Penkios mirtys naminės varykloje – nelaimingas atsitikimas

sprogimas bostoneŠilutiškio ir dar 4 lietuvių gyvybes nusinešęs sprogimas Didžiojoje Britanijoje pripažintas nelaimingu atsitikimu

Po beveik metus vykusio tyrimo Didžiosios Britanijos teismas pripažino, kad pernai liepą penkias gyvybes nusinešęs sprogimas Anglijos rytuose esančiame Bostono mieste, kurio metu žuvo jaunas šilutiškis ir dar 4 jauni lietuviai, o dar vienas buvo sunkiai sužeistas, buvo nelaimingas atsitikimas.

Šilutiškiui Ričardui Gečui nelaimės metu buvo 24 metai.

Nelaimė įvyko lietuviams verdant naminukę nelegaliame fabrikėlyje. Pasak Didžiosios Britanijos teisėsaugos atstovų, jei nors vienas iš Lietuvos piliečių per sprogimą būtų išgyvenęs, jam būtų tekę atsakyti už nelegalią veiklą.

Naminę gamino pardavimui

Bostono miesto, kuris yra apie 400 kilometrų nuo sostinės Londono, Linkolnšyro grafystės policijos vadovė Lorena Bredly patvirtino, kad atliktas tyrimas parodė, jog kaltinimų dėl įvykio nėra kam pateikti, nes nepavyko nustatyti už naminės gamybą atsakingų asmenų.

Tyrėjai nustatė, jog sprogimas kilo dėl neatsargumo rūkant. Vietos ugniagesiai irgi tvirtina, kad sprogimą sukėlė kibirkštis šalia degių garų. Įvykio vietoje policijos pareigūnai 45 kvadratinių metrų patalpoje, pramoniniame miesto rajone, rado įrankius, naudojamus stipriojo alkoholinio gėrimo distiliavimo procesui. Taip pat rasta daug tuščių butelių ir etikečių.

Teigiama, jog degtinė buvo gaminama ne savo reikmėms, o pardavimui, taigi, nelegalus naminės degtinės verslas klesti ir Jungtinėje Karalystėje.

Aplinkiniai jautė neįprastus kvapussprogimas bostone1

Nelegaliame fabrikėlyje nugriaudėjęs sprogimas nusinešė 19 metų Erlando Dužinsko, 39 metų Vaido Krupenkino, 32 metų Laimučio Šimkaus, 26 metų Ovidijaus Mejerio ir 24 metų Ričardo Gečo gyvybes.

Tyrėjai teigia nustatę, kad šeštasis tądien kartu su žuvusiaisiais dirbęs vyras spėjo pabėgti, nors nudegė didelę kūno dalį.

Tenykštė policija stebisi, kaip vyras visgi sugebėjo išlikti gyvas, nes sprogimas buvo itin smarkus, staigiai įsiliepsnojusi ugnis – itin intensyvi, įvykio vieta buvo užtemdyta labai tirštų dūmų.

Įvykio liudininkų teigimu, sprogimas buvo toks stiprus, kad girdėjosi net už 8 kilometrų.

Didžiosios Britanijos policijos duomenimis, nelegalai lietuviai gyvybių neteko virdami degtinę iš bulvių, o sprogimą galėjo sukelti verdant naudotų cheminių medžiagų reakcija.

Aplinkiniai policijai vėliau sakė žinoję, jog čia nelegaliai verdama naminė, nes nuolat jautė neįprastus kvapus.

Jie sakė ir prieš savaitę matę, kad įvykio vieton atvažiavo didelė krovininė mašina, kuri atgabeno tuščius butelius. Netoliese bulves auginantys ūkininkai taip pat buvo įtraukti į nelegalų verslą – alkoholio gamintojams tiekė bulves.

17-metis vietos ūkininkų sūnus sakė: „Niekam ne paslaptis, jog nelegalaus alkoholio gamyba čia labai populiari. Neseniai tie imigrantai važinėjo po apylinkes ieškodami, kur galima įsigyti 30-40 maišų bulvių“.

Sprogimo vietoje – Linkolnšyro grafystėje yra įsikūrusi ypač didelė imigrantų populiacija – atvykėliai iš Rytų Europos, Portugalijos bei Indijos sudaro apie trečdalį miesto gyventojų.

Palaidojo gimtinėje

Tragišką netektį išgyvenusi šilutiškių šeima, netekusi sūnaus Ričardo, 7 metus iki nelaimės gyveno Didžiojoje Britanijoje. Ten išvykę tėvai išsivežė ir sūnų bei dvi dukteris po to, kai Ričardas baigė mokyklą Šilutėje. Anglijoje gyvena ir Gečų sesers šeima.

Ričardas gyveno atskirai nuo šeimos, savarankiškai, jo šeima neįtarė, kad jis galėjo dalyvauti ar dirbti nelegaliame degtinės gamybos versle.

Po nelaimės artimieji žuvusį R.Gečą ketino parvežti laidoti į gimtinę.