Kai ateina pavasaris, pabunda ne tik gamta, bet ir Gyvūnų globėjų asociacijos specialistės telefonas. Iškvietimų būna visada, tačiau šiltasis metų sezonas – ypatingas laikotarpis, kuomet darbo gausu kaip niekad. Tai lemia įvairios problemos, susijusios su gyvūnų jaunikliais.
Itin dažnai į laukinių gyvūnų specialistus pagalbos kreipiamasi dėl paukščiukų – vieni juos randa iškritusius iš lizdo, kiti – sužeistus katino ar ištiktus kitos nelaimės. Visada stengiamasi padėti, tačiau kartais prireikia ir kitų specialistų ištiestos pagalbos rankos.
Gyvūnų globėjų asociacija džiaugiasi, kad Lietuvoje žmonės neabejingi gyvūnams ir nori padėkoti dažnai į pagalbą atskubantiems ne tik priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos specialistams, bet ir elektrikams. Lietuvos elektros skirstomųjų tinklų operatoriaus AB LESTO vyrai itin padeda situacijose, kai iškritusį iš lizdo paukštelį tenka kelti į elektros stulpą, kurio viršūnėje yra lizdas.
Visai neseniai tokia pagalba buvo teikiama ir Baravykų km., Šilalės raj. Ten pagalbos prireikė dviems gandriukams, rastiems išmestiems iš lizdo. Šįkart jais atsikratyti bandė ne patys gandrai, bet kažkas kitas – galbūt lizdas buvo užpultas kitų paukščių. Kaimo gyventojai labai nerimavo dėl Lietuvos simboliu vadinamų paukščių likimo, tačiau jiems sėkmingai padėjo atskubėję elektrikai.
Pastarieji turi tinkamą techniką aukštų elektros stulpų viršūnėms pasiekti. Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba taip pat dažnai yra pasiruošusi padėti, tačiau ne visada turi tinkamą techniką ir transportą – pasitaiko atvejų, kai tankiai medžiais apaugusioje vietovėje ji paprasčiausiai nepravažiuoja ar naudojant ugniagesių techniką būna nesaugu keltis iki aukštai esančio lizdo.
Be to, norėdami keltis į elektros lizdą priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojai turi tai suderinti su AB LESTO, nes prie elektros tiekimo linijų gali dirbti ne bet kas – juk tai itin pavojinga. Dėl to ugniagesiai dažniausiai padeda tais atvejais, kai dirbama ne prie elektros stulpų.
AB LESTO darbuotojai jau keletą metų atlieka ir gandralizdžių perkėlimo darbus nuo elektros linijų atramų. Kiekvieną rudenį ir ankstyvą pavasarį, išlydėjus ir laukiant sugrįžtančių gandrų, pavojingiausiose vietose ant elektros linijų atramų sukrauti gandrų lizdai perkeliami – ant atramų tvirtinami specialūs metaliniai stovai, ant kurių paukščiai vėliau vėl suka savo lizdus.
Tokios lizdavietės saugios ne tik aplinkiniams, bet ir patiems paukščiams. Mat pasitaiko atvejų, kai nuo elektros iškrovos ant oro linijų atramų sukrauti gandralizdžiai suliepsnoja. Vien šiemet, belaukiant sugrįžtančių gandrų, AB LESTO iškėlė ir įrengė 1156 saugius gandralizdžius.
Sužeisto paukštelio išgelbėjimas – grėsmė sveikiesiems
Žmonės, pamatę ant gatvės gulintį sužeistą paukštį, iškart suskumba jo gelbėti – o gal dar pavyks pagydyti?.. Visi jie nuoširdžiai tiki, kad daro gerą darbą, tačiau Gyvūnų globėjų asociacija visada skatina tokius piliečius gerai apmąstyti situaciją. Dažnai sužeistam paukšteliui – ypač jei sužeistas sparnas – neįmanoma padėti, o jei ir pavyksta išgelbėti gyvybę, paukštis pasmerktas gyventi nepilnavertį gyvenimą.
Vis dėlto tai – ne esminė problema. Kur kas svarbiau yra atsižvelgti į gamtos dėsnius – sužeistą, kur nors pievoje gulintį paukštelį sumedžios katė ar koks kitas gyvūnas. Daugumai tai skamba žiauriai, bet reikia suvokti, kad tuomet ta pati katė nebemedžios sveiko paukščio. Kitu atveju ji vis tiek ieškos kaip pasotinti savo alkį. Tai reiškia, kad gelbėdami sužeistą, dažnai pasmerktą paukštį, žūčiai pasmerkiate sveikąjį.
Gyvūnų globėjų asociacija dėkoja neabejingiems žmonėms ir tarnyboms, tačiau kartu ragina protingai žiūrėti į natūralius gamtos procesus ir nesikišti ten, kur žmogui kištis nevalia.
Rašyti atsakymą