Pavasaris – vagišių darbymetis: išneša net sunešiotus batus

Pavasaris – ilgapirščių darbymetis. Vagys suaktyvėja kovą, o šylant orams įsibėgėja: pernai kovo–gegužės mėnesiais, palyginti su šaltuoju sezonu, vagysčių skaičius išaugo trečdaliu. Apsaugos specialistai pavasarį fiksuoja ketvirtadaliu vagysčių daugiau nei žiemą. Atsipalaiduoti negali net tie, kurie galvoja, kad iš jų nėra ką vogti – ilgapirščius gali dominti net menkaverčiai daiktai.

Stebi kiemą

Anot Vilniaus AVPK atstovo Oleg Bikbajev, pavasarį labiausiai vagis domina privatūs gyvenamieji namai, o ypač – jų terasos ir kiemai. Tokios vagystės dažniausiai vykdomos profesionalų, todėl gerai planuojamos. Ilgapirščiai gerai apžiūri kiemus, įvertina, kas ten stovi – gal kamado kepsninė, gal koks keturratis – tai reiškia, kad ir viduje kas nors gero yra. Tad jeigu toks turtas paliekamas lauke, vagys pasižymi, kad čia reikia grįžti.

Tarp dažniausiai iš kiemų dingstančių daiktų – brangios kepsninės ir jų priedai, žoliapjovės–robotai, gyvatvorių žirklės ar elektriniai prietaisai ir technika, dviračiai bei elektriniai paspirtukai.

Jei akylai saugosite brangius daiktus ir nepaliksite jų vidury kiemo, sumažinsite šansą pakliūti į vagišių akiratį. Juos geriausia uždaryti garaže ar sandėliuke. Tačiau, kaip teigia apsaugos bendrovės „GRIFS AG“ atstovas Žydrūnas Bukauskas, ir čia pravartu imtis papildomo atsargumo.

„Stebime liūdną tendenciją – gyventojai mano, kad saugiai viską paslėpė garaže ar sandėliuke, tačiau vagys ima ir įsisuka į juos. Reikėtų pagalvoti, ar šių patalpų užraktai yra saugūs. Galbūt šias patalpas reikėtų apsaugoti signalizacija ar kitais apsaugos sprendimais, mat vagių paprasta spynelė dažnai nesulaiko“, – sako jis.

Ima viską

Būna, kad į namus grįžę šeimininkai neranda terasos baldų ar kiemą puošiančių augalų, tokių kaip tujos, jas gerai užsimaskavę ilgapirščiai gali išsikasti net dieną. Iš kiemų dažnai vagys neša itin vertingus žaislus, tokius kaip akumuliatoriniai žaisliniai automobiliai. O kai kurie ilgapirščiai pavasarį darosi mažiau išrankūs, dažnai griebia ir mažos vertės daiktus.

„Turime istoriją, kai tame pačiame objekte įvyko trys absurdiškos vagystės ir visos – daiktų, paliktų toje pačioje terasoje. Pirmasis atvejis – terasoje šeimininkai paliko kelias poras brangių ir kelias poras sunešiotų batų, skirtų šuniui vedžioti ar po miškus vaikščioti. Vagys pavogė būtent tuos pavargusius batus, o brangiuosius paliko, – sako Ž. Bukauskas. Antrąjį kartą vagys nugvelbė plytų likutį – maždaug 40 vienetų. Šeimininkai planavo jas panaudoti namo apdailai. Trečias kartas kurioziškiausias: namo šeimininkas išgirdo kažką vaikštant terasoje. Pamatęs, kad vagis tempia maišą su mažos vertės turtu, pro langą šūktelėjo: „Palik, kur radai“. Vagis pasimetė ir pasišalino. Net, mūsų požiūriu, menkiausios vertės turtas vagims gali atrodyti įdomus“.

Apsimeta kurjeriais, suka į statybvietes

Budriems reikėtų išlikti ir daugiabučių gyventojams. Čia besisukantys vagišiai juodų darbelių imasi ir dienos metu.

„Dažnai fiksuojame spontaniškas vagystes daugiabučiuose. Vagys skambina į domofoną, prisistato kurjeriu, maisto išvežiotoju ar dar kuo ir taip patenka į laiptinę. Tada tiesiog tikrina nuo pirmo iki paskutinio aukšto – gal kurios nors durys bus neužrakintos. Tokiems visai nesvarbu, ar tai diena, ar naktis, yra žmonių, ar ne – jie eina varomi adrenalino, rizikuoja ir viskas“, – sako O. Bikbajev.

Taip gyventojai gali prarasti laiptinėse paliktus dviračius, paspirtukus, o vagims patekus į namus – elektronikos prietaisus. Tiesa, pastaraisiais metais mažėja televizorių vagysčių, mat išnešti tokį didelį daiktą iš namų per daug rizikinga. Ilgapirščiai iš butų dažnai neša pinigus, juvelyriką, brangius antikvarinius ar net kolekcinius daiktus, tokius kaip monetos. Panašių vagysčių nuostoliai siekia net šešiaženkles sumas.

Pavasaris ir vasara – statybų įkarštis, tuo naudojasi ir vagys. Statybvietes jie laiko lengvu pasipelnymu, mat dažniausiai visa technika paliekama bet kur. Statybininkai vadovaujasi logika „kam viską nešioti, jei rytoj sugrįšime“. Ilgapirščiai pasisavina statybines medžiagas, neša ir rekuperatorius, katilus, šildomų grindų kolektorių įrangą ir pan. Kartais nuostoliai siekia ir keliolika tūkstančių eurų.

Atmintinė gyventojams

Užrakinkite duris, uždarykite langus, nepalikite raktų ten, kur juos gali pasiekti pašaliniai – po kilimėliais, vazonais ar ant durų apvado. Namų teritoriją aptverkite, o kieme įrenkite stebėjimo kameras, apšvietimą, šviesos ar judesio daviklius. Socialiniuose tinkluose neskelbkite apie ilgesnes išvykas ir netalpinkite nuotraukų kol sugrįšite. Vertingus daiktus laikykite namuose, sandėliuke ar garaže. Geriausia patalpas apsaugoti signalizacija. Daugiabučiuose, dviračių ir paspirtukų net trumpam nepalikite laiptinėje ar pirmų aukštų balkonuose. Pasirūpinkite langų apsauga – įmontuokite fizinius užraktus.

Pagal BNS inf.