Pasaulinę nerūkymo dieną šilutiškiams išdalinta 10 kg obuolių

akcija gimiau nerukantis„Obuolys vietoj cigaretės!“, – tokiu šūkiu Šilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai pasitiko Pasaulinę dieną be tabako, kuri minima gegužės 31-ąją. Paskutinę pavasario dieną jie vaikščiojo po Šilutės gatves ir praeiviams siūlė vietoj cigaretės į rakas paimti obuolį. Akcijos metu Šilutėje išdalinta 10 kilogramų obuolių.

Kitą dieną – birželio 1-ąją – visoje Lietuvoje jau 15-ąjį, o Šilutėje – 7-ąjį kartą buvo vykdoma akcija „Gimiau nerūkanti/is“, kurios metu apdovanoti gegužės 31-ąją dieną gimę kūdikiai.

 

akcija iluts rajono sav. 1Dalijo obuolius

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rūkymo keliamą pavojų asmens ir visuomenės sveikatai lygina su epidemijų keliamais pavojais. Populiariai kalbant, nėra nė vienos žmogaus organizmo sistemos, kuriai nekenktų rūkymas, kaip nėra ir nekenksmingų cigarečių.

Gegužės 31-oji – Pasaulinė diena be tabako – minima jau 27-ąjį kartą!

Pagrindinis šios dienos tikslas yra apsaugoti dabartinę ir būsimas kartas nuo tabako vartojimo sukeliamų sveikatos, socialinių, aplinkos ir ekonominių problemų bei priverstinio kvėpavimo tabako dūmais užterštu oru (pasyvaus rūkymo).

Šių metų Pasaulinės dienos be tabako akcentas – nauji vaizdiniai ir tekstiniai įspėjimai ant tabako ir susijusių gaminių pakuočių. Lietuvoje gegužę jau atsirado ant tabako ir susijusių gaminių pakuočių ne tik nauji tekstiniai ir vaizdiniai įspėjimai, bet ir nuoroda į interneto svetainę, skirtą padėti norintiems mesti rūkyti.

Keletą metų iš eilės Lietuvoje Pasaulinė diena be tabako buvo minima su šūkiu „Gėlė vietoj cigaretės!“, o šiemet akcijos šūkis buvo „Obuolys vietoj cigaretės!“.

Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistės  kvietė rūkančius asmenis cigaretę iškeisti į specialiu akcijos „Obuolys vietoj cigaretės“ lipduku pažymėtus obuolius, o nerūkančius kvietė perduoti šią žinią pažįstamiems, draugams, kurie rūko. Akcijos metu buvo išdalinta 10 kg obuolių, taip pat dalinti lankstinukai su informacija apie rūkymo žalą žmogaus sveikatai.

Specialistės priminė, kad interneto svetainėje www.nerukysiu.lt kiekvienas dar tik svarstantis ar jau apsisprendęs mesti rūkyti gali rasti naudingos informacijos.

Įteikė marškinėlius

Birželio 1-ąją dieną Visuomenės sveiktos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė ir specialistė Greta lankėsi Šilutės ligoninėje, kur pasveikino tądien gimusį naujagimį. Akcijos metu marškinėliais su užrašu „Gimiau nerūkantis“ ar „Gimiau nerūkanti“ yra apdovanojami „Pasaulinę dieną be tabako“ (gegužės 31) gimę naujagimiai. Akcija vyksta visuose Lietuvos miestų gimdymo namuose.  Akcijos organizatoriai naujagimių tėvams tarsi už juos perduoda prašymą: „Leiskit gimti ir augti sveikiems“.

Pasaulinę nerūkymo dieną Šilutės ligoninėje negimė nei vienas naujagimis, todėl akcijos marškinėliai ir atminimo dovanėlės buvo įteikti birželio 1-osios rytą Alberto ir Neringos Pupšių šeimoje gimusiam Arui. Tai antrasis sūnus Pupšių šeimoje.

Tiek moters, tiek vyro rūkymas šeimoje gali tapti rimta kliūtimi norint susilaukti vaikų šeimoje, o tėvų rūkymas gali reikšmingai pakenkti vaiko sveikatai. Pasyvus rūkymas nėštumo metu taip pat gali tapti vaisiaus ir jau gimusio vaiko sveikatos sutrikimų priežastimi. Augdami vaikai perima tėvų elgesio modelį ir patys dažniau pradeda rūkyti.
Rūkymo sukeltos ligos Lietuvai kasmet kainuoja apie 7000 gyvybių. Dėl šios priežasties akcijos organizatoriai, matydami vis labiau visuomenėje, o ypač – tarp moterų, plintantį rūkymą, siekia informuoti visuomenę ir paraginti saugoti vaikų ir savo sveikatą.