Paskirtos kompensacijos už užsienyje mirusių rajono gyventojų palaikų pargabenimą

Savivaldybės Taryba nuspredė iš savivaldybės biudžeto skirti 5566 eurus (19 218 litų) už trijų užsienyje mirusių (žuvusių) piliečių palaikų parvežimą į Lietuvą.

Iš Jungtinės Karalystės Piteborgo miesto buvo pargabenti šilutiškės V.Š., kuri mirė kovo 21 d., palaikai. Kompensacija už dukros palaikų pargabenimą – 2052 Eur (7085 Lt) – bus išmokėta jos mamai V.J., kurios vidutinės pajamos per mėnesį nėra didesnės kaip 306 Eur.

Iš Norvegijos Honefoss miesto buvo parvežti šilutiškės J.D., kuri mirė kovo 13 d., palaikai. Kompensacija už palaikų pargabenimą – 2052 Eur – bus išmokėta velionės vyrui A.D. Jo pensija taip pat neviršija 306 Eur.

Iš Jungtinės Karalystės Wiltshiro miesto pargabenti mirusio G.L.E. palaikai. Vyras mirė 2014 m. liepos 27-ąją. Kompensacija – 1552 Eur – už palaikų pargabenimą bus išmokėta jo motinai I.E., gyvenančiai Kukorų kaime, Saugų seniūnijoje.

Svarstant kompensacijų skyrimo klausimą kai kurie politikai domėjosi, kodėl išvykstantieji dirbti į užsienį neraginami apsidrausti gyvybės ar nelaimingų atsitikimų draudimu.

Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Virginija Paulauskienė paaiškino, kad tokio privalomo įpareigojimo išvykstantiesiems uždarbiauti nėra.

Užsienyje mirusių (žuvusių) piliečių palaikų parvežimo į Lietuvą išlaidas valstybė padengia, jeigu miręs asmuo nebuvo apsidraudęs arba buvo apsidraudęs, bet pagal draudimo sutartį tai nėra draudiminis įvykis, ir jo šeimos arba artimojo giminaičio šeimos pajamos vienam asmeniui neviršija 3 valstybės remiamų pajamų dydžių – 306 eurų (toliau – VRP). Šeimos pajamos apskaičiuojamos vadovaujantis LR piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 17 straipsniu, šiuo metu tai yra 1 VRP – 102 eurai.

Suma, skiriama piliečių palaikų parvežimo į Lietuvą išlaidoms padengti, neturi viršyti 54 bazinių socialinių išmokų dydžių sumos (toliau BSI). Nuo 2015-01-01 BSI yra 38 eurai x 54 dydžių = 2052 eurai. Finansinę paramą teikia piliečių gyvenamosios vietos savivaldybė. Finansų ministerija, gavusi savivaldybės sprendimą dėl išmokėtos finansinės paramos, kompensuoja savivaldybėms jų išmokėtas sumas.