Pasaulinė diena be tabako

nerukymasGegužės 31 dieną minint Pasaulinę tabako dieną, jau ketvirtus metus Lietuvoje vykdoma akcija „Gėlė vietoj cigaretės”, kurios metu gatvėse bus dalijamos popierinės gėlės ir raginama atsisakyti rūkymo.

Planuojama išdalinti 25 tūkstančius popierinių gėlių visuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose, tarp jų – ir Šilutėje.

Vėliau ligoninėse bus aplankytos naujagimių susilaukusios moterys ir jų kūdikiai gaus dovanų marškinėlius su užrašu „Gimiau nerūkantis”. Akcijos organizatoriai naujagimių tėvams tarsi už juos perduoda prašymą: „Leiskit gimti ir augti sveikiems”.gimiau-nerukantis-5154

Rūkymo sukeltos ligos Lietuvai kasmet kainuoja apie 7000 gyvybių. Dėl šios priežasties akcijos organizatoriai, matydami vis labiau visuomenėje, o ypač tarp moterų, plintantį rūkymą, siekia informuoti visuomenę ir paraginti saugoti vaikų ir savo sveikatą.

Pagrindinis šios dienos tikslas yra apsaugoti dabartinę ir būsimas kartas nuo tabako vartojimo sukeliamų sveikatos, socialinių, aplinkos ir ekonominių problemų bei priverstinio kvėpavimo tabako dūmais užterštu oru.

Tiek moters, tiek vyro rūkymas šeimoje gali tapti rimta kliūtimi norint susilaukti vaikų šeimoje, o tėvų rūkymas gali reikšmingai pakenkti vaiko sveikatai. Pasyvus rūkymas, t.y. kvėpavimais cigarečių dūmais, esant šalia rūkančiojo, nėštumo metu taip pat gali tapti vaisiaus ir jau gimusio vaiko sveikatos sutrikimų priežastimi. Augdami vaikai perima tėvų elgesio modelį ir patys dažniau pradeda rūkyti.

Rūkymas ir pasyvus rūkymas taip pat didina riziką susirgti visomis su rūkymu susijusiomis ligomis: infarktu, išemine širdies liga, krūtinės angina, insultu, lėtinėmis plaučių ligomis, plaučių uždegimu.

Tačiau kaip bebūtų apmaudu rūkymas dažnai laikomas įprastu reiškiniu ir yra didžiausia priklausomybė ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis nuo rūkymo sukeltų ligų pasaulyje kasmet miršta apie 5 milijonus žmonių ir daugiau nei tūkstantis Lietuvoje.

10 priežasčių, dėl kurių turėtumėte atsisakyti rūkymo

1. Pagerės Jūsų gyvenimo kokybė.

2. Pagerės Jūsų  sveikata: pradings kosulys, sumažės dusulys, širdies ir kraujagyslių ligų, plaučių vėžio ir kitų ligų rizika bus mažesnė, nekankins rėmuo.

3. Metus rūkyti, po 10 metų širdies priepuolio tikimybė prilygsta nerūkančio žmogaus širdies priepuolio tikimybei, o plaučių vėžio tikimybė sumažėja du kartus.

4. Naktį geriau miegosite, o dieną būsite žvalesnis ir turėsite daugiau energijos.

5. Pagražėsite ir apsisaugosite nuo ankstyvo odos senėjimo.

6. Sutaupysite pinigų.

7. Jausitės mažiau suvaržytas įvairių draudimų.

8. Nerūkantiems bus maloniau su Jumis bendrauti. Maloniau kvepėsite.

9. Pagerės Jūsų skonio ir uoslės pojūčiai.

10. Jūsų gyvenimo trukmė pailgės 6–8 metais. Pamąstykite, kiek daug įdomaus ir prasminga per tą laiką būtų galima nuveikti.

Video kas nutinka plaučiams surūkius 60 cigarečių: