Patarimai neišsimiegančiam studentui: kodėl net per sesiją būtina išsimiegoti?

tired-studentBemiegės naktys puikiai pažįstamos kiekvienam studentui. Tačiau specialistai primena, kad net ir per sunkiausią egzaminų sesiją būtina rasti laiko miegui – antraip negrįžtamai gali nukentėti ne tik pažymiai, bet ir sveikata.

Gerai atminčiai – geras miegas

Manote, kad už nemiegotas naktis atsiimsite tada, kai poilsiui turėsite daugiau laiko? Deja, miego trūkumo kompensuoti neįmanoma, o susikaupusi miego skola gali turėti neatitaisomo poveikio sveikatai. Nuolat neišsimiegant didėja nutukimo, širdies ir kraujagyslių ligų rizika.

Tačiau kenksmingas ir trumpalaikis miego trūkumo poveikis. Ironiška, tačiau manydami, kad atsisakę kelių valandų miego nuveiksime daugiau, iš tiesų tampame gerokai mažiau produktyvūs ir padarome mažiau nei norėtume. Net ir nedidelis miego trūkumas sunkina gebėjimą susikaupti ir atlikti protines užduotis.

Būtent miegas yra nepamainomas būdas atminčiai stiprinti. Todėl jei ruošiatės egzaminui, gali būti naudingiau ne daugiau kartų perskaityti medžiagą, kurią turite išmokti, bet pakankamai išsimiegoti.

Jei išsimiegoti vis dėlto nepavyko

Jei miego vis dėlto pritrūko, bandyti įveikti mieguistumą energiniais gėrimais ar didžiuliais kavos kiekiais – ne pats geriausias sumanymas. „Kofeinas tik „išsiurbs“ dar turimos jūsų energijos likučius, tad po to jausitės dar blogiau“, – įspėja dietologė Daiva Pipiraitė.

Pasak jos, norėdami pasijusti žvaliau, užuot gėrę energinių gėrimų, paprasčiausiai išgerkite stiklinę šalto vandens.

Kiaušiniai, pieno produktai, pupelės, sėklos, riešutai yra baltymų turtingi produktai, o baltymus organizmas naudoja amino rūgštims gauti. Amino rūgštys reikalingos neurotransmiterių sintezei, kurie padeda išlaikyti protinį aktyvumą ir motyvaciją. Taigi užkandžiams valgykite jogurtą ar kelis šaukštus varškės, kelis riešutus ar virtų pupų. Taip pat ir riekelė rupios duonos su grūdais suteiks energijos ir nesumažins mokymosi motyvacijos.

Mieguistumą galite sumažinti išėję bent 15 minučių pasivaikščioti gryname ore. Naudinga atlikti ir trumputę mankštą – šiek tiek fizinio krūvio padės pamiršti apie kelias trūkstamas miego valandas.

Tyrimais įrodyta, kad vėliau atsigriebti už neišmiegotas valandas nepavyks, tad jei, pavyzdžiui, vieną naktį miegojote 3 valandas, o kitą bandysite atsigriebti numigdami 12, vėliau galite jaustis tik dar labiau pavargę. Persimiegojimas, kaip ir neišsimiegojimas, sukelia nuovargį. Todėl net ir po bemiegės nakties pakanka gauti tik įprastą miego valandų kiekį – tai yra, iki 8 valandų.

Beje, trumpi nusnaudimai po pietų taip pat ne visada naudingi – kai kurių tyrimų duomenimis jie didina diabeto riziką. Todėl net jei jaučiatės pavargę, verčiau sulaukite vakaro.

Svarbi ir tinkama mityba

Miego trūkumas gali sukelti daugybę sveikatos problemų, todėl norint jų išvengti, būtina skirti sau daugiau dėmesio. Dietologė Daiva Pipiraitė pabrėžia, kad tokiu atveju itin svarbu pasirūpinti visaverte mityba. „Miego trūkumas pažeidžia imuninę sistemą, galite tapti gerokai jautresni įvairioms infekcijoms. Todėl kai organizmui trūksta poilsio, ypač svarbu, kad jam nepritrūktų ir būtiniausių maisto medžiagų“, – sako dietologė.

Tačiau D.Pipiraitė atkreipia dėmesį, kad teisingai maitintis neišsimiegojus itin sunku. „Kankinant miego trūkumui dažnai jaučiamas nevaldomas potraukis saldumynams, greitam ir riebiam maistui. Būtent dėl to nuolatinis neišsimiegojimas ir siejamas su galimu nutukimu ateityje“, – tikina dietologė.

Ji pataria stengtis neprarasti savo mitybos kontrolės ir nebandyti guostis dėl nuovargio maistu.

Netinkama mityba gali sukelti ir papildomų miego sutrikimų. „Camelios“ vaistininkė Kristina Gabriūnaitė teigia, kad kartais negalėjimas išsimiegoti gali būti susijęs ir su tam tikrų vitaminų stoka. „Pavyzdžiui, nuolatinį mieguistumą ir nuovargį gali sukelti vitamino B12 trūkumas. Šio vitamino nedideliais kiekiais yra kiaušiniuose, mėsoje, pieno produktuose. Vis dėlto jei jaučiate jo trūkumą, verta naudoti ir maisto papildus“, – pataria vaistininkė.