Penki diabeto ženklai, kuriuos pajutus, verta pasitikrinti

 

5bebbe9dd462cCukrinis diabetas – viena dažniausių lėtinių ligų, kurios pirmųjų požymių kai kurie sergantieji gali net nepažinti. Tačiau būtent greita ligos diagnozė yra labai svarbi ir gali padėti išvengti komplikacijų. Minint pasaulinę diabeto dieną, specialistai aktyviau primena šią ligą atpažinti padedančius simptomus ir pažymi, tačiau geriausias būdas įsitikinti – cukraus kiekio kraujyje matavimas ir gydytojo konsultacija.

„Eurovaistinės“ farmacininkė Elvyra Ramaškienė atkreipia dėmesį, kad anksti pastebėti diagnozę svarbu tiek sergantiems pirmo tipo, tiek ir antro tipo diabetu, nes delsimo pasekmės abiem atvejais panašiai skaudžios. Tiesa, I tipo diabetas pasireiškia kur kas ryškesniais ženklais ir yra labiau atpažįstamas, o štai II tipo – gali tyliai tūnoti ir keletą metų.

Svarbiausi ženklai

„Pirmo tipo diabetas diagnozuojamas, kai žmogaus imunitetas ima naikinti insuliną gaminančias kasos ląsteles. Juo dažniausiai suserga jauni žmonės, iki maždaug 35 – 40 metų. Neretai diagnozuojama vaikams, paaugliams. Tai gali lemti paveldimumas, tačiau ne tik jis, priežasčių būna įvairių. Antro tipo diabetą dažniausiai nulemia žmogaus gyvenimo būdas, ligos ar jų komplikacijos. Jis dažniau pasireiškia vyresniems“, – atskiria E. Ramaškienė.

Pasak jos, pirmo tipo diabeto simptomai yra gana ryškūs ir pasireiškia gana greitai. Pirmieji penki simptomai – labai padidėjęs troškulys, gausus šlapinimasis, padidėjęs nuovargis, silpnumas ir pastebimas kūno masės mažėjimas. Po kiek laiko pasireiškia dar vienas išskirtinis ženklas – burnoje pradedamas justi acetono kvapas. O štai II tipo diabetas pasirodo ne taip aiškiai. Susirgus šiuo diabetu, simptomai yra labai panašūs, tačiau ne taip aktyviai jaučiami. Ir, priešingai nei sergant I tipo diabetu, kūno svoris šiuo atveju dažniausiai gerokai padidėja, fiksuojamas nutukimas, viršsvoris.

„Kuo vėliau nustatomas cukrinis diabetas, tuo daugiau gresia komplikacijų ir jos vis sunkesnės. Didelė dalis sergančių antro tipo diabetu kenčia nuo širdies ar kraujagyslių ligų tik todėl, nes per vėlai kreipiasi į gydytoją. Nors būtent šio tipo diabeto atveju, laiku pastebėjus pažymius, dar galima visiškai atstatyti organizmą“, – pažymi „Eurovaistinės“ farmacininkė.

Pasak jos, komplikacijos dažnai paliečia ne tik kraujagyslių sistemą, bet taip pat regą, nervus, inkstus, todėl, turint įtarimų geriausia, pasitikrinti ir laiku kreiptis į gydytojus.

Tikrintis – visiems

Turint įtarimų geriausia išsitirti cukraus kiekį kraujyje. Tai svarbu visiems, ypač tiems, kurių giminėje būta ligos atvejų, taip pat turintiems viršsvorio ir vyresnio amžiaus žmonėms.

„Pagyvenę žmonės dažnai turi problemų su kepenimis, kasa, širdies ir kraujagyslių ligomis. Šios ligos skatina cukrinį diabetą. Kita ligos priežastis – mažas aktyvumas, kai organizme cukrus ima kauptis ir ne taip greitai skaidosi“, – išskiria „Eurovaistinės“ farmacininkė.

Ji atkreipia dėmesį, kad diabetu gali baigtis ir labai rimta gripo komplikacija. Jei persirgus gripu jaučiami neaiškūs, nebūdingi gripui simptomai, verta išsiaiškinti, kokia jų priežastis.

Kasmet lapkritį įvairios sveikatos įstaigos ir organizacijos tradiciškai aktyviau kviečia nemokamai išsitirti ir pasimatuoti cukraus kiekį kraujyje. Vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ ir diabetu sergančius žmones vienijančių organizacijų iniciatyva pernai tokia akcija vyko keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose.

Rezultatai parodė, kad tarp beveik 1000 patikrintų atsitiktinių žmonių, daugiau nei dešimtį dėl didelės rizikos teko iš karto siųsti konsultacijai pas šeimos gydytojus. Šiemet nemokamai pasitikrinti cukraus kiekį kraujyje galima lapkričio 17–18 dienomis didžiosiose šalies vaistinėse prekybos centruose „Akropolis“ Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

E. Ramaškienė pažymi, kad tikrinantis specialaus pasiruošimo nereikia, tačiau prieš tikrinantis rekomenduojama nevalgyti, nes tam tikri suvalgyti produktai gali paveikti gliukozės koncentraciją kraujyje.