Paskelbtos patraukliausios Lietuvos turizmo vietovės. O kur Šilutė?

ventes-ragas12009-ieji Šilutės rajonui žadėjo šviesią turizmo ateitį. Projekte „Patraukliausios Europos vietovės“ tais metais laurus skynė Nemuno deltos regioninis parkas. Savivaldybės atstovai vyko net į Briuselį atsiimti garbingo apdovanojimo.

Atrodė, kad taip įvertintas Šilutės kraštas, siekiantis tapti žvaigžde Europos turizmo žemėlapyje, laikui bėgant pritrauks daugiau turistų, čia atsiras daugiau lankytinų objektų ir atvykėliams patrauklus taps ne tik Nemuno deltos regioninis parkas, bet ir visas rajonas bei pati Šilutė.

Tačiau nuo pirmųjų 2009 metais pradėtų skelbti 30-ies patraukliausių Lietuvos turizmo objektų sąrašų iki dabar matyti, kad Šilutės miestas turistų nevilioja. Keliautojus traukia tik Kintų seniūnijoje esantis, Nemuno deltos regioniniam parkui priklausantis Ventės ragas, kuris šįmet atsidūrė netoli trisdešimtuko galo.

Turizmo žvaigždė nublanko?

2009-aisiais viešosios įstaigos „Terra Publica“ organizuojamame projekte „Patraukliausios Europos vietovės“ dėl nugalėtojos vardo varžėsi aštuonios saugomos teritorijos: Gražutės (Zarasų r.), Pagramančio (Tauragės r.), Neries (Vilniaus r.), Nemuno kilpų (Prienų r.), Biržų regioniniai parkai, Molavėnų piliakalnių kompleksas, Jūkainių geomorfologinis draustinis (Raseinių r.) ir Nemuno deltos regioninis parkas (Šilutės r.). Visų šilutiškių džiaugsmui, nugalėtoja pripažinta Šilutės rajono saugoma teritorija.

Tų metų rudenį Briuselyje rengta nugalėtojų pagerbimo ir apdovanojimo ceremonija bei paroda, kur prisistatė ir Šilutės rajono savivaldybės atstovai. „Didžiuojamės būdami projekto „Lietuvos turizmo traukos vietovė 2009“ nugalėtojai.

Mums buvo didelė garbė dalyvauti šiame tarptautiniame renginyje ir pristatyti savo kraštą, jo unikalius gamtos turtus ir turizmo galimybes kitoms Europos šalims“, – tuomet sakė Šilutės rajono meras V.Pozingis.

Tačiau sužibėjusi šviesi Šilutės turizmo ateities vizija išsisklaidė kaip sapnas. Tokią išvadą galima daryti žvelgiant į nuo 2009-ųjų VšĮ „Terra Publica“ skelbiamą patrauklių vietovių trisdešimtuką, kurį renka Lietuvos turistai, – į jį Šilutė nepatenka.

Patraukliu pripažintas tik Šilutės rajone esantis Ventės ragas, kuris kasmet būna trisdešimtuko gale.

Ventės rage sustoja laikas

Nuo 2007 metų „Terra Publica“ renka ir analizuoja informaciją apie Lietuvos turizmo išteklius: miestelius ir kaimus, parkus ir muziejus, kitas patrauklias vietoves. Pirmieji turizmo reitingai buvo paskelbti 2009 metais, įvertinus apie 300 vietovių. Per penkerius metus vertinamų vietovių sąrašas išsiplėtė ir viršija 500.

Palyginti su 2012 metais, šįmet išliko tas pats auksinis patraukliųjų vietovių penketukas: Trakai, Druskininkai, Neringa, Aukštaitijos nacionalinis parkas, Anykščiai. Šilutės sąrašuose nematyti.

24 vieta patraukliausių vietinio turizmo objektų 30-tuke šiemet skirta vieninteliam Šilutės rajono objektui – Ventės ragui. „Terra Publica“ lankytojams pateikia ir žavų vietovės aprašymą: „Nors Ventės ragas iš pažiūros atrodo siauros specializacijos objektas, tačiau turi stiprią „pasaulio krašto“ aurą.

Tai vieta, kur sustoja laikas, o išvykus iš jos – vis traukia grįžti dar ir dar. Be to, šalia esantys Mingės ir Kintų kaimai papildo turisto kuprinę vietos žvejų siūlomu šviežiu karšiu, o įspūdžius – ekskursijomis laivu Minija, Atmata ar Kuršių mariomis – iki pat Nidos“.

Šilutės turizmo informacijos centro vadovas Edvardas Judžentis šilutiškiams pataria nenusiminti: „Pakliūti į populiarių vietovių 30-tuką yra nemažas įvertinimas. Nemažai patrauklių vietovių iš viso nepateko į šį sąrašą. Mums labiau reiktų džiaugtis, kad pasiekiame tokį įvertinimą. Tai yra ne tik Ventės rago, bet ir viso rajono reklama“.

Taip pat, pasak E.Judženčio, reikėtų atkreipti dėmesį, kad Ventės ragas yra Nemuno deltos regioniniame parke, todėl tuo pačiu visas parkas patenka į 30-tuką. Lankydamiesi Ventės rage turistai aplanko ir kitas parko vietas – Mingę, Kintus, Rusnę. Šilutės TIC vadovas sako, kad dažno turisto keliai suka ir pro Šilutės miestą, kitus rajono miestelius – Švėkšną, Degučius.

Todėl trisdešimtuko paskelbimas – lyg nemokama reklama, kuri plačiai nuskambėjo Lietuvos žiniasklaidoje. Tokiu būdu potencialiems turistams buvo priminta, kad patrauklusis Ventės ragas yra Šilutės rajone.

Patraukliai vietovei – nemaži reikalavimai

Norint patekti į Lietuvos patrauklių vietovių trisdešimtuką, reikia atitikti nemažus reikalavimus. „Terra Publica“ Lietuvos vietovių vertinimo kriterijus suskirstę į tris grupes: paties objekto svarba, jo infrastruktūra, patrauklumas turizmui.

Šie vertinami pasitelkiant daugiau kriterijų: objekto tematika, ekspozicijos gausa, aktualumas įvairioms visuomenės grupėms, sezoniškumas, sąveika su aplink esančiais objektais, geografinė padėtis, privažiavimo keliai, sanitarinės sąlygos, papildomos paslaugos, savireklama, bendradarbiavimas su žiniasklaidos priemonėmis, informacijos teikimas telefonu ir vietoje.

Kaip teigė tyrimą kuruojantis VšĮ „Terra Publica“ projektų vadovas Vytautas Kandrotas, tendencijos aiškios: neužtenka lankytinoje vietoje vien palaikyti švarą ir tvarką, kad būtų ramu dėl vietos ir turistų srautų.

Žmonės vis aktyviau domisi papildomomis laisvalaikio praleidimo formomis, maitinimo įstaigų paslaugų kokybe.

Daugelis turistinių vietovių itin sparčiai rekonstruoja ne tik pavienius paveldo objektus, bet vykdo kompleksinius urbanistinių erdvių tvarkymo darbus, po kurių vietovė suspindi naujai ir iš karto pritraukia būrius lankytojų.

Konkurencija aštrėja, todėl vietas reitinge pradeda lemti ir kultūrinių renginių skaičius vietovėje, aktyvių pramogų įvairovė konkrečiame mieste ar edukacinių užsiėmimų gausa muziejuje.