Penki patarimai perkantiems automobilį

Jeigu jūs planuojate seną automobilį keisti nauju arba kitu, naudotu – šis straipsnis skirtas būtent jums. Užuot sukę galvą dėl to, kurią transporto priemonę pasirinkti, geriau į situaciją žiūrėkite jau turėdami informaciją apie tai, ką ir kaip darysite. Būtent žinodami, ko ieškoti, ką daryti ir kaip pagerinti savo, kaip pirkėjo derybinę padėtį, galėsite įsigyti gerą, patikimą ir ilgai tarnausiantį automobilį. Patarimai – bendrojo pobūdžio, nes kiekvienas auto modelis yra labai skirtingas ir visų jų pirkimo niuansų apžvelgti, vienoje vietoje, neįmanoma. Tad be tolesnio atidėliojimo – penki patarimai perkantiems automobilį.

Asociatyvi nuotr.

1. Visko patys tikrai nedarykite

Kuomet prasideda diskusija apie automobilius, daug kam kyla nenumaldomas noras būti ekspertais. Iš tiesų, net patys gamyklose dirbantys specialistai kai kada nebūna tokie įžvalgūs, kaip naudotų automobilių prekeiviai ar anapus ekrano sėdintys „ekspertai“, komentuodami automobilio defektus. Juokas juokais, tačiau tikrai ydinga galvoti, jog kiekvieną automobilio defektą galite pamatyti plika akimi, pajusti bandomojo važiavimo metu ar išgirsti, gerai įsiklausius. Kai ko pamatyti ar pajusti neįmanoma, bet tai nereiškia, jog problema bus nerimta. Nebandykite visko sužinoti patys ir, jei automobilį perkate už daugiau nei ~2-2,5 tūkst. eurų, vežkite jį į autoservisą apžiūrai. Beveik bet kuris autoservisas Šiauliuose, Klaipėdoje, Panevėžyje ar kitame mieste atliks apžiūrą, kompiuterinę diagnostiką, nustatys defektus.

2. Pašalinę informaciją visuomet vertinkite skeptiškai

Jeigu apžiūrint automobilį, skaitant skelbimą arba bendraujant su pardavėju girdite labai pozityvius dalykus, užduokite sau paprastą klausimą: „Kodėl tuomet parduodamas toks idealios būklės automobilis?“.

Taip pat labai skeptiškai vertinkite visiškai su jūsų atveju nesusijusių asmenų skleidžiamą informaciją. Daug kas mėgsta socialiniuose tinkluose klausti žmonių nuomonių, tačiau labai maža dalis jų bus techniškos, pagrįstos patirtimi ir realiais faktais, o ne nuogirdomis ar nepasisekusia savininko patirtimi. Galų gale, kiekvienas vairuotojas iš automobilio gali tikėtis skirtingų dalykų, tad kas vienam – malonu ir gerai, kitam bus nepatogu bei erzins.

Daug geriau nuomonių klausti iš pažįstamų arba uždarose, entuziastų bendruomenėse. Labai daug informacijos turi ir autorizuoti, tos markės gamintojų servisai, kitų autorizuotų servisų specialistai. Tiesa, tokios konsultacijos ir apžiūros – kainuoja.

3. Rinkoje nėra stebuklų

Jeigu jus dominantys, geros būklės automobiliai vidutiniškai kainuoja 10 000€, nemanykite, kad puikų variantą rasite už 20-30% mažesnę nei rinkos kainą. Priešingai. Jeigu norite kažko labai konkretaus ir keliate aukštus reikalavimus (pvz., maža rida, gausi komplektacija, unikali spalva ir t.t.), pasiruoškite mokėti 20-30% brangiau. Jeigu jus dominantis automobilis yra toks pigus, kad, rodos, negalite praleisti progos – į tokį variantą žiūrėkite itin atsargiai. Po automobilio apžiūros ir patikros gali paaiškėti, kad tai – daužtas ir atremontuotas auto, TP su atsukta rida, yra rimtas defektas ir panašiai.

4. Automobilį išbandykite kelyje (transmisijos, variklio, važiuoklės darbas)

Sutiksite, kad svarbiausia automobilio savybė – važiavimo kokybė. Bandomasis važiavimas jums leis sužinoti labai daug informacijos. Jeigu nesate turėję analogiškos transporto priemonės, pasilikite prie subjektyvių vertinimų (pvz., nepatogu, nepritaikyta ir pnš.), o ne galvokite, jog radote rimtą problemą. Taip būna, kuomet žmogus keičia automobilio klasę ir pvz., atrodo, kad variklis dirba per garsiai, vairas sukasi per sunkiai, pedalai reaguoja per jautriai. Dažnai tai yra tiesiog jūsų įpratimo stoka, o ne automobilio trūkumas.

Tai, ką galite įvertinti bandomojo važiavimo metu: transmisijos darbas, variklio trauka, garsas bei dinamika, važiuoklės veikimas. Tačiau tai jums suteiks tik pojūtį. Realius faktus gausite iš apžiūros. Aišku, svarbu paminėti ir komforto bei elektrinės įrangos patikrą rankiniu būdu. Jau sėdėdami salone ir išbandydami įvairias funkcijas galėsite pamatyti, kad gali būti reikalingas kondicionieriaus pildymas, naujas akumuliatorius ir taip toliau.

5. Apžiūra iš išorės bei istorijos tikrinimas

Automobilį pirkimui apžiūrėkite tik šviesiu paros metu. Sunku pasakyti kiek pirkėjų per metus nusivilia savo pirkiniu po to, kai jį įsigijo naktį ir pamatė dieną. Šviečiant saulei galėsite detaliau apžiūrėti dažų ir kėbulo būklę, pamatyti kas veikia, kas neveikia. Tuo metu aiškiau matosi ir salono dėvėjimas, kiti susiję defektai. Patogu pasiskolinti arba išsinuomoti ir dažų storio matuoklį. Aišku, tai pamatuoti gali ir servise, apžiūros metu, bet, toks įrenginys vis tiek gali praversti.

Taip pat nepamirškite visada patikrinti savo automobilio ridą bei jo istoriją. Jeigu to nepadarysite, rizikuojate įsigyti katę maiše. Vėlgi, tokią informaciją jums gali pateikti ir autorizuotas servisas, kuomet atlieka apžiūrą prieš pirkimą.