Per daugiau nei metus – daugiau kaip 26 tūkst. apsaugos nuo smurto orderių

Lietuvoje per daugiau nei metus išduota per 26 tūkst. apsaugos nuo smurto aplinkoje orderių.

Orderis išduodamas pilnamečiam asmeniui, kai nusikaltimo fakto nenustatoma, bet pagal policijos algoritmus tikėtina, kad toje šeimoje gali kilti smurto grėsmė ateityje. Orderis gali būti skundžiamas teismui.

Smurto orderis yra prevencinė priemonė, nukreipta į greitą smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančių asmenų apsaugą. Smurto artimoje aplinkoje pavojų keliantis asmuo policijos pareigūno sprendimu, 15 parų įpareigojamas laikinai išsikelti iš smurtą patyrusių asmenų aplinkos.

Orderis numato, kad, esant smurto artimoje aplinkoje rizikai, pilnametis smurto pavojų keliantis asmuo būtų įpareigojamas laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, jei jis gyvena kartu su smurto pavojų patiriančiu asmeniu. Smurto pavojų keliančiam asmeniui neleidžiama lankytis šio asmens gyvenamojoje vietoje, draudžiama artintis prie jo ir kartu su juo gyvenančių asmenų.

Įstatymu yra nustatyta arti 20-ties smurto artimoje aplinkoje vertinimo kriterijų: pavyzdžiui, pavojų keliantis asmuo pareigūnų akivaizdoje elgiasi konfliktiškai, pavojų patiriantis asmuo yra ekonomiškai priklausomas nuo pavojų keliančio asmens ir t.t.

Nuo 2023 m. liepos, kai pradėjo veikti apsaugos nuo smurto orderis, iki šių metų rugsėjo 30 d. policijoje registruota beveik 68 tūkst. pranešimų dėl smurto artimoje aplinkoje, o atlikus rizikos vertinimą, orderiai skirti reaguojant į daugiau nei trečdalį tokių pranešimų. Dėl pranešimų apie smurtą pradedami ir ikiteisminiai tyrimai.

Valstybės finansavimą gavę specializuotos kompleksinės pagalbos centrai (SKPC) ir juose dirbantys specialistai pagalbą suteikė daugiau nei 33 tūkst. į juos besikreipusių žmonių.

SADM specialistai ragina bet kokį smurtą patiriančius žmones nekentėti ir kreiptis pagalbos, kuri yra kiekvienam prieinama.

Nuo sausio 1 d. iki rugsėjo 30 d. smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančios moterys sudarė apie 78,5 proc. (daugiausia virš 60 m.), vyrai – apie 21,5 proc. (daugiausia virš 60 m.). Pavojų keliančių moterų – apie 14,8 proc. (daugiausia 40-49 m.), vyrų – apie 85,2 proc. (daugiausia 30-49 m.).

Už Smurto orderio nustatytų įpareigojimų nesilaikymą numatytos 80-320 eurų baudos, už pakartotinį nusižengimą iki 780 eurų.

Pagal ELTA inf.