Pašyšių bendruomenė pakilo į kovą dėl geresnio kelio

TARVYDU KELIAS„Mes irgi norime turėti saugų, tvarkingą asfaltuotą kelią, kad trumpiausiu atstumu pasiektume Šilutę, Katyčius. Ar Šilutės rajone yra dar viena tokia gyvenvietė, kaip Tarvydai, kurios pagrindinis kelias iki šiol neasfaltuotas?“, – tokias Pašyšių kaimo bendruomenės bei Tarvydų gyvenvietės ūkininkų grupelės atstovų nuoskaudas turėjo išklausyti rajono merė Daiva Žebelienė bei Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vygantas Kamarauskas.

Gyventojai jau bemaž dešimtmetį laukia Verdainės – Tarvydų – Pašyšių kelio rekonstrukcijos bei asfaltavimo ir kasmet girdi tik atsikalbinėjimus.

Praėjusią savaitę bendruomenės atstovai dar kartą rajono vadovams pateikė prašymą su kelių šimtų žmonių parašais, kad kelias kuo skubiau būtų tvarkomas.

Kelias – labai nesaugus

Pašyšių kaimo bendruomenės pirmininkė Elena Venckienė rajono vadovams drąsiai rėžė tiesą apie jos gyvenvietės bei Tarvydų kaimo žmonėms įsikyrėjusią problemą – prastai prižiūrimą ir dar neasfaltuotą Verdainės – Tarvydų – Pašyšių kelią. Šiuo keliu minėtų gyvenviečių žmonėms yra patogiausia susisiekti su Šilute, Katyčiais, važiuoti link Klaipėdos. Tačiau dėl prastos kelio dangos saugiai juo naudotis nebeįmanoma.

Ūkininkai Kazimieras Elijošius ir Petras Tamavičius sakė, kad šis kelias yra tikras išbandymas ūkininkų technikai. Nuo slidaus ir duobėto kelio į pakelės griovį ne kartą yra nuslydusi ne tik jų technika, bet ir mokyklinis autobusiukas.

Pašyšių bendruomenės valdybos narė Asta Stonkuvienė mano, kad Savivaldybės Švietimo skyriaus vadovybė yra nusiteikusi uždaryti Pašyšių mokyklą. Tėvai raginami vaikus lavinti Juknaičių ar Šilutės mokyklose, žadama, kad bus užtikrintas moksleivių pavėžėjimas. Tačiau šeimoms šiurpu net pagalvoti, kad vaikai kasdien bus priversti važiuoti tokiu nesaugiu keliu.

A.Stonkuvienės teigimu, kitas kelias, kuriuo iš Pašyšių galima pasiekti Juknaičius, yra dar pavojingesnis, nors ir asfaltuotas. Jis siauras – ant asfaltuotos juostos du automobiliai neprasilenkia, vienam tenka užvažiuoti ant žvyruoto paviršiaus. Prie kelio nėra pėsčiųjų ar dviratininkų tako, abiejuose kelkraščiuose auga medžiai. Ir pėstiesiems, ir dviratininkams, ir automobilininkams kelionės labai nesaugios.

Pašyšių ir Tarvydų vyresnio amžiaus gyventojai nerimauja, kad jaunoji karta paliks kaimą ir patrauks į didmiesčius ar užsienį. Ko vertas kaimas be jaunų šeimų?

Pasak E.Venckienės, žmonės dar vis tiki, kad Savivaldybės vadovai supras jų rūpesčius ir padės.

Pričiupo biurokratą

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas V.Kamarauskas atvykusiems gyventojams sakė gerai žinantis minėtą susisiekimo problemą. Ją prisimena dar iš ankstesnės savo karjeros savivaldybės administracijoje: jau apie 2005 metus buvo žmonių prašymų remontuoti Verdainės – Tarvydų – Pašyšių kelią.

V.Kamarauskas bandė kaltę dėl nesutvarkyto kelio permesti Valstybinei kelių direkcijai, VĮ Klaipėdos regiono keliams ir net Šilutės kelių tarnybai, aiškindamas, kad Savivaldybės administracija nereguliuoja kelininkų darbo ir nevaldo jų finansų, todėl negali nurodyti, kurį kelią pirmiau tvarkyti.

Jis vaizdžiai pasakojo, kad Savivaldybė „nesėdi ant kelininkų pinigų maišo“, o kelininkai pagal transporto intensyvumą patys pasirenka, kuriuos kelius tvarkyti pirmiau.

V.Kamarauskui antrino ir Savivaldybės administracijos Ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Mindaugas Oželis, kuris teigė, kad Savivaldybė vidaus kelių priežiūrai gaunamomis lėšomis negali sutvarkyti minimo kelio ir negali nereguliuoti, kuriuos regioninius kelius tvarkyti.

Tačiau akių dūmimas valdininkams nepavyko. Ūkininkas K.Elijošius į susitikimą atsinešė pluoštą dokumentų ir laiškų, kurie gauti iš VĮ Klaipėdos regiono keliai, Šilutės kelių tarnybos, LR Seimo narių. Juose – atsakingų pareigūnų teiginiai, paneigiantys V.Kamarausko biurokratines improvizacijas.

Atsakingi pareigūnai bendruomenei oficialiuose raštuose aiškina, kad visus regioninių kelių rekonstrukcijų ir asfaltavimo planus derina su Savivaldybe. Teigiama, kad Savivaldybė kasmet pateikia rekonstruotinų prioritetinių kelių sąrašą, ir tokių prioritetų kelininkai paiso.

Bendruomenės atstovų prielaidas, kad ir Savivaldybė gali patarti, kuriuos regiono kelius tvarkyti pirmiausia, patvirtino ir rajono merė Daiva Žebelienė. Ji gyventojams pranešė, kad šiemet Klaipėdos regiono keliams rekomenduota rekonstruoti Švėkšnos miestelyje esantį Vilkėnų kelią.

Įtaria valdžios lobizmą

Pašyšių bendruomenės ir Tarvydų ūkininkų atstovai Savivaldybės vadovams išsakė prielaidas, kad jų kelio rekonstrukcija atidėliojama dėl galimo Savivaldybės vadovybės lobizmo. Žmonės žino, kad Verdainės – Tarvydų – Pašyšių kelio rekonstrukcijos ir asfalto dangos projektas buvo parengtas jau apie 2008 m., tačiau iki dabar Klaipėdos regiono keliams Savivaldybė rekomenduoja pirmiau rekonstruoti kitus kelius.

K.Elijošius parodė savo surinktą informaciją, kad prioritetiniais buvo pasirinkti keliai, kurių naudojimo intensyvumas yra mažesnis nei Tarvydų – Pašyšių kelio. K.Elijošius vardijo rekonstruotus kelius, kurie veda link Ventės ar „Ventainės“.

Keisčiausias prioritetas – Saugų seniūnijos Petrelių kelias, kurio naudojimo intensyvumas net 4 kartus mažesnis (tik 84 automobiliai per parą) nei Verdainės – Tarvydų – Pašyšių kelio. Nepaisant to, Petrelių kelias jau rekonstruotas ir asfaltuotas, nes, gyventojų nuomone, veda Kintų ir Ventės kryptimi.

Ieškos pinigų

Iš rajono valdžios paaiškinimų Pašyšių bendruomenės atstovai turėjo suprasti, kad šiemet jų kelio niekas nei rekonstruos, nei asfaltuos, nes planai jau patvirtinti ir finansavimas padalintas.

Tačiau merė D.Žebelienė suteikė vilties. Ji sakė, kad visus gyventojų turimus dokumentus ir prašymą kuo skubiau tvarkyti minėtą kelią pateiks susisiekimo ministrui ir prašys ieškoti galimybių neatidėlioti Verdainės – Tarvydų – Pašyšių kelio (ar bent jo dalies per Tarvydų gyvenvietę) remonto.