Pasirašote sutartį? Įpraskite prieš tai pasikonsultuoti su teisininku

 idea prima_9.0._S9_Asociatyvi_nuotraukaFilmuose daugelis turbūt esate girdėję herojus ištariant frazę: „Norėčiau pasikonsultuoti su savo teisininku“.

Šią frazę reikalui esant galite ištarti ir jūs, nes Lietuvoje kiekvienas pilietis turi teisę į nemokamą teisinę pagalbą, kurią teikia savivaldybėse dirbantys teisės specialistai.

Justas iš Klaipėdos tokia galimybe pasinaudojo, kai jam įtarimų sukėlė namo, kurį ketino įsigyti, pirkimo sutartis. „Pardavėjas parengė sutartį, kuri man pasirodė netipinė. Palyginau su kitų pirkimo sutarčių pavyzdžiais internete ir likau dar labiau nustebęs, nes mano sutartyje buvo papildomų sąlygų. Buvo akivaizdu, kad čia labai praverstų teisininko konsultacija“, – pasakoja Justas.

Pasinaudoti valstybės garantuojama pirmine teisine pagalba ir išsiaiškinti visus niuansus jį paskatino kaimynas. „Likau patenkintas ir konsultacija, ir duotais patarimais – galiausiai pavyko sudaryti abiem pusėms naudingą sutartį“, – savo istoriją apibendrino Justas.

Asmenys, norintys gauti pirminę teisinę pagalbą, turi kreiptis į savivaldybę pagal savo deklaruotą gyvenamąją vietą. Pirminės teisinės pagalbos paketą sudaro valandos trukmės teisininko konsultacija, dokumentų rengimas antrinei teisinei pagalbai gauti bei, reikalui esant, prašymų ar skundų rengimas kitoms valstybės institucijoms.

Klaipėdos savivaldybėje valstybės garantuojama pirmine teisine pagalba per metus pasinaudoja beveik 2500 žmonių, o besikreipiančiųjų skaičius išlieka stabilus. Kaip ir daugelyje kitų savivaldybių, Klaipėdoje dažnai kreipiamasi ir konsultuojamasi dėl šeimos teisės bei išlaikymo klausimų. Taip pat specialistams tenka padėti žmonėms parengti įvairius dokumentus, prašymus, rašyti skundus.

Specialistų teigimu, nemažai žmonių teisinės pagalbos kreipiasi po fakto: tarkime, pasirašę sutartį, praėjus ilgesniam laikui, mato, kad įsipareigojimų vykdyti negalės, ir prašo situaciją išspręsti. Tačiau tokiu atveju mažai kuo galima padėti – sutartis pasirašyta, įsigaliojusi, o sutartyje numatytus įsipareigojimus panaikinti gali nebent teismas. Todėl pagrindinis patarimas – kad ir kokią sutartį pasirašote, geriau niekada neskubėkite, susirinkite visus dokumentus ir ateikite pasikonsultuoti su teisininku.

Tokiu būdu išvengsite daugybės galimų problemų ateityje.

Visų Lietuvos savivaldybių specialistų, teikiančių pirminę teisinę pagalbą, sąrašą ir kontaktus rasite tinklalapyje www.teisinepagalba.lt.