Patikėsite ar ne, bet Kalėdų seneliui ne visas dovanas pagamina nykštukai. Daug ką jis perka parduotuvėse. Jei niekada neteko pamatyti Kalėdų senelio ar jo nykštukų parduotuvėje, vadinasi, gerai užsimaskavę buvo. Daugelį laiškų Senelis gauna, kai iki švenčių lieka labai nedaug laiko, todėl paskutinės savaitės iki Kalėdų – jam pats darbymetis. Tiems, kam prieš šventes tenka dirbti Kalėdų senelio darbą, keli patarimai, kaip viską suspėti.
Ką dovanoti?
Sakoma, kad dovanotam arkliui į dantis nežiūrima, bet tas, kas dovanoja, nori, kad dovana patiktų. Gera dovana turėtų rodyti, kad dovanotojas žino, ko nori ar ko reikia dovanos gavėjui.
Bet taip juk būna ne visada. Apmaudu, kai išleidžiame pinigus, o dovana nedžiugina. Dažniau taip atsitinka tuomet, kai perkame itin brangias dovanas, kai tarp žmonių yra didelis amžiaus skirtumas ar kai perkame dovaną tam, su kuriuo mažiau bendraujame.
Vieni, kad tokių nereikalingų išlaidų išvengtų, ryžtasi dovanoti pinigų, nors ir supranta, kad tokia dovana labai jau neasmeniška. Kiti bando išeities ieškoti rinkdamiesi dovanų čekius. Visgi šiuo atveju yra grėsmė, kad tie čekiai taip ir nebus panaudoti (tuomet Kalėdų senelio dovaną gautų čekius išrašiusi parduotuvė).
Mokslininkai sako, kad, kai kalbama apie kalėdines dovanas žmonėms, kurių gerai nepažįstame, mažiausiai pateisinamas sprendimas – bandyti nustebinti kokia nors itin originalia, netikėta, neįprasta dovana. Geriau tokiu atveju tradicinė dovana – šokoladas, gėlių puokštė, galbūt koks nors tauresnis gėrimas. Bent jau nepatogumų išvengtume.
Kada pirkti dovanas?
Žinoma, geriausia pradėti ruoštis iš anksto ir dovanas supirkti dar neprasidėjus gruodžiui. Tačiau tai nebūtinai padės išleisti mažiau pinigų. Pavyzdžiui, nustatyta, kad moterys Kalėdoms pradeda ruoštis anksčiau, praleidžia daugiau laiko parduotuvėje rinkdamos vieną dovaną, bet perka ir daugiau dovanų negu vyrai. Paankstinus kalėdinės prekybos pradžią, proporcingai didėja ir kalėdinės prekybos apyvarta. Jei dovanų nenupirksime per anksti, galime likus šiek tiek laiko iki švenčių sulaukti akcijų ir tikrų nuolaidų.
Neįrodyta, kad pritrūkę laiko žmonės perka brangesnes dovanas ar eina į brangesnes parduotuves. Jie tiesiog nebeskiria laiko dovanų paieškai, todėl didėja tikimybė, kad nupirkta dovana bus bevertė jos gavėjui.
Kaip mažiau laiko praleisti parduotuvėje?
Nors pastaruoju metu sparčiai auga prekyba paštu ir internetu, vis dėlto tikėtina, kad įprastose parduotuvėse dovanų nuperkama daugiau. Kaip sutaupyti laiko ir tokioje parduotuvėje?
Eilių psichologiją ir eilių ekonomiką (taip, yra ir tokios mokslo sritys) nagrinėjantys mokslininkai sako, kad neverta blaškytis tarp eilių prie vienodų kasų ieškant trumpiausios. Ilga eilė dar nebūtinai reiškia, kad kasoje dirba lėtas kasininkas. Juk jei didžiausią eilės dalį sudaro nuolatiniai tos parduotuvės pirkėjai, jie veikiausiai žino, kuris kasininkas dirba lėčiausiai, ir pas jį tiesiog neina, todėl maža eilė prie jo nebūtinai reikš greitą aptarnavimą.
Laukimo laikas priklauso ne tik nuo kasininko lėtumo, bet ir nuo to, kokie pirkėjai stovi eilėje. Kadangi investicijos į mokėjimo technologijas pastaraisiais metais padėjo sutrumpinti atsiskaitymo operacijos laiką, jei visi žmonės mokėtų kortelėmis, vidutiniškai vien atsiskaitymo laikas 20 žmonių eilėje dvidešimtam žmogui sutrumpėtų 20 sekundžių. O jei dar suskaičiuotume laiką, kurį pirkėjas sugaišta keliaudamas iki bankomato, ieškodamas lygios sumos arba skaičiuodamas grąžą, dėl tos priežasties delsdamas krautis prekes…
Yra žmonių, kuriems patinka vaikščioti po parduotuves ir pirkti. Yra žmonių, kuriems patinka pirkti dovanas mylimiems ir gerbiamiems žmonėms. Tačiau kalėdinių dovanų pirkimas neretai tampa ne maloniu užsiėmimu, o sunkiu darbu. Bet Kalėdos – šventė visiems. O kuo arčiau šventės, tuo trumpiau norisi dirbti.
Rašyti atsakymą