Patiks ne visiems pamariškiams: brangsta šiluma ir vanduo

Šilta žiema, per mažas įmonės gaminamos šilumos tarifas ir vartotojams grąžinama skola „Šilutės šilumos tinklams“ pernai atnešė 226 tūkst. eurų nuostolį.

Kainų pokyčius, kurie įsigalios nuo liepos dienos, pristatė „Šilutės vandenų“ ir „Šilutės šilumos tinklų“ vadovai A. Markvaldas ir V. Mačiulis.

„Šilutės vandenys“ savivaldybės vadovus ir politikus savo praėjusių metų veikla pradžiugino, nes dirbo pelningai. Už vandens tiekimą ir nuotekų valymą ši bendrovė per metus gavo 79,919 tūkst. eurų pelno. Šią informaciją apie šių savivaldybės įmonių veiklos 2020 m. rezultatus pateikėme vos prieš mėnesį.

Tačiau kaip nebūtų keista, tiek šilumos gamintojai, kuriems reikia peržiūrėti paslaugos kainą, kad nebankrutuotų, tiek vandens tiekėjai, rūpindamiesi geresniu savo gyvenimu pateikė prašymus Savivaldybės tarybai dar padidinti paslaugų kainas.

Paneigė gandus ir pateikė konkrečias sumas

Balandžio 22 dieną Valstybinė kainų ir energetikos reguliavimo komisija patvirtino naują „Šilutės šilumos tinklų“ šilumos kainą, kuri dabar pateikta tvirtinti Šilutės savivaldybės tarybai. Dabar siūloma kaina yra 12,6 proc. didesnė nei buvo lyg šiol.

Balandžio mėnesį galiojanti apskaičiuota suminė vienanarė šilumos kaina gyventojams buvo 4,43 ct/kWh be PVM (4,83 ct/kWh su PVM). Pagal naują pateiktą projektą, perskaičiuota kaina būtų 4,99 ct/kWh be PVM (5,44 ct/kWh su PVM). Nauja kaina padidėtų – 0,56 ct/kWh be PVM arba 12,6 procento.

Pasak UAB „Šilutės šilumos tinklai“ direktoriaus Vaidoto Mačiulio, Valstybinė kainų ir energetikos reguliavimo komisija naują bendrovės paslaugų kainą galėjo patvirtinti jau praėjusių metų lapkričio mėnesį. Tad Valstybės reguliavimo vėlavimas tik didina įmonės veiklos nuostolį.

Teritorijų ir kaimo reikalų komiteto narys, konservatorius Arūnas Kurlianskas pasidomėjo ar tikrai Šilutės šilumos tiekimo įmonė steigia dar vieną direktoriaus pavaduotojo darbo vietą. Jo nuomone, papildoma vadovybės darbo vieta prisideda prie nuostolių ir šilumos kainos didinimo.

V. Mačiulis paneigė tokias politiko nuogirdas. Jis sakė, kad 2019 metais buvo peržiūrėtas įmonės darbuotojų etatų sąrašas ir tuomet panaikinta 14 etatų. Be kita ko, šiemet dar svarstoma panaikinti 2 ar 3 įmonės darbuotojų darbo vietas.

Net ir padidinę savo šilumos kainą 12,6 proc., įmonės vadovo V. Mačiulio nuomone, Šilutės šilumos gamintojai greičiausiai liks tarp 10 pigiausios šilumos gamintojų Lietuvoje.

Socialinių reikalų komiteto nariui, liberalsąjūdiečiui Algirdui Gečui buvo įdomi konkreti suma – kiek pabrangs šiluma 3 kambarių buto savininkui per vieną mėnesį. Pasak V. Mačiulio, tvarkingo, kitaip tariant rekonstruoto buto savininkui šildymas pabrangs apie 5 eurus per mėnesį. Nors buvo manančių, kad toks brangimas nėra didelis, Kontrolės komiteto pirmininkas Zigmantas Merliūnas užviršavo, kad bet kokiu atveju yra geriau, kai paslaugos pinga.

Visų komitetų politikai sutiko svarstyti Šilumos kainos padidinimo projektą Tarybos posėdyje.

Vanduo brangs, jo išvalymas pigs

Kad ir nedaug, tačiau savo paslaugų kainą brangina ir bendrovė, kuri praėjusius metus pabaigė su 80 tūkst. eurų pelnu. Taigi nuo liepos 1 dienos „Šilutės vandenys“ vandens tiekimą šilutiškiams nori pabranginti 6 centais už 1 kubinį metrą. Nuotekų tvarkymo paslaugos kaina atpigtų 3 centais už 1 kubinį metrą.

Taigi „Šilutės vandenų“ perskaičiuota geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo kaina vartotojams būtų 2,31 Eur/m3. Ši kaina susideda iš geriamojo vandens tiekimo (0,83 Eur/m3) ir nuotekų tvarkymo (1,48 Eur/m3) dedamųjų. Bendra paslaugos kaina pabrangsta apie 1,3 proc. nuo ligšiolinės kainos.

Kai kurie politikai tikslinosi, kiek paslauga pabrangs tiems, kas perka tik vandens tiekimo paslaugą. Jiems paslauga brangs 2,6 proc.

Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkui Vygantui Kamarauskui buvo įdomu, kiek bendrovė, pabranginusi paslaugas planuoja surinkti papildomų lėšų iš vartotojų. Bendrovės vyr. ekonomistė Ilona Čižauskienė atsakė, kad iki kitų metų liepos mėnesio planuojama gauti apie 30 tūkst. eurų papildomų pajamų.

Klausiantiems kaip atsitiko, kad keliais centais mažinama nuotekų valymo paslaugos kaina, bendrovės direktorius Alfredas Markvaldas atsakė, kad rekonstruojant bendrovės valdomas nuotekų trasas Šilutės mieste vis mažiau į nuotekų valymo įrenginius patenka lietaus vandens.

Komercijos direktorius, korespondentas