Pasikeisti pavojingą stogo dangą rajone rūpinamasi vangokai

20110602151427 siferis thumb640Į pabaigą artėjant paraiškų asbestiniams stogams su ES parama pasikeisti vertinimui paaiškėjo, kad mūsų rajone finansinę pagalbą gaus kone visi paraiškų teikėjai – apie 130.

Keturios paraiškos dar nepatvirtintos, nes laukiama papildomų atsakymų į vertinant šiuos prašymus kilusius klausimus.

Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) Komunikacijos skyriaus Viešųjų ryšių poskyrio vedėja Aistė Mileikaitė informavo, kad kaimiškosiose seniūnijose gyvenantys Šilutės rajono gyventojai pateikė 129 paraiškas paramai gauti. Pagal pirmąjį programos variantą, prašyti finansinės pagalbos buvo leidžiama tik privačių namų savininkams. Tačiau atsižvelgus į žmonių pageidavimus, galimybė pasikeisti sveikatai pavojingos dangos stogus atsirado ir dvibučių bei daugiabučių namų gyventojams.

Tačiau iš visų 129 pateiktų paraiškų daugiabučiuose gyvenantys žmonės pateikė vos dvi. Nors Savivaldybė, skatindama gyventojus pasinaudoti parama ir buvo suorganizavusi specialų seminarą, pasak A.Mileikaitės, susidomėjusiųjų programa skaičius Šilutės rajone nėra didelis. Pagal Savivaldybės įgyvendintą asbesto turinčių gaminių inventorizacijos tvarkos aprašo programą ir sudarytus asbesto turinčius gaminių sąrašus matyti, kad iš viso rajone pavojinga stogo danga dengtų įvairios paskirties pastatų yra net 3 802.

NMA atstovė pasakojo, kad kone visos paraiškos Šilutės rajone patvirtintos dėl sąlyginai nedidelio pareiškėjų skaičiaus.

„Kadangi paraiškose prašoma paramos suma neviršijo skirtosios, prioritetinių kriterijų taikyti neprireikė“, – sakė ji.

Vienam projektui vidutiniškai buvo prašoma 6 780 litų.

Iš viso asbestinio šiferio stogų keitimui kaimiškų Šilutės seniūnijų gyventojai iš ES skiriamų pinigų turėtų gauti 874 649 litus.

Šiuo metu NMA paramą patvirtino jau daugiau kaip 7,4 tūkst. pareiškėjų visoje Lietuvoje, o patvirtinta paramos suma siekia apie 46 mln. Lt. Likusių paraiškų vertinimas bus baigtas, kai pareiškėjai atsakys į jiems išsiųstus paklausimus ir patikslins NMA specialistų prašomus duomenis. Visos Lietuvos mastu pateikta beveik 8 tūkst. paraiškų, kuriose prašoma apie 50,4 mln. Lt.

Patvirtintų paraiškų siuntėjams, jau galintiems pradėti stogų keitimo darbus, „Šilutės naujienos“ primena, kad tinkamomis finansuoti laikomos išlaidos už projektui įgyvendinti būtinų asbestinių atliekų transportavimo ir galutinio atliekų šalinimo paslaugų pirkimą, statybinių medžiagų įsigijimą ir projekto viešinimą.

Gyventojai turėtų atkreipti dėmesį, jog paramos lėšomis negalės būti kompensuojamos išlaidos, reikalingos įsigyjant trumpalaikį turtą, taip pat išlaidos už statybos darbus, už banko sąskaitos atidarymą ir tvarkymą bei už projekto parengimą ir administravimą.