Pasenusius vaistus – ne į šiukšlių dėžę, o į vaistinę

pasene vaistai 2Turbūt kiekvieno mūsų namų vaistinėlėse būtų galima aptikti vieną kitą jau seniai užsigulėjusią tablečių pakuotę. Tokiais pasenusiais vaistais dažnas mūsų atsikrato juos tiesiog išmesdamas kartu su buitinėmis atliekomis, arba dar blogiau – nuleisdamas juos tiesiai į kanalizaciją.

Nors Farmacijos įstatyme aiškiai nurodyta, jog nebetinkami vartoti vaistai turi būti atiduodami į vaistines, neretai šis nurodymas visuomenės taip ir lieka ignoruojamas.

„Šilutės naujienos“ nusprendė aplankyti keletą vietinių vaistinių ir išsiaiškinti, kaipgi šilutiškiai linkę tvarkyti pasenusius medikamentus, ir kaip teisingai tai reikia daryti.

Būtina atiduoti į vaistinę

Visi „Šilutės naujienų“ kalbinti miestelio vaistininkai vienareikšmiškai tvirtino, jog į buitinių atliekų konteinerius išmesti vaistai gali pridaryti daug žalos.

„Visų pirma, tai milžiniška ekologinė tarša. Vaistuose būna ir pavojingų cheminių medžiagų, kurios pačios savaime neišnyksta, todėl netinkamai juos išmetus, šios medžiagos patenka į dirvožemį, gruntinius vandenis. Taip pat nereikia pamiršti ir galimybės, jog konteineriuose esančius vaistus gali išmėtyti šiukšlynų žmonės, vaistus gali rasti vaikai ir apsinuodyti.

Visuomenė turi žinoti, jog pasenusius vaistus tinkamai sunaikinti gali tik specialiai tuo užsiimančios įmonės, mat vaistams sunaikinti reikia specialių sąlygų, kitų būdų jiems saugiai išnykti tiesiog nėra“, – pasakojo vienoje didžiausių Šilutės vaistinių dirbanti specialistė Inga.

Nėra vaistų, kuriuos būtų galima išmesti kartu su buitinėmis atliekomis. Vienoje iš seniausiai Šilutėje veikiančių „Marių“ vaistinėje sužinojome, jog absoliučiai visi pasenę vaistai turi būti priduoti į vaistinę.

Net jei žmonės mano, jog kai kurie vaistai pagaminti iš natūralių augalinių medžiagų, todėl, teoriškai, juos būtų galima išmesti į šiukšlių dėžę, jie labai klysta. „Net jei tai pasenusios gliukozės tabletės, vis tiek jas reikia atnešti į vaistinę, kad tabletes radęs koks vaikas jų nesuvartotų“, – teigė vaistininkė Silva.

Priimami visų tipų medikamentai

Neretai žmonės pasenusių vaistų atsikrato kartu su buitinėmis atliekomis tiesiog taupydami savo laiką ar baimindamiesi dėl medikamentų pridavimo į vaistinę procedūros.

Ramindamos gyventojus, kalbintos Šilutės vaistinių farmakotechnikės pasakojo, jog šilutiškiai vaistus priduoti gali bet kokia forma, nereikia jų specialiai pakuoti ar patiems jų registruoti.

Tereikia perduoti maišelį su nebetinkamais vartoti vaistais vaistininkui. Vaistinės darbuotojas medikamentus pasveria, užregistruoja ir išrūšiuoja pats.

Pasenę medikamentai vaistinėse yra atidedami į jiems skirtą atskirą dėžę, kurios turinys periodiškai yra atiduodamas vaistus naikinančiai įmonei.

Visiškai nesvarbus ir atnešamų vaistų kiekis, kiek žmogus jų turi, tiek gali ir atnešti. Pažymėtina, jog vaistinės priima visus vaistus, nepriimami tik gyvsidabriniai termometrai.

Farmakotechnikės Ingos teigimu, žmonės gali atnešti bet kokios formos pasenusius vaistus: kietos, skystos, dujinės (aerozoliniai). „Priimame absoliučiai visus naudojimui nebetinkamus vaistus. Vaistai tampa nebetinkami vartoti, jei pasibaigęs ant pakuotės nurodytas jų galiojimo laikas. Tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kuomet vaistų galiojimo laikas dar nesibaigė, tačiau pastebimai pasikeitė jų spalva, kvapas, forma ir panašiai. Tokiu atveju jie taip pat tampa nebetinkami vartoti, todėl turi būti priduodami į vaistinę“, – sakė Šilutės farmakotechnikė Inga.

Vaistus priimti privalo

Kita problema – visuomenėje dar sklando mitas, jog vaistinės pačios kratosi priimti iš gyventojų pasenusius vaistus.

Lietuvos farmacijos įstatymas įpareigoja vaistines rinkti, rūšiuoti ir atitinkamai saugoti ne tik savo farmacines atliekas, bet ir iš gyventojų priimti nesuvartotus vaistus. Tad jei vaistininkas atsisako priimti vaistus, tai tik parodo jo kompetencijos stygių.

„Vaistinės privalo priimti vaistus, nes tai tiesiog įeina į farmacinės paslaugos teikimą, nurodytą įstatyme. O jei vaistininkas atsisakytų tai padaryti, gyventojai gali tiesiog reikalauti, jog darbuotojas vaistus paimtų. Anksčiau, kol Farmacijos įstatyme ši procedūra nebuvo tiksliai apibrėžta, gal ir dažniau pasitaikydavo atvejų, kuomet vaistinės nenoriai priimdavo gyventojų atnešamus medikamentus, mat tuo metu vaistininkai patys neturėdavo kur jų dėti bei nežinodavo, kaip taisyklingai atlikti šią procedūrą. Tačiau dabar, kuomet yra išleistas griežtai apibrėžtas įstatymas ir yra atsiradusios įmonės, kurios tuo užsiima, pasenę vaistai be jokių išimčių yra ir turi būti priimami iš gyventojų“, – pasakojo farmakotechnikė Inga.

Nors vaistinės jau seniai atlieka šią vaistų surinkimo funkciją, tačiau kalbintos farmakotechnikės pripažįsta, jog ši funkcija ilgą laiką vis dėlto buvo negyva, nes žmonės tiesiog nežinojo, jog netinkamus vartoti vaistus privalu nešti į vaistinę.

Šilutės „Camelia“ vaistinėje dirbanti specialistė Aldona pasakojo, jog dabar šilutiškiai vaistus linkę atnešti dažniau. „Dabar žmonės vis daugiau sužino apie šią problemą, todėl tikrai daugiau atneša nei anksčiau. Negalime sakyti, kad šilutiškiai pasenusių vaistų mums suneša labai daug, tačiau  tai daro vis dažniau“, – teigė pašnekovė.

Tuo tarpu „Marių“ vaistinės specialistė Silva džiaugėsi, jog pasitaiko ir tokių situacijų, kuomet suaugusiuosius su pasenusių vaistų maišeliu atpėdinti į vaistinę paragina ir vaikai. „Džiugu, kad kartais net ir vaikai paskatina savo tėvelius pasielgti atsakingiau ir atnešti medikamentus į vaistinę. Būna, kad apie šią problemą vaikai sužino mokyklose ar per televiziją, apie tai papasakoja savo tėvams ir šie į pasenusius medikamentus ima žiūrėti rimčiau“, – džiaugėsi specialistė.

Linki būti supratingesniems

Kalbintos farmakotechnikės džiaugiasi, kad aiškiai matomas  vis didesnis visuomenės supratimas, jog vaistų utilizaciją būtina patikėti specialistams.

„Raginčiau nemesti vaistų į šiukšlinę, o grąžinti juos ten kur jie priimami – į vaistines. Taip pat patarčiau nekaupti vaistų atsargų. Perkant reikia gerai pagalvoti ir įsitikinti, ar tau tikrai reikia būtent tokio vaistų kiekio, ar vaistai po to nedulkės jūsų stalčiuje be reikalo“, – patarimus dalijo Šilutės vaistininkė Silva.

Tuo tarpu farmakotechnikė Inga kraštiečiams linki dažniau peržvelgti namuose laikomų vaistų atsargas. „Skatinčiau gyventojus reguliariai peržiūrėti savo namų vaistinėlės turinį bei skirti tam tikrą atskirą vietą pasenusiems vaistams laikyti. Nepamirškime medikamentų saugoti nuo vaikų bei būkime supratingesni, tausokime gamtą bei savo sveikatą. O eidami į vaistinę, tuo pačiu pasiimkime ir pasenusių vaistų maišelį“, – šypsojosi pašnekovė.