Patobulinus projektą, Seimo Ekonomikos komitetas pritarė naminės degtinės gamybos įteisinimui Lietuvoje

Trečiadienį Seimo Ekonomikos komitetas bendru sutarimu pritarė patobulintam Alkoholio kontrolės įstatymo projektui, kuriuo siekiama įteisinti naminės degtinės gamybą.

Lietuvos policijos nuotr.

Vienas iš komiteto išvadų rengėjų, socialdemokratas Gintautas Paluckas tikino, kad projektas buvo iš esmės perrašytas, atsisakant perteklinių biurokratinių suvaržymų bei sumažinant alkoholio gamybos apimtį iki 100 litrų. Pasak jo, jeigu būtų pritarta visiems pakeitimams, kuriuos siūlė Vyriausybė ir institucijos, tuomet įstatymo pakeitimo iniciatorių tikslai būtų nepasiekti.

„Gavus Vyriausybės pasiūlymus ir kitų institucijų, mes vadinamą tradicinį kulinarinį paveldą, labai nedidelio kiekio alkoholio gamybos, mes būtume priversti taikyti visa apimtimi pilną alkoholio akcizinių prekių laikymo, apmokestinimo, gamybos kontrolės mechanizmą“, – komiteto posėdžio metu teigė G. Paluckas.

„Tai būtų lėmę, kad šis užsiėmimas būtų nesvietiškai brangus ir biurokratiškai taip suvaržytas, kad tai būtų netikras teisės aktas, kuriuo niekas nesivadovautų, nes nebūtų galima tos veiklos vykdyti“, – tvirtino jis.

Politikas aiškino, kad išvadoje siūloma taip pat nepritarti Vyriausybės siūlymams naminės degtinės gamybai taikyti akcizinių prekių kontrolės priemones.

„Vyriausybė savo išvadoje siūlė taikyti akcizinius sandėlius, kitas akcizinių prekių kontrolės priemones, mes visų šių dalykų siūlome netaikyti, sumažinti alkoholio gamybos apimtį iki 100 litrų, netransportuoti, nepardavinėti“, – sakė Seimo narys.

Tuo tarpu kitas išvadų rengėjas, konservatorius Mindaugas Skritulskas akcentavo, kad naminės degtinės patobulinus projektą pardavinėti nebus galima.

„Pabandėme atliepti išsakytus nuogąstavimus. (…) Negalima pardavinėti minėto alkoholio, bet jis būtų vartojamas savo reikmėms ir degustacijoms sodyboje. Tai yra tas pats, kas yra ir kituose teisės aktuose, kurie reglamentuoja naminio alaus bei vyno gamybą“, – tikino jis.

Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos į parlamentą grįžo sulaukus Vyriausybės išvados ir pasiūlymų. Siūlymui jau yra pritaręs parlamento Kaimo reikalų komitetas (KRK), jis siūlė įstatymą tobulinti pagrindiniam Ekonomikos komitetui pagal Vyriausybės pasiūlymus.

20 Seimo narių dar 2021 m. pasiūlė leisti naminę degtinę ir kitus silpnesnius nei 65 laipsniai tradicinius alkoholinius gėrimus ruošti, laikyti ir parduoti Lietuvos ūkininkų registre registruotiems ūkininkams, kurie užsiima kaimo turizmu ir yra sertifikuoti tradiciniai amatininkai. Gaminti būtų leidžiama iki 1 tūkst. litrų kasmet.

Vyriausybė projektui pritarė, tačiau pasiūlė jį papildyti nuostata, pagal kurią parduoti naminį alkoholį būtų leidžiama tik ūkininkui priklausančioje kaimo turizmo sodyboje ir tik galutiniam vartotojui. Be to, Ministrų kabinetas ragina įpareigoti ūkininkus tikrinti gaminamų gėrimų kokybę ir saugą laboratorijose.

Kartu atkreipiamas dėmesys, kad siekiant suteikti teisę ūkininkams prekiauti gaminamais gėrimais, būtina patikslinti mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais tvarką.

Lietuvoje yra 300 sertifikuotų tautinio paveldo maisto produktų gamintojų, iš jų ūkininkų – apie 70.

Ignas Dobrovolskas (ELTA)