Patikrinta prekyba duonos ir pyrago gaminiais

duonaPer devynis šių metų mėnesius Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai patikrino beveik 2,3 tūkst. prekybos įmonių ir įvertino 657 pavadinimų duonos bei pyrago gaminių kokybę, ženklinimo informaciją.

107 gaminiuose (16,3 %) buvo nustatyta įvairių pažeidimų: daugiau kaip 60 atvejų ženklinimo etiketėse buvo nurodyta neteisinga ar nepilna informacija, per 40 atvejų buvo realizuojami gaminiai su pasibaigusiais tinkamumo vartoti terminais, kai kur prekiauta neženklintais duonos ir pyrago gaminiais.

Patikrinimų metu prekybos įmonėse buvo atrinkti 32 pavadinimų duonos ir pyragų gaminių mėginiai ir ištirti laboratorijoje dėl maisto priedų (sorbo rūgšties) ir drėgmės kiekių nustatymo. Ištirtų mėginių tyrimų rezultatai atitiko receptūrose deklaruojamus rodiklius, išskyrus vieną pjaustyto batono „Kasdieninis“ mėginį. Batone nustatytas sorbo rūgšties kiekis (156 mg/kg), bet apie tai nebuvo deklaruota gaminio etiketėje.

Sorbo rūgšties įpakuotuose, raikytuose duonos ir pyrago gaminiuose gali būti iki 2 000 mg/kg, tačiau pagal Europos Sąjungoje veikiančius teisės aktus, ženklinant fasuotus duonos ir pyrago gaminius, sudedamųjų dalių sąraše privalo būti nurodytos visos sudedamosios dalys.

Dažniausiai pasitaikę ženklinimo pažeidimai: etiketėse trūko informacijos arba ji buvo pateikta ne pagal reikalavimus, nurodyta gaminių sudėtis neatitiko gamintojo deklaruojamos (sudedamųjų dalių sąraše nurodytos ne visos gamybai naudotos medžiagos), neparyškinti sudedamųjų dalių sąraše esantys alergenai, sudedamosios dalys nurodytos ne mažėjančia tvarka pagal kiekius, gaminio pavadinimas neatitiko reglamento reikalavimų (pvz., „Ruginė duona“ gali būti pavadintas tik kepinys, kuriame rugių produktų yra ne mažiau kaip 90 %) ir kt.

Neretai gaminiuose neteisingai buvo ženklinami maisto priedai, trūko įspėjamųjų užrašų (pvz., saldžių kukurūzų traškučių sudedamųjų dalių sąraše nurodyti įvairūs dažikliai, tačiau nebuvo įspėjamojo užrašo, kad jie gali neigiamai veikti vaikų aktyvumą ir dėmesį).

Dėl prekybos produktais su pasibaigusiais tinkamumo vartoti terminais atsakingiems parduotuvių darbuotojams skirtos baudos, nurodyta sunaikinti daugiau kaip 226 kg nesaugių duonos ir pyrago gaminių.

„Patikrinimų rezultatai rodo, kad mūsų šalies prekybos tinkluose prekiaujama kokybiškais duonos ir pyrago gaminiais, tačiau neramina vis dar pasitaikantys prekybininkų mėginimai parduoti pasenusius produktus. Visus gaminius, kurių tinkamumo vartoti terminai pasibaigę, draudžiama realizuoti, juos reikia saugiai sunaikinti“, – pabrėžė VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vida Jarošienė.