Į Lietuvą atkeliavęs kalendorinis pavasaris po truputį pradeda lepinti saulės spinduliais ir tirpstančiu sniegu.
O šylantis oras savo ruožtu kviečia grįžti sparnuotus mūsų krašto emigrantus – žiemoti išskridusius paukščius. Kovo 4-ąją minima Kovarnių diena, kuomet į Lietuvą parskrenda pirmieji kovai, kovarniai.
„Ar jie jau grįžo?“, – klausėme Ventės rago ornitologijos stoties vadovo Vytauto Jusio.
Sutapatintos šventės
Ankstyvo pavasario pradžioje – Kovo 4-ąją minimos ne tik šv. Kazimiero varduvės. Žymiai anksčiau nei šias varduves senovės lietuviai minėdavo Kovarnių dieną. Sakoma, kad tuomet į pavasarį pasitinkančią Lietuvą ir į visus jos kampelius parskrenda kovarniai, kovai.
Senoliai šią dieną patardavo praverti tvartų duris, įleisti vidun saulės spindulius, kad ir gyvuliai galėtų pasidžiaugti ateinančiu pavasariu. Kai kur būdavo patariama gyvulius išleisti į lauką. Tikėta, kad tuomet jie greičiau augs, bus atsparesni ligoms, ištvermingesni.
Kovai parplasnojo jau šeštadienį
V.Jusys pasidžiaugė, kad, kaip ir priklauso, kovai jau yra parskridę namo. Jie grįžo truputį anksčiau nei Kovarnių dieną – jau šeštadienį kovai buvo pastebėti Juknaičių, Pagėgių apylinkėse.
Šie paukščiai atnešė simbolinį pavasarį į Lietuvą. Tačiau, ornitologo pastebėjimu, kol kas namo grįžo dar nedaug paukščių. „Nors jau parskrido gulbės giesmininkės, pilkosios žąsys, bet daugumos paukščių grįžimas iš tolimųjų kraštų dar tik prieš akis – jie keliaus iki pat gegužės vidurio“, – sakė V.Jusys.
Beje, šiemet paukščiai grįžta keliomis dienomis vėliau nei įprasta. Pavyzdžiui, dirviniai vieversiai pernai grįžo jau kovo 1-ąją, šiemet pirmųjų vieversiukų laukiama šiandien, kovo 5-ąją.
Rašyti atsakymą