Per didžiuosius šalčius Šilutės rajone – tik vienas nušalimo atvejis

 

Sileikis Viktoras_gydytojasJau įžengėme į antrąją kalendorinio pavasario savaitę, tačiau sinoptikai vis dar pranašauja, kad žiema nesitrauks ir šaltis dar kartas nuo karto gali pasikandžioti. Tačiau jau galima pasidžiaugti, jog per pirmuosius žiemos šalčius  į Šilutės ligoninę buvo atvežtas vos vienas galūnes nušalęs kraštietis.

Šilutėje – tik vienas atvejis

Šalies sveikatos specialistai pastebi, jog nušalimų skaičiai kasmet mažėja. Tai patvirtina ir Šilutės ligoninės Traumatologijos skyriaus vedėjas Viktoras Šileikis. Tačiau, kodėl taip yra, atsakyti negali. Prieš dešimtmetį nušalimo atvejų buvo ypač daug, – vos tik prasidėdavo šalčiai, į skyrių nušalusius žmones veždavo kone kasdien. Ortopedas – traumatologas V.Šileikis spėja, jog tai todėl, kad pagerėjo žmonių socialinės sąlygos, anot jo, itin aktyviai dirba socialiniai darbuotojai, benamiams teikiamos nakvynės paslaugos.

„Lyg ir gatvėse mažiau benamių, nes jie per šalčius jau turi kur pabūti“, – sakė gydytojas V.Šileikis. Be to, jo pastebėjimu, vis daugiau žmonių pradeda labiau rūpintis savo sveikata.

Per kelias pastarąsias šiemetinių šalčių savaites į Šilutės ligoninės Traumatologijos skyrių buvo atvežtas vienas pėdas nušalęs žmogus. Gydytojo V.Šileikio teigimu, pacientas buvo išgydytas. „Pradžioje atrodė, jog pacientas smarkiai nušalęs, tačiau gydant jo būklė sparčiai gerėjo, todėl amputuoti galūnių neprireikė“, – apie nušalimo atvejį papasakojo gydytojas.

Kaip atpažinti nušalimą?

Jeigu krečia drebulys – tai ženklas, jog kūnas praranda šilumą ir gali sušalti. Ortopedas – traumatologas V.Šileikis paaiškino, kurie požymiai rodo, jog žmogus yra nušalęs. Pasak jo, pirmiausia nušalusioje vietoje matyti odos paraudimas, o vėliau toje vietoje išryškėja ir pabalusios odos plotai. Oda įgauna vaško blyškumą.

„Šaltis pradžioje išplečia kraujagysles, o pabuvus dar ilgiau šaltyje kraujagyslės siaurėja. Tada blogėja audinių mityba ir oda pabąla. Net galima jausti skausmą, kuris po truputį mažėja“, – pasakoja gydytojas.

Dažniausiai, pasak jo, nušąla blogai apsaugotos nuo šalčio kūno vietos: rankų ir kojų pirštai, skruostai, ausys, nosis.

Ką daryti nušalus?

Tačiau, jeigu veidą ar kitas kūno vietas jau nušalote, gydytojas V.Šileikis vardija, kaip suteikti sau pirmąją būtinąją pagalbą.

„Jeigu nušalote, kuo skubiau reikia eiti namo, atšilti lėtai namuose. Žinoma, gerti šiltų skysčių ir šildyti kojas ar rankas, tačiau tik kambario temperatūros vandenyje, ne aukštesnėje kaip 20 laipsnių temperatūroje. Jeigu nušalote veidą ar kitą kūno vietą, jokiu būdu netrinkite tų vietų sniegu. Neretai girdime iš pacientų, kad jie taip darė. To daryti negalima, nes nuo to tikrai nesušilsite, bet galite dar padidinti audinių pažeidimus“, – aiškina Traumatologijos skyriaus vedėjas.

Be to, nuo užšalusios galūnės būtinai reikia nuimti avalynę, tik svarbu tai daryti lėtai.

V.Šileikio teigimu, nerekomenduojama kaitinti nušalusių vietų karšta pūsle ar laikyti prie ugnies, glausti prie radiatorių, nes pažeistos vietos yra nejautrios ir galima lengvai nudegti.

Gydytojas pabrėžia, kad galvos nušalimas yra pavojingiausias, nes galima susirgti sinusitu ar dar sunkesnėmis ligomis. Todėl būtina saugotis.

Kaip saugotis?

Gydytojas V.Šileikis rekomenduoja esant minusinei temperatūrai griežtai laikytis šių patarimų.

Visų pirma prieš einant į lauką, reikia pasitepti veido odą apsauginiu kremu nuo šalčio. Taip pat patariama apsivynioti kaklą šaliku ar užsidėti kepurę, nes smilkiniai ir kakta turi būti pridengti. Žinoma, reikia autis šiltus batus ir mūvėti pirštines.

„O apskritai, tai nėra blogo oro, yra tik netinkama apranga“, – pokalbio pabaigoje priminė gydytojas V.Šileikis.