Patarimas būsimiesiems verslininkams: svajokite atsargiai, nes svajonės pildosi

verslas vezaVedini gyvenimo šūkiu „Verslas veža!“, pasidalinti savo patirtimi su gimnazistais į Šilutę atvyko įvairių sričių verslininkai.

Apie drąsą svajoti, apie emigraciją ir pasirinkimą užsienyje nevergauti ir neplauti tualetų, apie gebėjimą naudotis smegenimis ir iš gyvenimo pasiimti daugiau, nei turite dabar, – tokie patarimai sklido iš verslininkų lūpų, tikintis, kad susirinkusiųjų širdyse buvo įžiebta ryžto kibirkštis.

„Kaip mes pasiekėme tai, kuo esame dabar?“, – šilutiškiams pasakojo keturi pranešėjai: iš pomėgio autentišką vazų parduotuvę „pagimdžiusi“ verslininkė, turizmo verslą užauginęs idėjų kupinas vaikinas, savarankiškai imtis naujų dalykų nepabijojęs ir nuo nulio iki lyderių pakilęs skaitmeninių sprendimų įmonės vadovas ir muzikos pasaulyje vijurku besisukantis buvusios „L+“ grupės lyderis Linas Adomaitis.

Neturėjo nei giminių versle, nei pradinio kapitalo

Penktadienį į Šilutės pirmosios gimnazijos salę rinkosi gimnazistai ir savo misiją – skatinti kraštiečių ryžtą kurti verslus – atlikti atvykę VšĮ „Versli Lietuva“ atstovai.

Organizacijos projektas, pavadintas „Verslas veža“, atspindėjo tikslą – ant scenos patirtimi dalintis vienas po kito lipo pranešėjai, kurių kiekvieną dieną energingai suka jų verslų varikliukai.

Vienas jų – UAB „Gaumina“ – skaitmeninių sprendimų įmonės vadovas Darius Bagdžiūnas pasakojo, kaip įmanoma pasiekti sėkmę pradėjus nuo nulio. Jo sukurta įmonė, dabar dirbanti su interneto projektais, jau 15 metų sukasi versle ir pelno įvairius apdovanojimus. Įmonė turi 3 biurus, kuriuose dirba 70 žmonių.

„Nuo vaikystės mąsčiau, kaip kurti savo gyvenimo kelią, kad netapčiau pavargęs žmogus. Tariau sau – jeigu gyvenimas man duos galimybę, būtinai ja pasinaudosiu. Sulaukus 19 metų galimybė pasitaikė: su draugais vežiojome popierių į įmones – šis verslas buvo sudėtingas, nieko neuždirbome. Neprireikė daug laiko iki antros galimybės – tuomet draugas, pradėjęs kurti įmonę, paklausė, ar nežinau, kas jam padėtų sukurti interneto tinklapį. Buvo 1998-ieji, nelabai suvokiau, kas yra tas internetas, tačiau kitas pažįstamas tą žinojo.

Paskambinau jam ir pasakiau, kad turiu klientą. Draugas pasakė, kad jeigu klientas turi 10 000 Lt puslapio kūrimui, tuomet 1500 Lt atiteks ir man už jo atvedimą“, – verslo pradžią prisimena D.Bagdžiūnas.

Kliento atvedimas draugui baigėsi tuo, kad Darius pats nusisamdė programuotoją už 900 Lt ir iš to uždirbo 9 100 Lt. Tuomet vaikinas suprato, kad reikia pačiam tapti informacinių technologijų specialistu. Dabar jo įmonė – geriausia Lietuvoje, 10 metų lyderiauja.

Verslininkas pripažįsta, kad pradėdamas verslą, neturėjo nei pradinio kapitalo, nei giminių, padėjusių kurti jaukią darbo vietą. Jis net nežinojo, kas yra sąskaita – faktūra, pavedimas ir pan. Tačiau norėdamas kurti verslą, tobulėti, čiupo knygas ir mokėsi savarankiškai.

„Galite išmokti bet ką, lygiai taip pat, kaip išmokstate čiuožti pačiūžomis“, – sakė „Gaumina“ vadovas apie žmogaus galimybes.

Kaip uždirbti ar sutaupyti milijoną?

Patarimų D.Bagdžiūnas turėjo ir nenorintiems kurti savo verslo, tačiau svajojantiems tapti darbdavių trokštamu darbuotoju – geriausiu savo srityje. Pavyzdžiui, jeigu būsite geriausias mokytojas, jus bet kuris direktorius norės įdarbinti, tuomet pats galėsite kurti taisykles – išsiderėti norimą algą.

„Bet kokioje profesijoje, jeigu būsite geriausi, visuomet turėsite darbą“, – įsitikinęs verslininkas.

Kitas kelias į geresnį gyvenimą, pasak Dariaus, – daryti tai, ko nedaro niekas kitas. Tai irgi nebūtinai gali būti verslas – gali būti menas, knygų rašymas.

„Kasdien mes priimame sprendimus, ir kiekvienas sprendimas turi teigiamų ir neigiamų pasekmių. Jūsų gerovė priklausys nuo to, kiek padarysite gerų sprendimų. Mąstykite, veikite. Kas geriau moka naudotis smegenimis, tas ir laimi gyvenimą“, – skatino gimnazistus verslininkas.

Siekdamas paskatinti mąstymą, D.Bagdžiūnas pateikė kasdienį pavyzdį: reklama prekybos centre „rėkia“, kad prekė, kainavusi 4 Lt, dabar kainuoja tik 3 Lt! Tad pirkdami ją, sutaupysite 1 Lt. Tačiau pagalvokite, kad sutaupysite visus 4 Lt, jeigu jos iš viso nepirksite. Tačiau tai sugalvoti turi pats žmogus.

Kalbėdamas apie tai, kas būna, jeigu žmogus nemąsto, verslininkas nupiešė uždaro rato situaciją: kas negalvoja, tas neturi pinigų, kas neturi pinigų – skolinasi iš greitųjų kreditų įmonių, kas ima greituosius kreditus, tas įklimpsta į tokias palūkanas, kad visą gyvenimą turės grąžinti pinigus ir ims naujas paskolas tam, kad grąžintų pirmąją paskolą…

„Gaumina“ vadovas ir pats prisipažino pasielgęs neprotingai – nusipirko vieną iš knygų tema „kaip uždirbti milijoną?“.

Visas 100 tos knygos puslapių kalbėjo apie tą patį būdą turėti milijoną – atidėti 10 proc. savo algos į banko sąskaitą kiekvieną mėnesį ir po 40 metų būti milijonieriumi.

Tuomet D.Bagdžiūnas suprato, kad nemąstydamas vėjui paleido 70 Lt, sumokėtų už šią knygą…

Baigdamas pranešimą, Darius apsvarstė ir tų gimnazistų situaciją, kurie svajoja dirbti užsienyje. Prisipažinęs, kad jis nėra prieš emigraciją, paprašė tokių svajotojų vieno – nevergauti ir neplauti tualetų.

„Tegul jūsų galva, gebėjimas vadovauti, kažką sukurti turi vertę. Neparsiduokite bet kokiomis sąlygomis dirbti už grašius“, –  reziumavo gimnazistų verslo idėjų ir geresnio gyvenimo skatintojas.

Kai pomėgis tampa verslu

„Versli Lietuva“ atstovė regione Gražina Lukošienė pristatė pasaulio mažamečių verslų idėjas: tai keturiolikmetis Hart Main, išradęs šieno, šoninės kvapų žvakes vyrams; vienuolikmetis stilistas Moziah Bridges, gaminantis įvairiaspalvius vyriškus kaklo aksesuarus – varlytes.

Iš pomėgių gimusius verslus Lietuvoje išbandė ir G.Lukošienės pristatyti aistringas keliautojas Rimvydas Širvinskas – Makalius ir spintai lūžus nuo drabužių, populiarųjį tinklapį manodrabuziai.lt sukūrusi Milda Mitkutė.

Kaip laisvalaikį paversti verslu, papasakojo ir Eglė Mikalauskienė, „Amfora“ parduotuvės savininkė. Moteris su vyru vos prieš pusmetį įsisuko į verslą. Kolekcionavę autentiškas 1890-1990 m. vazas iš senosios Europos, jie niekada negalvojo, kad iš to sukurs verslą.

Dabar moteris sako, kad bet koks pomėgis gali išaugti į verslą. Tiesiog reikia apgalvoti, ką galite pasiūlyti išskirtinio, ko negali pasiūlyti kiti.

Idėja atidaryti autentiškų vazų parduotuvę kilo būtent tuomet, kai sutuoktiniai rado atsakymą į klausimą – ar mūsų verslas išsprendžia kieno nors problemą?

„Pamenu, draugai namo įkurtuvių proga iš giminaičių dovanų gavo neskoningą, užrašu „Made in China“ pažymėtą vazą. Aišku, ta vaza nebuvo originali, tiesiog viena iš tūkstantinio tiražo. Pamąstėme, kur būtų galima įsigyti kokybišką išskirtinę vazą?

Neradę atsakymo, klausimą išsprendėme atidarydami parduotuvę“, – apie verslo pradžią pasakojo E.Mikalauskienė.

Pradėkite šiandien

Svajoti atsargiai, nes svajonės pildosi, gimnazistams patarė Adomas Kačinskas, turizmo konsultavimo įmonės UAB „Rezervavau“ direktorius ir vienas iš įkūrėjų. Pasak vyro, svajonės – vienas svarbiausių dalykų žmogaus gyvenime. Būtent jų vedamas jis atkeliavo iki to, kuo yra dabar.

Adomas vis ieškojo veiklos: būdamas 12 metų, prekiavo laikraščiais Ignalinoje, vėliau su kolega krovė metalą, už 24 perkrautas tonas gaudami 30 Lt. Vėliau buvo internetinių svetainių kūrimas ir kiti darbai, kurių esmė – veikti.

Taip 17-metis buvo įdarbintas vienoje kaimo turizmo sodyboje vasaros sezonu nuomoti baidares. Čia jis įgavo patirties, nes susidūrė su dviem skirtingais vadovais, kurie niekuomet neatvažiuodavo kartu. Vienas jų domėjosi tik tuo, kiek planuojama uždirbti pinigų, koks yra pelnas, kiek bus klientų. Kitam rūpėjo, kad viskas būtų preciziškai sutvarkyta.

„Buvau viduriukas tarp šių vadovų ir tuo pasinaudojau – padirbus porą sezonų, jie verslą atidavė prižiūrėti man“, – suteikta atsakomybe džiaugėsi A.Kačinskas.

Tokią sėkmę vyras pavadino gero darbo, pareigų atlikimo ir darymo daugiau, negu reikia, rezultatu. Įstojus mokytis į privatų universitetą, teko šios veiklos atsisakyti. Tuomet mąstė – kas toliau? Adomą pakvietė padėti įrengti kaimo turizmo sodybą, jos savininkas rekomendacijas gavo iš baidarių nuomos savininkų.

Adomas priėmė šį gyvenimo iššūkį. „Praleidau kaimo turizmo statybose 5 metus, kol nusprendžiau, kad noriu kitos veiklos, darbo su laisvais savaitgaliais, dar ir automobilis būtų gerai. Kaip pasvajojau, taip ir atsitiko – gavau darbą Vilniuje su geru atlyginimu, ir automobilis priklausė man. Dirbau prekių išvežiotoju, viskas buvo, kaip ir norėjau. Pirmus du mėnesius nuolat save gyriau, po pusės metų supratau, kad sau meluoju“, – pasakojo Adomas.

Nusprendęs vėl veikti, jis susėdo su bičiuliu ir pradėjo svarstyti, ką jie moka geriausiai. Vaikinai matė daug problemų turizmo srityje, tad ir gimė idėja sukurti paslaugų rinkinį tokių sodybų savininkams. Pradėję dirbti pirmojoje sodyboje vyrai ten keitė viską: tobulino darbuotojus, keitėsi kontaktais su klientais, keitė dizainą ir per metus, anot jų, projektas stipriai pajudėjo. Kai konkurentai pamatė, kad jų tvarkomai sodybai pradėjo sektis, vaikinų konsultacijų pradėjo prašyti daugiau verslininkų.

Geriausias Adomo patarimas gimnazistams – pradėti veikti šiandien. Sunkiausi yra pirmi keli žingsniai, o vėliau ir azartas apima, darosi linksma, tiesiog keliaujama finišo tiesiąja į sėkmę.

„Užsirašykite savo svajonę, šovusią mintį, pagalvokite, ką galėtumėte padaryti, kad rytoj vienu žingsniu būtumėte arčiau šios svajonės“, – pradžioje skatinęs atsargiai svajoti, verslininkas pranešimą baigė vėl grįžęs prie svajonių.

Nemeluokite sau

Gyvenimo sėkmės istorija į gimnaziją atvyko pasidalinti ir dainininkas bei kompozitorius Linas Adomaitis. „Visuomet atsirandu laiku ir vietoje – toks esu žmogus“, – vienu sakiniu pranešimo temą nusakė dainininkas.

Lino gyvenime viskas sėkmingai klostėsi nuo pat pradžių – tėvai jį mažą išleido į muzikos mokyklą. Dar mokyklos laikais jis su draugais sugalvojo įkurti grupę „Auksinės valkatos“, tik ši savaitę tegyvavo. Tuomet pervadinę grupę į „MP“ grojo joje metus.
Pasak Lino, tuomet grupės nariams trūko motyvacijos kažką daryti rimčiau.

Taip pasroviui plaukė, kol pradėjo kurti grupę „L+“. Vėliau sekė kiti L.Adomaičio gyvenimo etapai – duetas „Linas and Simona“, „UAB Music“. Šiuos gyvenimo etapus Linas papasakojo per savo dainas: nuo pirmo „gabalo“ „Ar tu ją matei?“, iškėlusio į viršų „L+“ grupę, iki dabartinės solinės karjeros dainų.

„Svarbiausia, nemeluokite patys sau, nedarykite, kas jums nepriimtina – darykite tai, kas jums patinka ir realizuokite svajones“, – prie Adomo išsakytų svajonių grįžo ir L.Adomaitis.

Verslo idėjų pilnai dienai keliaujant į pabaigą, gimnazistai entuziastingai tarpusavyje šnabždėjosi, kad vieni jau kuria verslą, kiti turi svajonių, kaip tai įgyvendins, dar kiti mintyse brandins „Verslas veža“ renginio įspūdžius. O šių buvo nemažai – išdalinta prizų, prasuktas laimės ratas, atsakinėta į klausimus, susibūrus komandose kurti verslo Šilutėje planai. Ir jeigu gimnazistų renginio metu sukurtos svajonės užaugs iki darbų, Šilutėje duris atvers dar ne vienas naktinis ir sporto klubai, natūralios kosmetikos parduotuvė, renginių organizavimo įmonė ir t.t.