Pensininkai prieš verslininkus: gyventi trukdo ir maisto, ir šiukšlių kvapai

Astros siukslesKiek benagrinėtume kaimynystės temą, – padėtis nesikeičia, dėl visomis prasmėmis „netikėlių“ kaimynų ir įvairių institucijų, ir laikraščių redakcijų durys varstomos dažniausiai.

Šįkart guodžiasi ponia, daug metų gyvenanti Šilutėje, Tilžės gatvėje esančios kavinės „Astra“ kaimynystėje. Guodžiasi, kad verslo žmonės neatsakingi: meta šiukšles į kieme esantį konteinerį, o šios čia gulėdamos skleidžia smarvę, kuri skverbiasi ir į gyventojų butus. Į butus, anot jos, skverbiasi ir gaminamo maisto kvapai, o tai irgi esą labai nemalonu.

Bet kaip aiškėja vėliau, ir patys šio namo gyventojai – ne šventuoliai: iki atokiau įrengtos pusiau požeminių konteinerių aikštelės žengti su atliekų maišeliu atsisakantys, o kvapų butuose tikrinti atvykusių komisijų į butus – šiukštu – neįsileidžiantys…

Komisijai parodė… balandžių išmatų krūvelę

Savivaldybės viešųjų paslaugų skyrius, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Šilutės seniūnija ir net Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyrius – bent jau šios keturios instancijos visos gavo Tilžės g. 17-ojo namo gyventojos skundus. Bet aiškėja, kad jie – skirtingi. Vienai institucijai skundžiamasi dėl kieme sklindančių šiukšlių kvapų, kitai – jau dėl maisto gaminimo aromatų, kurie neišvengiamai jaučiami intensyviai dirbančioje kavinėje. O atvykusiai komisijai ponia nurodo dar kitą „betvarkę“ – palei namo sieną sukritusią balandžių išmatų krūvelę… Ir šią „problemą“, anot jos, privalo aiškintis keli Savivaldybės atstovai…

Galiausiai redakcijos telefoną surinkusi ir prisistatyti atsisakanti ponia jau žurnalistams dėsto, kad kartu su dar 4 butų kaimynais kavinės darbuotojų netvarką kenčianti jau nebe pirmus metus. O šie vis žadantys: „žiūrėsim, susitvarkysim“. „Tačiau niekas nesikeičia, kaip metė šiukšles į tą konteinerį, taip ir toliau meta“, – jau visai piktai dėsto pašnekovė.

Pasirodo, šiame kieme jau lankėsi ir Savivaldybės komisija – Viešųjų paslaugų skyriaus atstovai Eugenijus Bistrickas ir Mindaugas Būdvytis. Jiedu išklausė skundą, surašė aktą.

„Bet jokių šiukšlių maišų aplink konteinerį tądien nebuvo. Tada moteris mums rodė balandžių išmatų krūveles palei namo sieną. Bet manau, tokius dalykus patys gyventojai gali susitvarkyti“, – sako sanitarijos inspektorius M.Būdvytis.

Tikrintojų į butus neįsileido

Lankėsi čia ir visuomenės sveikatos saugotojai, ir Šilutės VMVT inspektoriai. Ir ne tik lankėsi, bet ir priekaištų lavinas telefonu dar kasdien ir dabar išklauso. VMVT inspektorė Virginija Kirjanovienė pasakoja, jog šios komisijos nariai maisto kvapus bandė užuosti laiptinėje, tačiau jautė tik itin silpnus. Į butus gyventojai „uostytojų“ neįsileido, tad ar ten tie kvapai jaučiami, niekas negali pasakyti.

„Buvo išsamiai apžiūrėta „Astros“ ventiliacijos įranga. Nustatyta, kad viduje ventiliacija tvarkinga, bet nurodyta sumontuoti naują lauko ventiliacijos sistemą. Verslininkai tai pažadėjo padaryti iki liepos 24 dienos“, – sakė inspektorė.

Pasak jos, uždaryti jau 20 metų veikiančios kavinės nėra jokio pagrindo, nes maistas čia gaminamas saugiai.

Verslininkai verčiami priiminėti komisijas

Kavinės „Astra“ vadovė Ernesta Plikaitienė sako jau nebeprisimenanti kada daug metų veikiančios įstaigos kaimynystė pradėjo nebeįtikti viršuje gyvenančiai poniai. Verslininkė nebesugalvoja ir kaip tą konfliktą išspręsti, nes išbandė viską. Bet pikčiausia jai, kad ir ji mato, kaip namo kaimynai su šiukšlių maišeliais keliauja prie to paties vienišiaus konteinerio…

„Mūsų žmonės neša atliekas toliau, į kiemo gilumoje esančius konteinerius, bet vis tiek nuolat turime išklausyti piktų apkalbų, priminėti visokias kaimynės kviečiamas komisijas ir aiškintis, aiškintis…“, – pasakoja E.Plikaitienė.

Galiausiai ji pažada kreiptis į atliekų tvarkytojus ir prašyti tą konteinerį išvežti.

„Vienišiaus“ nebeliko

Į Tilžės g. 17-ojo kiemą įžengti išties malonu: jis jau renovuotas, naujomis trinkelėmis išklotas. Ir tikrai, netoli kavinės durų stovi vienišas konteineris. Jau ir pilnas, ir aplink dar šiukšlių maišais apkrautas. Ir nors nemalonių kvapų nuo jo dar nesijaučia, bet gal tai – tik laiko klausimas?..

Ir Savivaldybės Viešųjų paslaugų skyriaus vedėjas Remigijus Rimkus, ir Šilutės seniūnijos vadovai Raimondas Steponkus su pavaduotoju Algirdu Ivanausku neneigia žinantys tą kiemą. Jie jau žino ir tai, kad į tą nelemtąjį „vienišių“ savo maišelius meta ir patys virš kavinės gyvenantys žmonės. R.Rimkus, R.Steponkus ir A.Ivanauskas taip pat yra girdėję garbaus amžiaus ponios skundų dėl maisto kvapų. Pastaroji „problema“ jiems atrodo ypač keista, nes… „O kur rasi maitinimo įstaigą, iš kurios virtuvės nesijaustų gaminamo maisto kvapo?..“ – klausia vyrai.

Į konfliktą įtraukiamas ir Savivaldybės atliekų tvarkymo skyrius, o jo specialistas Vytautas Kubeckis irgi važiuoja į ponios nurodytą kiemą.  Pasak jo, pastarosiomis savaitėmis, kol vyko viso erdvaus kiemo rekonstrukcijos darbai, šiukšliavežės čia neįvažiavo, tad galbūt atliekų užsiliko didesnis kiekis.

„Kiemas jau baigiamas iškloti, baigiama įrengti ir požeminių konteinerių aikštelė, tad visai nebetoli tas laikas, kai tvarka bus ir čia,“ – neabejoja specialistas. Ir padaro tvarką tą pačią dieną – duoda nurodymą išvežti „vienišąjį“ konteinerį…

Tvarka nebetoli

Pasak V.Kubeckio, planuojama, kad iki rudens veiks visos naujai mieste statomos pusiau požeminių konteinerių aikštelės, tad panašių „mažųjų vienišių“ nebeliks nė padujų. O kartu turėtų pasibaigti ir panašūs skundai, nes tada – niekur nedingsi – iki naujųjų aikštelių privalės keliauti ir visi verslininkai, ir visi pensininkai.

Ne vienas toks pavienis konteineris pastarosiomis savaitėmis jau buvo išgabentas iš savo senųjų vietų. Ir pastebėta, jog tada ir betvarkės tose miesto vietose nebelieka – niekas nebeturi galimybės šalia jų krauti savo maišelius. „Ateis jiems visiems galas“, – neabejodamas pažada V.Kubeckis. O tada, anot jo, ir visame mieste, ir tame „probleminiame rajone“ tikrai bus tvarka.

Oro difuzoriai