Pavojai namų saugumui: saugotis teks ne tik vagišių

Pixabay.com nuotr.

Pandemijos laikotarpiu, kai gyventojai daug laiko praleisdavo namuose, buvo stebimas vagysčių skaičiaus Lietuvoje kritimas, o dabar šie rodikliai vėl didėja. Siekiantys užtikrinti savo turto saugumą vien tik savo jėgomis kliautis neturėtų, šaltuoju metų laiku vertėtų pamąstyti ir apie kitus namų saugumui kylančius pavojus.

Vagysčių skaičius auga

2021 m. sausio – kovo mėnesiais šalyje buvo užfiksuota 1516 vagysčių atvejų, kai buvo nusitaikyta į privačią nuosavybę, gyvenamąsias patalpas ir automobilius. Pirmųjų šių metų mėnesių duomenys 30 proc. viršija praėjusių metų to paties laikotarpio rodiklius ir ateityje gali tik augti.

„Tamsusis metų laikotarpis gali tapti palankia proga vagišiams aktyviau grįžti prie priešpandeminių metų įpročių. O šiandieninės energetinės krizės akivaizdoje mažinamas gatvių apšvietimas – dar puikesnė terpė ilgapirščiams imtis veiklos. Visgi, net ir tamsiuoju laikotarpiu būsto saugumą pavyks užtikrinti pasitelkiant profesionalų pagalbą.

Skirtinguose gyvenamosios zonos plotuose – kieme, terasoje, garaže, namuose – įrengtos vaizdo kameros su infraraudonųjų spindulių naktiniu pašvietimu fiksuoja bet kokius užklydėlius. Saugos tarnyba iš karto gauna signalą apie įsilaužimą ir siekia užkirsti kelią pasikėsinimui“, – sako „Ekskomisarų biuro“ atstovas Žilvinas Andrulis.

Šaltuoju metų laiku būstų savininkams iššūkiais tampa ne tik ilgapirščių veikla, bet ir vandens užliejimo ar gaisro pavojus. Šildymo sezonas – vienas pavojingiausių laikotarpių dėl galimų šildymo įrenginių gedimų. Tad būsto savininkai turėtų susimąstyti apie galimą užliejimo pavojų, o namus besišildantieji krosnimis – saugotis gaisro pavojaus.

Priešgaisrinės saugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, daugiausiai gaisrų šiemet kilo būtent gyvenamosios ar viešbučių paskirties patalpose – net 1011 sukelti neatsargaus žmogaus elgesio, o 684 gaisrai dėl krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimų.

Ž. Andrulis atkreipia dėmesį, kad tiek materialinis asmens turtas, tiek žmogaus gyvybė gali būti apsaugota namuose įsirengiant apie įsibrovimą, vandens užliejimą ir gaisrą perspėjančią kompleksinę saugos sistemą. Apsaugos sistemoje įmontuojami temperatūros, dūmų ar vandens davikliai, kuriems suveikus, sistema fiksuoja pavojų ir signalas perduodamas apsaugos tarnybai.

Vandens davikliai gali ypač pasitarnauti namus su rūsiais turintiems gyventojams. Sensoriai, pajutę bent kokį vandens pavojų, aktyvuojasi ir praneša apie galimą užliejimą. Apsaugos tarnybos atstovai susisiekia su savininku pranešdami apie situaciją.

Apsaugos vienas sprendimas

„Neretai manoma, kad nuo bet kokių pavojų žmogui pavyks apsisaugoti pačiam arba tai padės padaryti kaimynai, augintiniai. Tokia nuostata klaidinga, nes ne visais atvejais galime laiku pastebėti pavojų. Tam gali pasitarnauti efektyvios kompleksinės namų apsaugos sistemos, prižiūrimos apsaugos specialistų“, – sako Ž. Andrulis.

Nusprendę diegtis apsaugos sistemą, gyventojai gali užsitikrinti, kad namai bus apsaugoti nuo vagysčių, gaisrų, vandens užliejimo. Išmani sistema netgi praneš apie esamus elektros instaliacijos sutrikimus. Būstų savininkams visi sistemos funkcionalumai bus prieinami mobilioje programėlėje „Būk ramus“. Joje pavyks ne tik valdyti savo namų apsaugos sistemą bei gauti pranešimus apie pavojų, bet ir užsisakyti techninį aptarnavimą, atšaukti atvykstantį saugos tarnybos ekipažą ar išsikviesti jį pasinaudojant „SOS“ pagalbos mygtuku.

„Gavę „SOS“ signalą, reaguojame nedelsiant ir priskiriame artimiausią ekipažą nuvykimui pas šeimininką“, – sako ekspertas.

Net ir nenorintieji namuose instaliuoti apsaugos sistemos, savo ramybę gali užtikrinti pasirūpindami apsaugos paslauga. Esant pavojui, savininkas gali paskambinti apsaugos tarnybai ir išsikviesti pagalbą. Svarbiausia – nemanyti, kad visais pavojais pavyks pasirūpinti patiems, o patikėti savo namų saugumą profesionalams.