Pažinti ir patirti: vokiečių ir lietuvių studentų kultūrinio paveldo paieškos istoriniame Klaipėdos krašte

Beveik dvi dešimtys vokiečių ir lietuvių, kurie rugpjūčio antroje pusėje (20-27 d.) vyks prie Baltijos jūros Lietuvoje, vietoje maudymosi kostiumų, paplūdimio skaitinių ir kremo nuo saulės, į kuprines susidėjo dviratininkų šortus, istorijos knygas ir dviračių įrankius. „Maudymosi kostiumėlius taip pat pasiimsime!“, - juokauja Vincent Regente, Vokietijos agentūros Deutsche Gesellschaft e. V. mokslo darbuotojas kartu su Vokietijos kultūros forumo Vidurio ir Rytų Europai (Deutsches Kulturforum östliches Europa e. V.) redaktoriumi Markus Nowak.

Du dviračių sporto entuziastai organizavo edukacinį žygį dviračiais nuo Vilniaus iki Klaipėdos, pavadintą „Patirties supratimas“. Tai jungtinė dviejų Vokietijos organizacijų kelionė, kurioje septyniolika kultūros ir istorijos studentų iš Vokietijos ir Lietuvos ieškos kultūrinių sąsajų, tyrinėdami istorinį Klaipėdos kraštą (vok. Memelland). „Visi kartu tyrinėsime, dalinsimės žiniomis ir susipažinsime su bendra istorinio Klaipėdos krašto kultūra ir praeitimi“, – sako M. Nowak.

Teritorijoje, kurioje kadaise buvo Rytų Prūsija, kūrė ir įkvėpimo sėmėsi vokiečių ir lietuvių literatūros veikėjai, tokie kaip Johanesas Bobrovskis ir Ieva Simonaitytė.

Be to, tai yra regionas, kuris lygiai prieš šimtą metų, po Klaipėdos sukilimo, buvo prijungtas prie Lietuvos ir, kuris šiandien ribojasi su Rusija. Todėl ši kelionė aktuali ne tik Vokietijos ir Lietuvos istorijos tyrinėjimui, bet ir šių dienų situacijos supratimui. „Neatsiejama projekto dalis – žydų, vokiečių ir lietuvių kultūros paveldo pėdsakų paieška regione“, – sako V. Regente.

Pasak jo, edukacinė kelionė pasitarnaus kaip mainai su vietos gyventojais ir XX a. katastrofų liudininkais. Be ekspertų dėstomų paskaitų, kelionės dalyviai taip pat skaitys savo pranešimus kelionės temomis.

Kelionė prasidėjo rugpjūčio 20 d. Vilniuje. Nuo Kauno tęsis palei Nemuną, aplankant mažesnius miestelius, pavyzdžiui, Vilkyškius ar Šilutę. Persikėlus per Kuršių marias, kelionė tęsis į Nidą, kur kadaise vasaras leido Tomas Manas. Rugpjūčio 27 d. dvišalė dviratininkų-istorijos entuziastų grupė kelionę baigs Klaipėdoje.

Edukacinę kelionę galite sekti Instagram platformoje ir pagal grotažymę #memelnemunas2023.