Visgi nemažai paukščių gimtinėn grįžta dar vasarį, o įvairių žąsų pulkai šiemet pamario laukuose būriavosi dar sausį, – taip sako Ventės ornitologijos stoties vedėjas Vytautas Jusys. Todėl šiomis dienomis girdintieji žąsų klyksmus, anot jo, jau turėtų nebesistebėti. Jų mūsų krašte – tūkstančiai.
O praėjusį ketvirtadienį, vasario 16-ąją, V. Jusio kolega iš vidurio Lietuvos teigė jau girdėjęs ir vieversį. Tiesa, šis sparnuotis giesmele dar nedžiugino, tik cypsėjo. Bet, pasak ornitologo, vieversėliui grįžti šis laikas nėra per ankstyvas. Vasario viduryje šie paukšteliai grįždavo ir anksčiau, tik tuomet juos dažniau matėme, nes pilkas jų apdaras gerai matėsi apsnigtuose laukuose. Tad gali būti, jog ir dabar jų yra daugiau, tik ant pilkos žemės nematyti.
Jau parskrido pempės, yra varnėnų, kirų, sausio gale lizdus krovė jūriniai ereliai ir krankliai. Beje, pastarieji vasario pabaigoje jau ir kiaušinius perės.
Ar visa tai ne per anksti? V. Jusys sako, kad žiūrint su kuriuo laikmečiu lyginsime. Jei su pusšimčiu metų atgal – anksti, o jei su pora dešimčių metų – pats tas.
Visgi tik kovo 10-ąją Valstybinių miškų urėdija gamtai neabejingus sparnuočių mylėtojus kvies pasitikti paukščius kartu su regioninių padalinių miškininkais iš iškelti jiems namus. VMU primena, kad galima ne tik naujus namus sparnuočiams kelti, bet ir išvalyti praėjusio laikotarpio inkilus.
Žadama, kad akcijos „Paukščiai grįžta namo“ metu visoje Lietuvoje VMU iškels daugiau nei 8 tūkst. inkilų.
Rašyti atsakymą