Pasienietė kinologė Deimantė ir belgų aviganė Koka: kartu ir tarnyboje, ir namuose

Koka ir_jos_seimininke_seimos_fotoPenktadienį, švęsdami šimtąsias atkurtosios Lietuvos valstybės metines, įžengėme ir į naujuosius metus pagal Kinų kalendorių. Pagal Rytų zodiaką, naujai prasidėję 2018-eji metai bus globojami Geltonojo Šuns.

Sakoma, kad šuo geriausias žmogaus draugas. Tai galėtų patvirtinti ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) kinologė Deimantė, kurios belgų aviganė Koka yra ne tik geriausia draugė, bet ir patikimiausia kolegė tarnyboje.

Pernai vasarą Koka išgarsėjo visoje Lietuvoje, kuomet padėjo surasti besislapstantį nusikaltėlį, o žiemą iki automobilių stovėjimo aikštelės atsekė Švėkšnos klebonijos užpuolikų pėdsakais.

 

Deimantę su Koka buvo galima pamatyti šventinėje Vasario 16-osios eisenoje, kuomet  Lietuvininkų gatve žygiavo Krašto apsaugos pajėgų Šilutės kuopos savanoriai ir sukarintų struktūrų atstovai.

Kartu jau beveik 3 metus

Deimantė Zybartienė Lietuvos pasienį saugo jau beveik 3 metus. Į Pasienio tarnybą ji ėjo žinodama, kad bus kinologė, nes norėjo dirbti su gyvūnais. Kadangi moteris turėjo aukštąjį išsilavinimą, per 3 mėnesius Pasieniečių mokykloje baigė kursus ir gavo darbą Bardinų užkardoje.
Koka
Dar po poros mėnesių į jos namus atkeliavo šešių savaičių belgų aviganių malinua veislės šunytė Koka Degantis kraujas.
„Kinologai parsiveža mažus šuniukus ir pradeda su jais dirbti“, – darbo su šunimi pradžią prisimena Deimantė.
Jau daugiau kaip du su puse metų Koka gyvena jos šeimoje ir kartu su ja važiuoja į tarnybą pasienyje už maždaug 50 kilometrų nuo Šilutės.

„Man visada smagu važiuoti į darbą, nes žinau, kad galiu pasiimti Koką, kartu su ja ir darbas įdomesnis. Tarnyboje ji man ir kompanjonė, ir draugė“, – apie savo tarnybinį šunį kalba kinologė.

Koka yra kilusi iš Šiaulių veislyno „Degantis kraujas“. Veislyno pavadinimas yra tarsi antrasis jos vardas.

Šeimoje – penki gyvūnai

Deimantės namuose Koka ne vienintelė augintinė. Be jos čia dar gyvena vokiečių aviganis Ozas, berno zenenhundas Ramzis ir dvi katės. Taigi iš viso – trys šunys ir dvi katės!

Deimantė sako, kad su tokiu pulku keturkojų susitvarko puikiai, nes jos vyras taipogi myli gyvūnus, dėl to šeimoje konfliktų nekyla. Pasak Deimantės, šunų charakteriai skiriasi, nes kiekviena veislė turi savo savybių, bruožų.

„Vokiečių aviganis yra labiau vyro šuo. Ozas ir Koka – abu yra mano šunys. Jie puikiai sutaria, kai paleidžiu pasižaisti, lakstydami, atrodo, galėtų visą kiemą išarti“, – pasakoja kinologė.

Belgų aviganę ji augina pimą kartą. Koka yra aktyvi, prieraiši, norinti bendravimo, tačiau kartu ir ambicinga, su ja kartais reikia susitarti. Anot pasienietės, tai tiesiog kitoks šuo – ne be reikalo belgų aviganiai yra parinkti kaip vieni geriausių tarnybinių šunų.

Kokos priežiūra nėra įmantri. Jos kailis yra šiek tiek trumpesnis, negu vokiečių aviganių, todėl ji mažiau turi šuniško kvapo, taip pat mažiau šeriasi. Koka yra ištverminga ir pasižymi stipria sveikata, per savo gyvenimą mažai sirgo.   Belgų aviganė neblogai sutaria ir su keturmečiu Deimantės sūnumi Vakariu.

Mokymosi procese

Koka laimejo_biatlonaDeimantė sako, kad dirbti su šunimis nėra paprasta, nes su jais dirbama tiek tarnybos metu, tiek laisvalaikiu.

„Dvidešimt keturias valandas per parą esi atsakingas už savo šunį“, – neslepia ji.

Kinologė pripažįsta, kad šuns dresūra taip pat atima nemažai energijos ir nervų, ypač kai tai yra pirmasis kinologo šuo ir viskas dar yra nauja. Pasienietė pasakoja, kad Pasienio tarnyboje yra reikalingi tam tikros specializacijos šunys. Pradžioje jie ruošiami būti vadinamaisiais „žaliosios juostos“ šunimis, nes reikia saugoti pasienio ruožą – sekti pėdsakais, ieškoti žmonių.

Kuomet tarnybinis šuo išsilaiko „žaliosios juostos“ kategoriją, jo šeimininkas gali rinkti jam specializaciją, nors tai nėra būtina ir priklauso nuo kinologo noro kažko daugiau išmokyti savo šunį. Pavyzdžiui Deimantė, siekdama kuo geresnių rezultatų, šiuo metu moko Koką narkotikų paieškos.

„Tikiuosi, kad pavyks ją išmokyti ir ji taps universaliu šunimi. Šuo universalas sugeba daug daugiau, negu tik ieškoti žmonių ar eiti pėdsakais“, – atskleidžia kinologė.

Tarnybiniai šunys skirstomi į tris kategorijas – bazinę, eksploatacinę ir aukščiausią. Deimantė džiaugiasi, kad Koka yra įvertinta aukščiausia kategorija.

Džiaugiasi rezultatais

Deimantė pripažįsta, kad su Koka dirba daug, kartais atiduodama jai visą širdį.

„Noriu maksimaliai atlikti savo darbą ir kai pavyksta kažką išaiškinti ar surasti, kam nors padėti, tai teikia daug džiaugsmo“, – apie sunkaus darbo rezultatus kalba pasienietė.

O džiaugtis ir didžiuotis yra dėl ko. Pernai pirmą kartą pasienio tarnyboje buvo organizuotas 9 kilometrų biatlonas su šunimis bei tarnyboje žuvusio šuns Ramzio skulptūros atidengimo iškilmės Vilniuje kinologiniame centre. Tuomet Deimantė moterų įskaitoje kartu su Koka iškovojo pirmąją vietą.

Šių metų pradžioje nuskambėjo pinigų vagystė iš Švėkšnos klebonijos seifo. Koka buvo tas šuo, kuris aptiko vagių pėdsakus ir atsekė jais iki automobilių stovėjimo aikštelės.

Deimantė be galo didžiuojasi savo tarnybiniu šunimi. „Jaučiuosi kaip su stipria kolega, nebijau eiti tamsoje su ja, nes žinau, kad ji mane apgins“, – šypsosi kinologė.

Dalyvaus tarptautinėje operacijoje

D.Zybartienė pasakoja, kad kinologai yra kviečiami į tarptautines operacijas, misijas. Greitu laiku su Koka ji važiuos dirbti  į Graikiją – gavo tokį nurodymą iš vadovybės. Ne kiekvienas pareigūnas gali išvažiuoti į tokias misijas, nes reikia mokėti anglų kalbą, turėti nepriekaištingą reputaciją.

„Graikijoje mes pateksime į Europos operatyvaus bendradarbiavimo prie Europos Sąjungos valstybių narių išorės sienų valdymo agentūros (FRONTEX) ir į operaciją rengiančios šalies pavaldumą, ir darysime pagal savo kompetenciją tai, ką numatys operacijos rengėjai“, – sakė kinologė.