Per karščius rekomenduojama atsisakyti tolimų gyvūnų pervežimų

karveTvyrant karštiems orams Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ragina gyvūnų vežėjus neplanuoti ilgų kelionių. Jeigu tai neišvengiama, kelionių organizatoriams, vežėjams ir ūkininkams patariama imtis visų įmanomų priemonių, kad gyvūnai nepatirtų kančių ar streso. Keliones per karščius reikėtų organizuoti tik trumpais atstumais, pasirenkant vėsesnį paros metą.

Sinoptikų duomenimis, Bulgarijos pasienyje su Turkija artimiausiu metu prognozuojami ypač karšti orai, dienomis temperatūra gali siekti 35 _C ir daugiau, o atvėsimas iki 27-29 _C numatomas tik rugpjūčio pabaigoje. Ūkinių gyvūnų vežėjai privalo atsižvelgti į šias prognozes ir suplanuotų kelionių atsisakyti arba kelionės maršrutą suplanuoti taip, kad Bulgarijos ir Turkijos pasienį transporto priemonė pasiektų ryte. Be to, teisės aktai numato, kad gyvūnus galima vežti tik tada, jei ventiliacijos sistema užtikrina, kad transporto priemonės viduje visos kelionės metu temperatūra būtų nuo 5 iki 30 laipsnių.

VMVT duomenimis, pernai iš Lietuvos į Turkiją buvo išsiųstos 28 ūkinių gyvūnų siuntos, šiais metais – 14, 3 iš jų – karštuoju laikotarpiu. Dėl galimai netinkamų gyvūnų vežimo sąlygų vasaros laikotarpiu, vienam gyvūnų vežėjui buvo pritaikytos administracinio poveikio priemonės.
Ilgiau nei 8 valandas trunkančias keliones galvijus, avis, ožkas, kiaules ar arklius vežti galima tik specialiomis transporto priemonėmis, kuriose būtų įrengtas kondicionavimas arba veikiančios ventiliacijos, temperatūros kontrolės ir aliarmo sistemos, duomenų registravimo įrenginys.

Siekiant sumažinti galimą gyvūnų stresą dėl karščio, prieš kelionę rekomenduojama gyvūnui skiriamą plotą transporto priemonėje padidinti iki 20 proc., užtikrinti, kad visos automatinės girdyklos veiktų ir gyvūnai galėtų jas pasiekti, patikrinti, ar transporto priemonėje yra kilnojamos talpyklos rankiniam gyvūnų pagirdymui, patikrinti, ar vėdinimo sistema veikia tinkamai, transporto priemonėje turi būti temperatūros kontrolės sistema, registruojanti duomenis. Turi būti įrengta aliarmo sistema, pranešanti apie pakilusią temperatūrą transporto priemonės viduje, ilgų kelionių metu privalo būti suplanuoti bent du 24 val. sustojimai poilsiui tam skirtuose kontrolės postuose.

VMVT taip pat atkreipia dėmesį, kad būtina pasirūpinti ne tik ūkinių gyvūnų, bet ir naminių augintinių gerove. Nevalia augintinio palikti automobilyje net ir trumpam laikui – ir praverti automobilio langai neapsaugo nuo greito perkaitimo, dėl kurio gyvūną gali ištikti šilumos smūgis. Palikimas įkaitusiame automobilyje gali būti traktuojamas kaip žiaurus elgesys su gyvūnu. Perkaitęs gyvūnas tampa vangus, jo liežuvis ir dantenos parausta, akių vyzdžiai išsiplečia, gyvūnas smarkiai lekuoja, gali pradėti seilėtis, vemti, netekti sąmonės. Pastebėjus be priežiūros paliktą gyvūną transporto priemonėje ir kilus abejonėms dėl grėsmės jo sveikatai, reikia pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112.