuvos jūrų muziejaus Delfinų terapijos centre Klaipėdoje organizuojama mokslinė – praktinė konferencija „Dauno sindromo diena Lietuvoje 2016“.

Konferencijos dalyviai turės galimybę susipažinti su Delfinų terapijos centre vykdoma veikla, stebės delfinų pasirodymą. Be to, konferencijos metu bus pristatytas leidinys „Dauno sindromas: patarimai tėvams ir specialistams“, kurį parengė VU Medicinos fakulteto Žmogaus ir medicininės genetikos katedros ir Filosofijos fakulteto autorių kolektyvas drauge su Žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacija bei tėvais, auginančiais vaikus, turinčius Dauno sindromą. Knygoje atsakoma bent į dalį klausimų, kurie aktualūs ir specialistams, ir tokius vaikučius auginančioms šeimoms.

Dauno sindromas pavadintas anglų pediatro L. Dauno (Down) garbei. Šis gydytojas 1866 metais išsamiai aprašė vaikus, turinčius Dauno sindromui būdingų požymių. Dauno sindromą turi maždaug 1 iš 800 gimusiųjų.

„Deja, žmonės su Dauno sindromu kasdien vis dar susiduria su nepalankia visuomenės reakcija, – sako VUL Santariškių klinikų Medicininės genetikos centro vadovas, VU Medicinos fakulteto dekanas prof. Algirdas Utkus. – Dažnai tenka išgirsti klausimą: „Ką gali asmuo, turintis Dauno sindromą?“

Pasak profesoriaus, atsakymas būtų labai paprastas – jis gali dirbti ir atskleisti save, gali mylėti ir rūpintis kitais, ne tik savimi. O visų svarbiausia – gali džiaugtis gyvenimu, būti laimingas ir mokyti to kitus.

„Aplink mus gyvena daugybė pačių įvairiausių žmonių ir privalome suprasti, jog jie yra tokie patys žmonės, piliečiai, asmenybės, kaip ir kiekvienas iš mūsų, – sako prof. Algirdas Utkus.

Santariškių klinikų gydytoja genetikė Aušra Matulevičienė įsitikinusi, kad Pasaulinės Dauno sindromo dienos misija – formuoti teigiamą visuomenės požiūrį į Dauno sindromą turinčiuosius, padėti integruotis šiems žmonėms ir jų šeimoms į visuomenę, didinti socialinių paslaugų pasiekiamumą.

„Nors suprantame, kad griauti nusistovėjusius stereotipus apie Dauno sindromą, šviesti visuomenę, keisti bendruomenės nuostatas – lėtas, ilgas ir sudėtingas procesas, bet nuoširdžiai tikime, jog šis kelias – teisingas ir vienintelis,“ – sako Aušra Matulevičienė.

Lietuvoje dar sunku patikėti, kad žmonės su Dauno sindromu gali ne tik gyventi tokį pat gyvenimą, kaip ir kiti, bet net tapti … aktoriais. Kaip teigia viename interviu Dauno sindromą turintis ispanų aktorius Pablo Pineda: „Žmonės turėtų stengtis mus pažinti, nes esame jiems visiškai nepažįstami. Tačiau mes nusipelnėme būti labiau suprasti, taigi kviečiu visus nepasiduoti jau susiformavusiems visuomenėje stereotipams.“

Mokslinė – praktinė konferencija „Dauno sindromo diena Lietuvoje 2016“ vyks kovo 21 d., pirmadienį, 11.00 – 16.00 val. Lietuvos jūrų muziejaus Delfinų terapijos centre (Smiltynės g. 3, LT-93100 Klaipėda).

Spaudos konferencija, skirta Pasaulinei Dauno sindromo dienai, rengiama kovo 21 d. 10 val. Delfinariume.