Patarimai kaip kokybiškai atsodinti mišką

DSCF6218Jei išnyktų miškai mūsų žemėje pasikeistų daug kas. Tiesiog akimirksniu pasikeistų klimatas, kraštovaizdis, net ekonomika. Nors ir šiuo metu netyla diskusijos apie klimato kaitą ir šio reiškinio įtaką ekosistemoms, medžiai, o ypač kai kurios rūšys yra labai jautrūs gamtinių sąlygų kaitai, aplinkos taršai.

Miškininkai ir mokslininkai paskutiniais dešimtmečiais stebi akivaizdų neigiamą aplinkos poveikį kai kurios medžių rūšims. Štai pavyzdžiui prieš keletą dešimtmečių kinvarpų apsėsti pradėjo masiškai džiūti eglynai, prieš tai ligos puola ąžuolus. Šiuo metu miške nuo kenkėjų nukenčia uosiai.

Vienas iš paprasčiausių sprendimų, tai sergančius medžius iškirsti ir palikti kol gamta pati ataugins medžius. Tačiau didelė tikimybė, kad kirtavietės apaugs menkaverčiais krūmais ir medžiais. O tokio miško kaina bus gerokai mažesnė. Jei taip darytume yra rizikos, kad ateities kartoms pristigs kokybiškos medienos. O jos mes sunaudojame pakankamai daug.

Miško atkūrimas ir atsodinimas yra sudėtingas procesas reikalaujanti ne tik žinių, bet ir kantrybės, kruopštumo ir be abejo meilės miškui. Miškų įstatyme nurodyta, kad iškirtus mišką jis turi būti atkurtas. Taip pat miško savininkas privalo saugoti ir prižiūrėti želdinius.

Jauni miško savininkai turėtų į šį straipsnį atkreipti dėmesį. Pasitaiko atvejų, kai miškas atsodinamas netinkamai ir miško savininkas gauna baudą. Nors želdiniams prigyti didelę įtaką turi medžių rūšių atitiktis augavietės sąlygoms, sodinukų kokybė, reikėtų pastebėti, kad ir pasodinimo kokybė yra labai svarbi ir turi įtakos ar žėliniai užaugs. O kur dar jų nuolatinė priežiūra ir apsauga.

Gamtai nesvarbu koks yra medelynų produktyvumas. Tačiau tai labai svarbu žmonėms. Tenka pastebėti, kad iškirstas ąžuolų plotas atkuriamas užsodinus drebulių sodinukus. Nors pagal taisykles tokį mišką galime laikyti atkurtu, tačiau toks miškas tikrai nedžiugins ateities kartų. Pasitaiko atvejų, kai privatūs miškai atsikuria beržynais.

Turime būti atsakingi, nes miškus sodiname ateitiems kartoms. Kol miškas užauga praeina nemažai metų. Taigi mūsų šiandien dienos veiksmai turės įtakos mūsų vaikų ir anūkų gyvenimo kokybei. Prieš pradėdami bet kokius veiksmus turime įvertinti bet kokias grėsmes.

Keletas ekspertų patarimų kaip atsodinti mišką:

 *   Miško atsodinimui būtinai naudokite tik miško daigynuose išaugintus sodinukus.

 *   Sodmenys atsodinami tokiu pat gyliu, kokiu prieš tai buvo auginami medelyne.

 *   Dažniausiai miškai atsodinami pavasarį. Sodinama iki sodmenų pumpurų sprogimo pradžios. Rudenį spygliuočiai sodinami susiformavus pumpurams ir sumedėjus stiebeliams, o lapuočiai vos tik pradėjus kristi lapams.

  *  Rekomenduojame prieš pradedant darbus pasikonsultuoti su specialistais, nes neturint reikiamos informacijos galima pakenkti miškui.