Per parą – keturios žvejų gelbėjimo operacijos

zvejai ant ledo VJusys 6370Ne tik nuo Nidos pusės, bet ir nuo Naikupės upelio žiočių Rusnės salos priekrantėje į Kuršių marias penktadienį ir šeštadienį traukė virtinės žvejų. Šie „paskutinės minutės lošėjai“ sveiką nuovoką kasmet palieka krante.

Nuo penktadienio vakaro iki šeštadienio vakaro keturis kartus kaukė ugniagesių gelbėtojų sirenos ir į žvejų paieškas Kuršių mariose leidosi naujos gelbėtojų ir pasieniečių komandos.

41 žvejas perkeltas į krantą, 7 liko žvejoti

Penktadienio vakarą nuo pusės septynių dvi valandas truko poledinės žūklės mėgėjų gelbėjimo operacija Nidoje, kuriai užteko tik Neringos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pajėgų ir jų turimų ilgų kopėčių.

Jomis, patiestomis iki atskilusios ledo lyties per atsivėrusią properšą, į krantą grįžo 41 žmogus. Vienas jų, trisdešimtmetis iš Mažeikių, paslydo ir įkrito į ledinį vandenį.

Neringos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos budėtojas Simonas, su kolegomis penktadienio vakarą rūpinęsis žvejų išvedimu nuo pleišėjančio ledo, pasakojo, jog septyni vyrai atsisakė eiti į krantą ir liko nakčiai žvejoti mariose. Žvejai panoro pratęsti pramogą, nes „žvėriškai gerai kibo“ žuvys.

„Tai todėl, kad visus apėmė žūklės azartas, stintos penktadienį kibo kaip niekada gerai, po šešis šimtus, po tūkstantį žuvų vyrai buvo jau prigaudę ir nenorėjo palikti ekečių“, – kalbėjo Simonas.

Naktį parplukdyti 9 žvejai

Po laimingai pasibaigusios 42 žmonių evakavimo nuo ledo ties Nida operacijos gelbėtojai naktį vėl turėjo analogiško darbo.

2.54 val. Bendruoju pagalbos telefono numeriu 112 buvo gautas pranešimas apie tai, jog Preilos priekrantėje ant atskilusios ledo lyties pagalbos prašo grupė žmonių. Žvejai buvo atsidūrę gana ekstremalioje padėtyje – lede susidariusi properša buvo apie 1 km pločio ir stiprus vėjas ledo lytį nešė Kintų link.

Į įvykio vietą iš karto buvo išsiųsta mariose iš vakaro likusi budėti Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pakrančių apsaugos rinktinės laivo su oro pagalve „Christina“ komanda ir Neringos priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos.
Gelbėjimo operacija truko nuo trečios valandos nakties iki pusės šešių ryto. Nuo atskilusios lyties buvo išgelbėti 9 žmonės. Niekam iš išgelbėtųjų medicininės pagalbos neprireikė.

Lipo ant ledo, nors matė properšą

Hidrometeorologijos tarnyba savo interneto svetainėje iš anksto buvo perspėjusi apie šeštadienį pamarį užgulsiantį pavojingą meteorologinį reiškinį – tirštą rūką. Per jį matomumas dieną buvo vos 500 metrų. Išnakčiais kranto žiburių įžvelgti žvejai negali, properšas po kojomis matyti sunku. Be to, visus skeldėjančių marių plyšius didino vėjas.

Šeštadienį 15.51 val. Bendrajame pagalbos centre buvo gautas pranešimas apie tai, kad Kuršių mariose Šilutės rajono ribose, Rusnės salos priekrantėje ties Naikupės upelio žiotimis lede atsivėrė didelės properšos. Žvejams, nutolusiems nuo kranto apie 1,5 km pavojinga grįžti į krantą.

Į įvykio vietą išvyko Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos komanda, vadovaujama skyrininko Sigito Golovčenko. Iš kito marių kranto ieškoti žvejų, kurių neįmanoma įžvelgti nuo kranto per rūką, išvyko ir Pakrančių apsaugos rinktinės laivas su oro pagalve „Christina“.

Du žvejai, Šilutės rajono gyventojai, pusę šešių vakaro buvo saugiai nukelti nuo ledo ir laivu „Christina“ atgabenti į Rusnės salos pakrantę. Medikų pagalbos jiems neprireikė.

Beje, ta Rusnės salos priekrantės vieta ties Naikupės siurbline, į kurią dabar dėl atsivėrusios lede properšos iš Kuršių marių šeštadienį negalėjo grįžti du vietiniai žvejai, išilgai kranto plyšo jau prieš dvi savaites, vasario 26-ąją.

Visi vyrai šį įtrūkimą lede seniai matė, bet vis tiek, jį peržengę, pėsti ir važiuoti kasdien skuodė su kibirėliais ir peikenomis tolyn į marias gaudyti žuvų.

Gelbėjimo tarnybų atstovai sako to ir tikėjęsi. Žvejai nesimoko iš savo klaidų, jų pomėgis gaudyti žuvis ir šokdinti gelbėjimo tarnybas – nenumaldomas.

Paklydėlio ilgokai ieškojo

Šeštadienį 20.21 val. Bendrajame pagalbos centre bendruoju pagalbos telefono numeriu 112 buvo gautas jau ketvirtas per vieną parą pranešimas apie žmonių grupę, likusią ant dreifuojančio ledo.

Penkių vyrų grupė ties Nida taip pat pakliuvo į lūžtančio ledo spąstus ir prašė gelbėtojų padėti įveikti atsivėrusią properšą, kuri, sustiprėjus vėjui, smarkiai didėjo. Gelbėtojams reikėjo suktis itin spėriai, kad pavargę žūklautojai nenugarmėtų su visu laimikiu į marių dugną.

Neringos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos komanda šį kartą valtimi dviem reisais į krantą parplukdė iš viso penkis žmones. Pirmuoju reisu susodino keturis, kurie buvo arti atbrailos, ir nuplukdė prie krantinės.

O vieno žvejo likusiam mariose vienam iš komandos narių dar teko ilgokai po marias paieškoti. Kai surado, grįžo abu antru reisu valtimi į Nidą. Medikų pagalbos nė vienam neprireikė.

Tai buvo ketvirtoji sunkiomis sąlygomis sėkmingai atlikta gelbėjimo operacija Kuršių mariose per parą ir septintoji per šiųmetį poledinės žūklės sezoną.

Iš viso šiemet jau suteikta pagalba beveik keturiems šimtams žmonių.

Silutes naujienu LOGO