Paslaugų teikėjai daugiabučiuose be tarpininkų nedirba

DSCF3207Kiekvienas norime kuo mažiau sumokėję gauti kokybišką prekę ar gerą paslaugą – tokia jau žmogaus prigimtis. Bet taip beveik niekada nebūna.

Tuo įsitikino ir Šilutės Laisvės alėjos 8-ajame daugiabutyje gyvenantys žmonės. Jie netrukus turės atnaujintus namus – jų name baigiama renovacija, bus atnaujinti ir šiluminis mazgas bei elektros instaliacija rūsiuose, nors renovacijos planuose iš pradžių tai ir nebuvo numatyta.

Gyventojams kilo daug neaiškumų dėl šių papildomų darbų kainų.

Pastatė, bet prižiūrėti nesiima

Pernai Laisvės al. 8-ąjį namą renovuoti ėmęsi statybininkai pirmieji pastebėjo, kad šiame daugiabutyje, kuris kitais metais „švęs“ savo pusšimčio metų jubiliejų, beviltiškai pasenęs rūsyje stovintis šilumokaitis, liaudyje dar „boileriu“ vadinamas. Anot gyventojų, tarnavo jis nuo Nepriklausomybės atkūrimo. Savo amžių atitarnavęs įrenginys, kaip nurodoma akte, bet kada galėjo prakiurti, o tada gyventojai ir be karšto vandens liktų.

Tokį pranešimą gavęs namo administratorius – UAB „Šilutės būstas“ netrukus jo gyventojams perdavė rangovų pasiūlymus, kaip būtų galima tą karšto vandens tiekimo įrenginį pakeisti. Kainos žmones pribloškė: trys skirtingos įmonės darbus atlikti sutiko už 15 000, 16 000 ir 16 700 eurų.

Gyventojai ilgai nedelsė – įmonės, galinčios pastatyti rūsyje naują boilerį, ėmė ieškoti savais kanalais. Ir rado – UAB „Šilumos tinklai“ šį prietaisą pernai jiems sumontavo už daug mažesnę kainą.

Tačiau čia žmonių laukė naujas iššūkis: paaiškėjo, kad karšto vandens gamybos įrenginį pastatę šilumos tiekėjai nuo sausio 1-osios nebeturi teisės jį prižiūrėti. O namo administratorius – „Šilutės būstas“ – to boilerio preižiūros perimti negali, nes neturi jo įrengimą pagrindžiančių dokumentų. Paprasčiau tariant, „Šilutės būstas“ jo įrengimo neužsakė.

Tarp siūlomų įmonių – nė vienos šilutiškių

Dar vienas iššūkis namo bendruomenei teko, kai šildymo sistemą tvarkantys statybininkai pastebėjo, jog susidėvėjusi ir elektros instaliacija namo rūsyje bei sandėliukuose. Surašytame akte nurodoma, jog reikia keisti magistralinius laidus rūsiuose, paskirstymo dėžutes, jungtukus, šviestuvus, taip pat įvesti naują instaliaciją į kiekvieną sandėliuką su naujais jungtukais ir šviestuvais.

Ir vėl „Šilutės būstas“ pasiūlė rinktis iš trijų įmonių, kurių nurodytos darbų atlikimo kainos svyruoja nuo 3323 iki 3769 eurų. Tuomet visus metus kiekvienam 46 kv. m butui kas mėnesį reikėtų mokėti nuo 6,5 iki 7,5 eurų.

Gyventojai vėl pradėjo ieškoti pigiau dirbančių įmonių ir atrado. Anot jų, Audriaus Endzino įmonė sutiko tuos pačius darbus atlikti žymiai pigiau, bet jos nėra tarp tų, iš kurių rinktis jiems siūlo namo administratorius.

Žmonėms neaišku, kodėl iš visų šešių per abu kartus pasiūlymus pateikusių įmonių neatsirado nė vienos šilutiškių. „Negi mūsų mieste nebėra nei šiluminius mazgus, nei elektros instaliaciją galinčių remontuoti įmonių? O gal tai – išankstiniai susitarimai?..“ – klausia jie ir neslepia manantys, kad saviškiai ir dirbtų pigiau.

Dar labiau jiems keista, kad nė vienos tų siūlomų įmonių atstovai pamatyti situacijos vietoje, kur reikės dirbti, nepanoro – preliminarias sąmatas pateikė neatvykę į vietą.

Įspėjimas gresia „Šilutės būstui“

„Šilutės būsto“ vadybininkas Marius Stankus jau ne kartą buvo susitikęs su šio daugiabučio gyventojais. Jis pasakoja, jog apie tai, kad namo šilumokaitis ir rūsių elektros instaliacija jau atitarnavo savo amžių, pranešė namą renovuojanti įmonė. Vėliau, kaip ir kaskart tokiais atvejais, situaciją tikrino „Šilutės būsto“ specialistai, surašė aktus ir informavo gyventojus, kad jų laukia papildomos išlaidos.

Pasak vadybininko, dėl šilumokaičio keitimo buvę kalbėta ir su šilumos įrangą montuojančios Šilutės įmonės – UAB „Avižeda“ – vadovu Teisučiu Avižiniu, bet jis atsakė, kad šiuo metu turi daug darbų, tad daugiau nebesiims.
Dabar situacija yra tokia, kad Laisvės 8-ojo gyventojai neturi šilumos mazgo renovacijos dokumentų, vadinasi – jis lyg ir nėra renovuotas.

O Energetikos inspekcija, pasak M.Stankaus, kiekvieną savaitę patikrina po 5 ar 6 „Šilutės būsto“ administruojamus namus, dar ir keleto bendrijų šilumos mazgus, neretai – ir elektros instaliaciją. Ne tik vietoje apžiūri, bet ir dokumentų pareikalauja.

Kas bus, jei tų dokumentų namo administratorius negalės pateikti? Pasak M.Stankaus, laukia įspėjimas, o gal net ir bauda, tik ne gyventojams, o „Šilutės būstui“.

Be tarpininko – neįmanoma

Tokia pat situacija gali susiklostyti ir dėl rūsių elektros instaliacijos keitimo.

Paskutiniajame namo gyventojų susirinkime gyventojai išsakė pageidavimą, kad elektros instaliacijos keitimo darbus rūsiuose atliktų šilutiškių „Elektros objektų statyba“.

Pasak M.Stankaus, šios įmonės vadovui Audriui Endzinui bus siunčiamas pasiūlymas, ir jei jis bus priimtinas, „Šilutės būstas“ tikrai neprie štaraus, kad darbo imtųsi ši šilutiškių įmonė. Tereikės, kad gyventojai oficialiai pabalsuotų, jog pritaria šios įmonės pasiūlytoms kainoms.

„Visada sakome gyventojams, kad jei turi pageidavimų, jog kuriuos nors darbus atliktų kažkuri konkreti įmonė, turi siūlyti ją mums, ir mes siųsime jai pasiūlymą. Taip jau ne kartą yra buvę kituose daugiabučiuose dėl įvairių darbų: ir langus, ir duris statant, ir stogus remontuojant žmonės pasirenka įmonę, o mes tik tarpininkaujame“, – sakė M.Stankus.

Būna ir atvirkščiai – kad patys įmonių vadovai ateina ir pasiūlo savo paslaugas, tuomet jiems ateityje irgi teikiami pasiūlymai dėl darbų.

Kaip tik tas tarpininkavimas dažnai ir būna nepasitenkinimo priežastis, mat žmonėms dėl to tik padidėja sąskaitos. Natūralu – juk tada mokėti tenka dar ir tarpininkui.

Bet nesant tarpininko statybininkai ar remontininkai tiesiog neturi su kuo pasirašyti darbų atlikimo sutarties, mat ją galima pasirašyti arba su namo administratoriumi, arba su bendrijos pirmininku. „Šilutės būsto“ administruojamuose namuose bendrijų, žinoma, nėra.

O jei dirba be tos sutarties? Tuomet jau gyventojai rizikuoja, nes jei po tokio remonto išlįs kokie nors defektai, žmonės nebegalės dėl jų reikšti pretenzijų. Tuo tarpu pagal sutartį dirbusi įmonė, pagal Statybos techninį reglamentą, trūkumus šalinti privalo 5 metus.

Dar vienas niuansas – ne visoms įmonėms priimtina, kad dažnai žmonės nori už darbus išsimokėti per metus, o „Šilutės būstas“ tokią galimybę suteikia.

Šilumos mazgų priežiūrą atlikti gali tik sertifikatus turinčios įmonės, kurių Šilutėje yra vos kelios. Pasak M.Stankaus, laikinai tam darbui buvo atrinktas „Mano būstas“, bet gyventojai ir vėl galėtų rinktis kitą.

O šiame technologijų amžiuje, pasak M.Stankaus, jau niekas nebevažiuoja į vietą pasižiūrėti būsimų darbų: įmonėms išsiunčiami techniniai duomenys, patalpų planai ir pagal tai atliekami skaičiavimai.

Šilutės įmonės Šilutėje dirba

A.Endzinas patvirtino, kad jo įmonė ne kartą gavo „Šilutės būsto“ pasiūlymus atlikti elektros darbus ir juos atliko. „Imamės kone visko, ką mums siūlo, bet ne visada pavyksta susitarti dėl terminų arba apmokėjimo. Bet tiesiogiai daugiabučiams (jei tai nėra bendrijos), be administratoriaus, darbų nesiimame“, – sakė jis.

Pasak A.Endzino, jei bus siūloma imtis Laisvės 8-ojo namo, greičiausiai irgi bus sutarta.

Tą patį sakė ir „Avižedos“ vadovas T.Avižinis. Ir ši įmonė yra ne kartą sulaukusi „Šilutės būsto“ pasiūlymų, ne vieną yra ir įgyvendinusi, bet irgi priimti gali ne visus pasiūlymus.

T.Avižinis sakė išties sulaukęs šio namo gyventojo paklausimo telefonu, kiek kainuotų šilumokaičio pastatymas, bet buvęs priverstas pasakyti „pliką“ sumą: t.y., specialistai nematė vietos ir negalėjo įvertinti, kokius ir kiek papildomų darbų jį statant dar gali tekti atlikti. „Gali būti, jog mano pasakyta suma gyventojams pasirodė maža, bet taip pat gali būti, jog apžiūrėjus situaciją vietoje ji būtų didesnė“, – sakė T.Avižinis.

Anot jo, juk telefonu statyti šilumokaitį yra tas pats, kas gydyti telefonu…