Pasirūpinkime vaiko sveikatos pažymėjimu

Healthy-happy-kids Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras primena, kad vaiko sveikatos tikrinimo nepasilikite paskutinei dienai – dabar yra pats tinkamiausias laikas pasirūpinti vaiko sveikatos pažymėjimu.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu 2011 m. rugpjūčio 10 d. Nr. V-773 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 21:2011 „Mokykla, vykdanti bendrojo ugdymo programas. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtinimo, kiekvienais metais iki rugsėjo 15 dienos mokiniai turi pateikti mokyklai informaciją apie profilaktinio savo sveikatos patikrinimo rezultatus. Šie duomenys naudojami mokinių sveikatos stebėsenai ir analizei.

Dėl mokinio sveikatos pažymos reikia kreiptis į šeimos gydytoją įprasta tvarka: iš anksto užsiregistruoti bei atvykti nurodytu laiku. Tai, kad pažymą reikia pristatyti iki rugsėjo 15 dienos, nesuteikia galimybės patekti pas gydytoją be eilės. Svarbu atsiminti, kad vaikas turi būti lydimas vieno iš tėvų. Be tėvų sutikimo vaiko sveikatos tikrinti negalima.

Už tokią profilaktinę patikrą mokėti nereikia, nes vaikučiai yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos sveikatos priežiūros paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis.

Siekiant užtikrinti, kad bent kartą per metus tėveliai nuvestų vaiką pas gydytoją odontologą dėl jo dantų ir sąkandžio būklės tikrinimo, 2013 m. buvo patvirtinta tobulesnė Vaiko sveikatos pažymėjimo forma, kurios dalį turi užpildyti ir gydytojas odontologas. Jis turi įrašyti dantų ėduonies (karieso) pažeistų, plombuotų ir iškritusių (išrautų) dantų skaičių. Jei dar mažam vaikui nėra išdygusio nė vieno danties, odontologas turi apie tai parašyti pažymėjime.

Rekomenduotina atvykti pas savo šeimos gydytoją jau pasitikrinus dantų būklę.

Pažymėjime turi būti užpildytos visos nurodytos skiltys: vaiko ūgis, svoris, fizinio išsivystymo įvertinimas ir kūno masės indeksas, taip pat kraujospūdis, klausos ir regos būklė, individualios rekomendacijos.

Rekomendacijose šeimos gydytojas nurodys, kokią fizinio lavinimo grupę vaikas galės lankyti: pagrindinę, parengiamąją ar specialiąją; ar vaikui ne per sunkus įprastas krūvis, ar jis per fizinio lavinimo pamokas gali daryti visus pratimus, pažymės, koks jo regėjimas, laikysena, polinkis alergijai ir kt.

Profilaktiniai tikrinimai ne tik padės laiku nustatyti ir išgydyti negalavimus ar sveikatos sutrikimus, bet suteiks puikią galimybę aptarti su savo šeimos gydytoju pagrindinius ligų prevencijos bei sveiko gyvenimo būdo ugdymo principus.
Pažyma apie mokinio sveikatos būklę turi būti pristatyta visuomenės sveikatos priežiūros specialistui mokykloje. Neturėdami informacijos apie vaiko sveikatą, mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistas negalės užtikrinti, kad ugdymo procese nebus pakenkta jo sveikatai.

Vaiko sveikatos pažymėjimas turi būti išduodamas visiems vaikams iki 18 metų, o  mokinio vaiko sveikatos pažymėjimas (forma Nr. 027-1/a) galioja metus.