Pažinę Mažąją Lietuvą laimėjo visi

viktorina mazoji lietuvaPamario krašto moksleiviai kasmet vis geriau pažįsta savo kraštą – Mažąją Lietuvą. Tam pasitarnauja ir kasmetinis konkursas tuo pačiu pavadinimu, kurį organizuoja Regina Jokubaitytė.

Šiemet jau aštuntą kartą susirinkusios  mokyklų komandos išsiskyrė gausa – jas sudarė po 10 moksleivių.

viktorina kintaiĮ Kultūros ir pramogų centrą suvažiavę Šilutės, Kintų, Juknaičių ir Katyčių moksleiviai buvo gerai pasirengę. Ne tik teoriškai. Ir jų apranga iš tolo išdavė, kad jie atstovauja mūsų kraštui.

Iš tolo kvepėjo juknaitiškių atsivežti „ziemgurkiai“ – pagal senovės lietuvininkų receptus marinuoti ir sūdyti agurkėlių liežuviai, katytiškių kepti gardūs „piernikai“ ir lėkštė senoviškų pusryčių patiekalo – juodos duonos riekelės, apteptos kiaulės taukais, pabarstytos druska ir apdėtos smulkiai pjaustytais svogūnais.

Visų žvilgsnius traukė riebus įdarytas karpis, atkeliavęs iš Kintų. Bet niekas nepralenkė Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos stalo, ant kurio buvo visos dienos lietuvininkų valgiai: ir šalti, ir karšti, ir sūrūs, ir saldūs. O termose garavo karštos bulvės su žuvies ir mėsos kukuliais. Pamariškiai išsiaiškino, jog tokius kukulius lietuvininkai gamino, anot jų, iš biednumo – kad nereikėtų daug mėsos.

Klausiami, kiek laiko ruošė tiek patiekalų, pamariškiai sakė, jog gamino iš vakaro,  talkinami mokytojų.

Kai konkurso organizatorė R.Jokubaitytė pradėjo renginį, patalpą užpildė reto instrumento – arfinių kanklių garsai. Šiuo instrumentu senovėje grojo mūsų krašto panelės, o tos kanklės, kurias R.Jokubaitytei paskolino Rusnės salos etnokultūros centras, pagamintos pagal XVIII amžiaus brėžinius ir labai brangios.

viktorina katyciaiRenginio vedėja pakvietė šio krašto tarme „pasirokuoti“ galinčią komisijos pirmininkę Vaidą Galinskienę. O ši ragino moksleivius viską, ką šie čia išgirs ir pamatys, skleisti ir platinti plačiai visiems.

Moksleiviai suko galvas, bandydami prisiminti visas žemes, kurios kažkada sudarė Mažąją Lietuvą, pasakyti, kuo žymi 1923-ųjų metų sausio 15-oji, kaip vadinosi Kuršių nerijos žvejų burinė valtis, koks kalnas puošia Mažosios Lietuvos regioną. Reikėjo jiems žinoti, ir kokios išskirtinės detalės puošia šio regiono moters tautinį kostiumą, kurią vietovę vadiname Mažosios Lietuvos Venecija, kas parašė mūsų krašto himną ir atsakyti į daugybę kitų klausimų.

Pralaimėjusių nebuvo. Šauniausia ir daugiausia žinovų turinčia komanda pripažinta M.Jankaus pagrindinės mokyklos, namų darbas aukščiausiai įvertintas Pamario ir Katyčių komandų, patiekalų autentiškumu niekas nepralenkė pamariečių ir kintiškių, o įdomiausią folkloro programą parengė juknaitiškiai.

Išrinkti ir geriausi pasakoriai: žemaitiškiai geriausiai „rokavosi“ Pranas Ablingis iš Kintų, o šišioniškių tarme – juknaitiškė Agnė Kačerauskaitė.

Visos komandos laimėjo ir dar vieną prizą – kelionę po Pamario kraštą birželio mėnesį.