Patarimai pagyvenusiems žmonėms: šokite ir užsiimkite joga

Dalyvavimas aktyvioje ir sielai mieloje veikloje stabdo senėjimą, verčia plačiau žvelgti į gyvenimą. / Simonos Pužaitės (silutesnaujienos.lt) nuotr.2010 m. duomenimis kas ketvirtas europietis bus vyresnis nei 60 metų. Iki 2014 m. 33  proc. padidės vyresnių nei 80 m. žmonių skaičius. Lietuvoje vyresni nei 60 m. gyventojai 1990 m. sudarė 16 proc., 2011 m. – 21,6 proc.; prognozuojama, kad 2030 m. tokie asmenys sudarys apie 27 procentus. Šiuo metu Lietuvoje gyvena apie 701,2 tūkst. pagyvenusių (60 metų ir vyresnio amžiaus) žmonių.

Pagyvenusių žmonių daugiau gyvena kaime. Vyresnio amžiaus moterų yra 1,8 karto daugiau negu vyrų.

Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė šiuos metus „Sveiku senėjimu“ ir norint  supažindinti pagyvenusius žmones bei visuomenės sveikatos specialistus su dažniausiai senyvame amžiuje pasitaikančiais sužalojimais, jų prevencija, koordinacijos išlaikymo pratimais bei kitais sveikatos stiprinimo būdais š.m. rugsėjo 27 d. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centre surengė seminarą „Pagyvenusių žmonių sužalojimų prevencija ir sveikas senėjimas“.

Osteoporozės prevencijai – fizinis aktyvumas

Normaliu senėjimu yra laikoma be biologinės ar psichikos patalogijos. Optimaliu senėjimu – senėjimas specialiai pagal amžių pritaikytoje sveikatą skatinančioje aplinkoje ir priežiūroje, o pataloginiu – senėjimo procesas pilnai priklausomas nuo patologinių procesų.

Lietuvos gyventojų senėjimui daro įtaką: mažėjantis gimstamumas, gyventojų migracija, ilgėjanti vidutinė gyvenimo trukmė. Prognozuojama, kad 2025 m. Lietuvoje gyvens 80126,4 tūkst. 60 m. ir vyresnio amžiaus žmonių.

VŠĮ Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytojas ortopedas−traumatologas Giedrius Kvederas kalbėjo apie pagyvenusių žmonių osteoporozinius lūžius ir su jų gydymu susijusias problemas. Osteoporozinio lūžio tikimybė (50 m. žmonėms) viso gyvemino metu yra: 40–50 proc. moterims, 13–22 proc. vyrams.

Gydytojas ortopedas−traumatologas rekomenduojama 50–60 metų žmonėms pasitikrinti kaulų tankį. Rekomenduoja ir fizinius pratimus vyresnio amžiaus žmonėms, kurie padidina kaulų tankį. Fiziniai pratimai reikšmingai sumažina vyresnio amžiaus griuvimo riziką.

Osteoporozės profilaktikai įtakos turi pilnavertė mityba, kalcis ir vitaminas C.

Nuo vaikystės sportuojančių žmonių kaulų tankis reikšmingai yra didesnis. Jis išlieka didesnis ir vaikams suaugus, todėl fizinis aktyvumas galėtų būti kaip prevencinė priemonė osteoporozei.

Jogos akademijos instruktorės patvirtina, kad jogos pratimus galima pritaikyti žmonėms sergantiems osteoporoze ir tuo pagerinti sergančiojo bendrąją būklę, sustiprinti pagyvenusio amžiaus žmogaus koordinaciją, bendrą savijautą ir kitas su sveikata susijusias problemas.

Tačiau su kiekvienam žmogui jogos pratimų kompleksas turi būti pritaikomas individualiai.

Senjorai nori dalyvauti visuomenės gyvenime

Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ narių – senjorų tikslas – sulaukus garbaus amžiaus išlikti geros sveikatos ir dalyvauti visuomenės gyvenime, jausti pasitenkinimą, būti nepriklausomais ir aktyviais Lietuvos piliečiais.

Todėl šios sąjungos nariai Lietuvoje turi 209 padalinius, iš jų – 49 bendrijas, 33 skyrius, 16 sambūrių, 10 visuomeninių būrelių, 11 klubų ir 88 meno kolektyvus.

Ši sąjunga vykdo du tarptautinius projektus: 511 vyresnio amžiaus žmonių perkvalifikavo į daugiabučių namų administratorius ir beveik 4000 – išmokė kompiuterinio raštingumo. Šie projektai yra tęsiami ir jais norima kuo daugiau vyresnio amžiaus žmonių integruoti į aktyvų Lietuvos visuomenės gyvenimą.

Joga skatina gerą savijautą, šokiai lavina koordinaciją

Pagyvenusių žmonių fizinis aktyvumas gali pasireikšti pagrindinėse gyvenimo srityse: laisvalaikio praleidime, profesinėje veikloje, namų ruošoje, mobilumo (transporto), sporto. 

Sveikas gyvenimo būdas gali būti rekomenduojama kaip veiksminga priemonė lėtinių neinfkecinių susirgimų prevencijai, o kai kuriais atvejais ir jų gydymui.

Ypač naudingas sveikatai raumenų jėgos, aerobinės ištvermės, judesių koordinacijos ir pasiausvyros treniruotės gali atstoti įvairių rūšių šokiai. Jie teigiamai veikia pagyvenusių asmenų kūno kompoziciją, širdies ir kraujagyslių sistemų būklę, kasdienio gyvenimo funkcinius gebėjimus ir sumažina griuvimo riziką. Be to, šokiai skatina socialinę sąveiką, bendravimą, pagerina sutelktumo jausmą vietos bendruomenėje.

Šokių instruktoriai ar mokytojai, bendraudami su kvalifikuotais kineziterapeutais, su įvairiomis pagyvenusių asmenų nevyriausybinėmis organizacjomis, sėkmingai galėtų taikyti šią fizinio aktyvumo rūšį.

Svarbiausia, kad dalyvavimas aktyvioje ir sielai mieloje veikloje stabdo senėjimą, verčia plačiau žvelgti į gyvenimą, išmokti pasirūpinti kitais ir savimi, leidžia objektyviai įvertinti įvairių profesijų, pomėgių ir pažiūrų žmones.