Pašyšių pedagogai pasijuto apgauti ir paaukoti

PASYSIAI 1„Ar, mere, esate tas pats žmogus, kuris prieš gerą pusmetį rinkimų kampanijos metu lankėtės pas mus ir žadėjote išsaugoti mūsų mokyklą? O dabar įrodinėjate, kad Pašyšių pagrindinę mokyklą neišvengiamai reikia naikinti. Jūsų kalbos visiškai skiriasi. Kaip jumis galima pasitikėti?“ – taip tiesiai mero Vytauto Laurinaičio paklausė minėtos mokyklos pedagogė Giedrė Elvyra Šerpytienė, kai jis antradienį atvažiavo į Pašyšius pristatyti numatomos mokyklų pertvarkos.

Rajono politikai už mokyklų pertvarką ir tuo pačiu už Pašyšių, Gardamo ir Traksėdžių pagrindinių mokyklų uždarymą turės balsuoti vasario pabaigoje.

Patikėjo politikais ir apgavo kolegas

Pašyšių kaimo pagrindinėje mokykloje mokosi 62 vaikai ir 9 priešmokyklinio amžiaus vaikai. Sėkmingai užbaigti 2015 metus šiai mokyklai pritrūko tik 3 tūkst. eurų. Lig šiol mokykla jokių skolų nėra turėjusi. Mokykla kaip įmanydama taupė, stengėsi išgyventi iš jai skiriamų savivaldybės biudžeto bei moksleivių krepšelio lėšų, o dabar yra aukojama kitų mokyklų skoloms užkamšyti. Taip mano susitikime su meru dalyvavę pedagogai ir moksleivių tėvai.

Meras V.Laurinaitis pašyšiškiams kalbėjo apie sumažėjusį vaikų skaičių rajone, apie bemaž pusės milijono erų būsimą skolą, kuri susidarys iki metų pabaigos dėl sumažėjusio moksleivių krepšelio finansavimo. Pasak V.Laurinaičio,savivaldybės politikai ir administracija mato vienintelę išeitį – mažinti mokyklų tinklą.

Pašyšių pedagogams meras taip ir nesugebėjo įtikinamai paaiškinti, kodėl jų mokyklą siekiama uždaryti. Juos piktino faktas, kad naikinti užsimota jų mokyklą, kuri dirba be skolų, nors ir turi mažiau moksleivių klasėse. PASYSIAI 2

Pašyšių pagrindinės mokyklos direktorė Liudmila Kazlauskienė susitikime kalbėjo, kad jaučiasi visiškai kvailai, nes, patikėjusi politikų pažadais, stengėsi taupyti ir taip nuskriaudė savo kolektyvo pedagogus. Ji pasakojo, kad prieš ketverius metus Seimo nario K.Komskio ir jį lydėjusių rajono politikų „tvarkiečių“ buvo įtikinta, jog niekas neuždarys tų mokyklų, kurios sugeba taupyti ir išsilaikyti iš paskirtų lėšų. Tą patį, pasak direktorės, tvirtino ir prieš gerą pusmetį į rajono merus kandidatuojantis V.Laurinaitis.

Politikais patikėjusi direktorė pedagogams mokėjo atlyginimus, paskaičiuotus pritaikius mažiausius koeficientus, pedagogai į kvalifikacijos kėlimo seminarus vyko negaudami jokių priemokų ir t.t. Pasak L.Kazlauskienės, visas mokyklos kolektyvas tiek metų aukojosi, kad tik būtų išsaugota mokykla ir Pašyšių bei jų apylinkės vaikams būtų išsaugotos sąlygos mokytis arčiau namų.

Pašyšių pedagogai dabar jaučiasi apgauti, nes jiems buvo mokėti mažiausi atlyginimai tuo metu, kai kitų mokyklų pedagogai gaudavo atlyginimus, paskaičiuotus pagal didesnius koeficientus, gaudavo ir įvairias priemokas.

Mokykla vis dar neturi autobuso

Pašyšių pedagogai neabejoja, kad jų mokykloje mokytųsi žymiai daugiau mokinių, jeigu mokykla turėtų mokyklinį autobusą. Pagal valstybės vykdytą programą, autobusas turėjo būti paskirtas dar 2009 metais. Vėliau savivaldybės vadovai ir administracija žadėjo, kad Pašyšių pagrindinei mokyklai autobusas tikrai bus paskirtas 2011 metais, tačiau ir tai liko tik pažadai.

Pašyšiškių nuomone, mokykla, neturėdama savo autobuso, negalėjo konkuruoti su kitomis artimiausiomis mokyklomis, kurios savo mokykliniais autobusais parsiveža nemažai netoli Pašyšių gyvenančių moksleivių.
Mokytojai pasakojo, kad patys be jokio atlygio paveža į mokyklą moksleivius, kurie neturi sąlygų pasiekti mokyklos. Pavyzdžiui, pradinių klasių mokytoja Dalia Stirbienė iš Rumšų kaimo kasdien atveža penkis vaikus. Ji „Šilutės naujienoms“ sakė, kad net pirkdama automobilį jau turėjo mintyje, jog teks pavėžėti kelis moksleivius.

Vėl – pažadai. O Pašyšių likimas?

Ramindamas Pašyšių pagrindinės mokyklos bendruomenę meras V.Laurinaitis tikino, kad uždarius šią mokyklą visi moksleiviai, kuriems iki pasirinktos kitos mokyklos bus toliau nei 2 kilometrai, bus pavežami mokykliniais autobusais ar Šilutės autobusų parko transportu.

Merą turėjo nustebinti žinia, kad absoliuti dauguma vyresniųjų klasių moksleivių visai neketina keliauti mokytis į Juknaičių pagrindinę mokyklą, kaip planuoja Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė. Pasak pedagogų, jeigu mokykla neišvengs reorganizacijos, moksleiviai rinksis Usėnų ar net Šilutės miesto mokyklas, bet ne Juknaičių.
Net ir tokiam pageidavimui V.Laurinaitis pritarė, žadėdamas, kad bus atsižvelgta į kiekvieno vaiko pageidavimą ir visi bus suvežioti į pasirinktas mokyklas.

Negraudino rajono mero ir Pašyšių kaimo žmonių nuoskaudos, kad panaikinus pagrindinę mokyklą, neaišku, kokiems tikslams atiteks mokyklos pastatas, kad gyvenvietėje nebeliks vienintelio kultūros židinio. Mamos kalbėjo, kad mokyklos naikinimas prisidės ir prie visos apylinkės perspektyvos sunaikinimo: kokia jauna šeima norės gyventi Pašyšiuose ir jų apylinkėse, jeigu jų vaikai čia negalės gauti net pagrindinio išsilavinimo.

V.Laurinaitis guodė žadėdamas, kad Savivaldybė suremontuos pradinės mokyklos pastatą ir paliks veikti pradinę mokyklą. Be to, sužinojęs, kad Pašyšių šeimos norėtų savo mažylius leisti į vaikų darželį, sakė, kad nėra problemų čia atidaryti darželio grupę. Tereikia, kad 5 metus darželį lankytų ne mažiau kaip 15 vaikų.