„Pažangiausio ekologinio ūkio“ konkurse – šilutiškiai

pienine surio lazdelesŠiemet vykusiame respublikiniame „Pažangiausio ekologinio ūkio 2012“ konkurse dalyvavo ir naujausią savo produkciją pristatė du mūsų rajono ūkiai bei akcinė bendrovė – firma „Šilutės Rambynas“.

Konkurse iš viso dalyvavo 35 ekologiniai ūkiai ir įmonės iš visos Lietuvos, tad jo komisijai teko nelengvas uždavinys – apvažiuoti visus ir apžiūrėti.

Iš Biržų rajone surengtos Ekologinės žemdirbystės asociacijos vasaros konferencijos, kurios metu buvo pagerbti ir konkurso nominantai, mūsų rajono ūkininkai bei Šilutės sūrinės atstovai grįžo su apdovanojimais.

Šiemetinis konkursas buvo orientuotas į ekologiškų produktų perdirbimą ir pateikimą tiesiogiai vartotojui.

Ekologiškų produktų sertifikavimo ir gamybos procesus kontroliuoja VšĮ „Ekoagros“. Tik turint sertifikatą pagamintą produkciją galima ženklinti kaip ekologišką.

Šilutės sūrinei konkurse atstovavo gamybos direktorė Renata Rupšienė. Ir grįžo ji pakiliai nusiteikusi: įmonei įteiktas apdovanojimas „Už aukštą gamybos kultūrą bei ekologiškų produktų kokybę“.

Ne mažiau laimingi buvo ir Švėkšnos seniūnijoje ūkininkaujantys Povilas Gumbelevičius bei Tatjana ir Česlovas Ramoškos: pirmasis ūkininkas pelnė apdovanojimą „Už energiją, entuziazmą, naujų ekologiškų augalų rūšių plėtrą“, o antrieji pagerbti „Už pastangas plėtojant ekologišką sodininkystę bei nuostabaus skonio produktus“.

Idėja rinkti pažangiausius šalies ekologinius ūkius gimė 2007 metais. Tuomet surengtas pirmasis konkursas, kurį organizavo Žemės ūkio ministerija kartu su Lietuvos ekologinės žemdirbystės asociacija bei dar keliais rėmėjais.

Šiemetiniam konkursui ūkiai ir įmonės buvo atrinkti atsižvelgiant į bendrus duomenis: ūkio plotą ir specializaciją, dalyvavimo ekologinėje gamyboje trukmę, auginamų augalų įvairovę, dalyvavimą švietimo ir mokymo programose ir kt.

Tačiau apžiūros metu komisija gilinosi į kiekvieną detalę: ūkio kiemo ir pastatų būklę, mėšlo, srutų kaupimą ir tvarkymą, vandens apsaugą nuo taršos, pasėlių būklę, augalų apsaugos priemonių (natūralių ir kitų leistinų) naudojimą.

Komisija apsilankė visose apskrityse ir apžiūrėjo pasėlių plotus. Įmonėse jos nariai ypač domėjosi produkcijos paruošimu ir jos realizavimu. Be to, komisija taip galėjo įvertinti bendrą situaciją ekologinės gamybos srityje, paaiškinti ūkių savininkams rastus trūkumus, nurodyti priemones, kaip juos būtų galima ištaisyti.

Komisijos nariai pastebėjo, kad mūsų šalies ekologiniai ūkiai ir įmonės yra labai skirtingi ir kiekvienas savaip patrauklus. Bendra pastebėta tendencija – mūsų ekologiški ūkiai niekuo nenusileidžia savo kolegoms iš Vakarų.