Pavojus: paukščių gripas pasiekė Lietuvą

vmvt jasaitisVasario 27 dieną Lietuvoje nustatyti pirmieji paukščių gripo atvejai: Kaune, Nemuno upėje, rastos šešios nugaišusios gulbės nebylės, kurias ištyrus paaiškėjo, kad jas pražudė ypač patogeniškas paukščių gripas H5N8. Kovo 1-ąją rastos dėl tos pačios priežasties kritusios dar 4 gulbės.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) parengė neatidėliotinų priemonių planą, kuris galbūt padės sustabdyti pavojingos ligos plitimą.

Šilutės VMVT informuoja, jog Pamario kraštas yra ypatingos rizikos zona, nes per mūsų kraštą eina paukščių migracijos keliai.

Tad mūsų krašto paukščių augintojai turi skubiai uždaryti paukščius ir griežtai laikytis privalomų apsaugos reikalavimų.

ES jau sunaikinta 7,5 milijonai paukščių

„Pavasarinė laukinių paukščių migracija didina pavojų paukščių gripui patekti į Pamario kraštą“, – sako Šilutės VMVT viršininko pavaduotojas Vytautas Jasaitis.

Kaimyninėse Europos valstybėse dėl šios ligos masiškai naikinami naminiai ir laukiniai paukščiai, komerciniai paukščių ūkiai.

Nuo 2016 metų spalio iki šiandien Europos Sąjungoje nustatyta 830 paukščių gripo H5N8 židinių paukščių laikymo vietose, kuriose sunaikinta apie 7,5 mln. paukščių. Tarp laukinių paukščių šis virusas nustatytas 960 vietų, taip pat 35 vietose nelaisvėje laikomiems laukiniams paukščiams.

Daugiausia ligos židinių užfiksuota Prancūzijoje, Vengrijoje, Vokietijoje, kaimyninėje Lenkijoje, ji neaplenkė ir kitų Europos valstybių.

Virusas yra labai pavojingas paukščiams, bet žmonių sveikatai jis nekelia jokios grėsmės.

Įsigalioja specialūs draudimai

V.Jasaitis atkreipia visų paukščių laikytojų dėmesį, kad pavasarinės ir rudeninės laukinių paukščių migracijos laikotarpiu nuo kovo 1 d. iki balandžio 1 d. ir rugsėjo – spalio mėnesiais galioja specialūs draudimai ir nurodymai.

Naminius paukščius būtina laikyti uždarose patalpose ir neišleisti jų į lauką arba išleisti tik į specialiai įrengtas lauko aikšteles, kad jie neturėtų tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais.

Organizuojant renginius su naminiais ir dekoratyviniais paukščiais pavasarinės ir rudeninės laukinių paukščių migracijos laikotarpiu privalu laikytis specialių veterinarijos reikalavimų „Dėl Veterinarijos reikalavimų pramoginiams ir kitiems renginiams naudojamiems gyvūnams patvirtinimo“. Šiuos reikalavimus patvirtino Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius dar 2013 m. sausio 2 d. Taip pat privalu užtikrinti, kad šie renginiai vyktų tik uždarose patalpose.

Nustačius paukščių gripo virusą ūkyje, visi paukščiai, produkcija, kiaušiniai, lesalai, pakratai ir menkavertis inventorius bus sunaikinami.  Aplink židinius nustatomos apsaugos ir priežiūros zonos. Apsaugos zonose (3 km spinduliu) gali būti priimtas sprendimas išnaikinti naminius paukščius ūkiuose, kuriuose neįmanoma įdiegti biologinio saugumo priemonių.

Paukščius turi saugoti ir pavieniai augintojai

Šilutės rajone yra 4 paukštynai: „Vilkyčių paukštynas“, „Vilkyčių mėsa“, Kaišiadorių paukštyno padalinys Leitgirių kaime, kur auginami mėsiniai broileriai, ir Anatazijos Adomaitienės ančių ūkis Ventėje. Pastarasis, anot V.Jasaičio, yra bene pačioje pavojingiausioje vietoje, tačiau užsikrėtimo pavojus nemenkesnis ir kitose rajono vietose.

Didieji ūkiai turi parengę privalomus neatidėliotinų priemonių, vykdomų ypač pavojingų paukščių ligų protrūkių atvejais, planus. Bet naminių paukščių rasime kone kiekviename pamariškių kieme, tad laikytis ypatingų saugos reikalavimų būtina kiekvienam ūkininkui, laikančiam ir tik kelias vištaites.

Vien pernai Šilutės VMVT specialistai paėmė ir dėl paukščių gripo tirti išvežė 20 vištų dedeklių mėginių, 40 ančių mėginių.

Ištirtos ir dvi gulbės, kurios buvo rastos nugaišusios. Visi mėginiai rodė, kad ligos mūsų krašte dar nebuvo.

Šį mėnesį mėginiai vėl bus imami.

„Mūsų tikslas – ne taikyti nuobaudas paukščių laikytojams, bet kelti jų sąmoningumą ir padėti apsisaugoti nuo šios pavojingos, didelius ekonominius nuostolius nešančios ligos. Svarbu, kad žmonės suprastų artėjančią grėsmę, nes ligos virusui patekus į ūkį nuostoliai bus milžiniški“, – sako V.Jasaitis.

Pagrindiniai paukščių gripo simptomai: pašarų ir vandens suvartojimas sumažėja daugiau nei 20 proc; ilgiau kaip dvi dienas sumažėja kiaušinių dėjimas (daugiau kaip 5 proc.); paukščių gaišimas padidėja 3 proc. per savaitę (keletą paukščių laikančiuose ūkiuose dviejų ir daugiau paukščių nugaišimas vienu metu – sunerimti verčiantis požymis!); paukščiams pasireiškia klinikiniai požymiai ar pakitimai, leidžiantys įtarti susirgimą.

Pastebėjus laukinių vandens paukščių gaišenas, nedelsiant prašome apie tai pranešti Šilutės VMVT telefonu 8 441 62286, 62285 arba nemokamu, visą parą veikiančiu telefono numeriu 8 800 40 403.