Patarimai renkantis patalynę

img 6Pradėdami rinktis patalynę, turite išsiaiškinti koks komplekto dydis Jums reikalingas.

Dydžiai

Pasirinkdami nestandartinius patalynės dydžius, rizikuojate nerasti patalynei užvalkalų, todėl gali tekti juos siūtis patiems. Paprastą viengulės lovos patalynės kompektą sudaro: paklodė 150 / 215 cm, antklodės užvalkalas – 145 / 210 cm ir pagalvės užvalkalas, kuris būna trijų dydžių: 60 / 60 cm, 70 / 70 cm ir 50 / 70 cm.  Dvigulės lovos patalynės komplektą dažniausiai sudaro paklodė – 200 / 220 cm, antklodės užvalkalas – 175 / 210 cm, pagalvės užvalkalai būna trijų dydžių – 60 / 60 cm, 70 / 70 cm ir 50 / 70 cm.

Kiti populiariausi komplektai Lietuvoje yra Europietiškas viengulės ir dvigulės patalynės komplektas. Europietišką viengulį sudaro: : paklodė – 180 / 220 cm, antklodės užvalkalas – 160 / 220 cm, pagalvės užvalkalas – 50 / 70 cm., o Europietišką dvigulį komplektą sudaro: paklodė – 200 / 220 cm, antklodės užvalkalas – 200 / 220 cm, pagalvės užvalkalai – 50 / 70 cm arba 70 / 70 cm.

Patartina labai įdėmiai perskaityti komplekte surašytus dydžius, nes pavyzdžiui pirkdami patalynę internetu iš užsienio šalių, galite susidurti su skirtingų dydžių problema.

Renkdamiesi užvalkalus turite prisiminti, kad visi audiniai po skalbimo gali susitraukti, todėl nereikėtų pirkti užvalkalo, kuris visiškai atitinka patalynės dydį.

img 5Per didelis paklodės dydis retai sukelia problemų pirkėjams, nes jas lengva pakišti po čiužiniu, tačiau pagrindine problema tampa paklodės su guma, nes nežinoma kaip išsirinkti jų dydį. Kitaip nei užvalkalo dydis, paklodės su guma dydis turi būti lygiai toks pats kaip ir čiužinio. Kita problema- Jūsų čiužinio storis. Jeigu jis yra nestandartinis, greičiausiai teks pirkti paklodę atskirai, nes standartiškai šios paklodės skirtos 20 cm. aukščio čiužiniui.

Nepamirškite, kad kai kurie patalynės komplektai susideda tik iš antklodės ir pagalvių apvalkalų, todėl mažų pagalvėlių apvalkalai ir paklodes tenka pirkti atskirai. Svarbiausia, kad patalynės užvalkalai būtų pagaminti iš tos pačios medžiagos, o spalvas galima derinti pagal poreikį.

Medžiaga
 
Nuo to kokią patalynės medžiagą pasirinksite, priklausys ir Jūsų miego kokybė. Populiariausiais pasirinkimais išlieka medvilnė, vilna ir sintetika. Atsižvelkite į plovimą, kokiam sezonui perkate patalynę- vasarai ar žiemai, perkate vaikui ar svečių kambariui.
 
Vilna- natūralus pluoštas pasižymintis geru oro laidumu. Vilnonė patalynė šildo šaltu oru, tačiau neleidžia perkaisti esant aukštai temperatūrai. Dėl šių savybių galima drąsiai miegoti išsirengusiam ant neapvilktos patalynės, nes vilna sugeria net iki 33% savo pačios svorio, joje negyvena dulkių erkutės ir kitokie mikroorganizmai. Deja, kitaip nei vilnoniai pledai, vilnonė patalynė yra daug sunkesnė, todėl jeigu norite lengvesnio jausmo, galite rinktis patalynę su vilnos užpildu.
 
Medvilnė- populiariausias pluoštas pasaulyje. Kaip ir vilnonės antklodės, medvilnė laikui bėgant suminkštėja, todėl laikui bėgant į jas lengviau įsisukama. Pati medvilnė yra labai švelni ir minkta, nekelia alergijos. Be to, kaip ir medvilniniai pledai, medvilninė patalynė lengvai prižiūrima, atspari skalbimui.
 
Pūkinė- ši patalynė naudojama bet kurio sezono metu, viskas priklauso nuo esamo pūkų kiekio antklodėje. Pūkinė patalynė pasižymi lengvumu ir purumu lyginant su vilnone patalyne. Kuo daugiau pūkų patalynėje, tuo ji bus lengvesnė ir pralaidesnė orui. Tačiau rinkdamiesi nepamirškite, kad svarbu ne tik tūrinys, bet ir medžiaga iš kurios pasiūta patalynė. Jeigu medžiaga nebus pakankamai tanki, ji lengvai praleis pūkus. Geriausiai tinka medvilninis audinys. Norint pūkinę patalynę skalpti namuose, rekomenduojama turėti džiovyklą.
 
img 2Šilkas- rekomenduojamas asmenims, kurie neramiai miega ir yra alergiški. Šilkinė patalynė aktyvina kraujotaką bei gaivinamai veikia odą dėl sudėtyje esančių aminorūgščių. Dažnai pigesnė šilkinė patalynė būna pripildyta ir šilko pakaitalų, tačiau natūralus šilkas yra tvirtesnis ir ilgaamžiškesnis, todėl rekomenduojama nepagailėti pinigų ir investuoti į kokybišką prekę. Kaip ir medvilnė, šilkas pasižymi puikiomis drėgmės sugėrimo savybėmis.
 
Sintetika- dažniausiai renkasi asmenys, kurie yra alergiški natūraliems pluoštams. Sintetinio pluošto plaukeliai yra tuščiaviduriai ir padengti silikono sluoksniu, todėl  šią patalynę renkasi ir asmenys, kurie serga bronchų asma ar turi kitokių kvėpavimo problemų. Sintetiniai pluoštai nesivelia, lengvai prižiūrimos.
 
Užvalkalų dizainas

Parduotuvėse apstu pasirinkimo- nuo gelėtų raštų, linijų ir vienos spalvos raštų galva sukasi nuo galimų derinių. Svarbiausia, kad patalynės apvalkalai patiktų Jums asmeniškai, spalvos neerzintų. Manoma, kad miegamąjame geriausia rinktis raminančias spalvas kaip žydra ar šviesiai žalia, ir kitų šviesių spalvų derinius vietoje patalynės su gyvūnais ar tam tikrais vaizdais. Šviesios spalvos sumažina įtampą, atpalaiduoja.