Per rudens lygiadienio šventę sudeginta šilutiškio nendrinė skulptūra

Sirtauto lopsysKetvirtadienį Juodkrantėje buvo sudeginta šilutiškio menininko Andriaus Sirtauto nendrinė skulptūra „Lopšys“.

Virš vandens daugiau nei 5 metrus iškilusi skulptūra kartu su kitais trimis menininkų darbais visą vasarą puošė Gintaro įlanką.

Vaizdu grožėjosi iš valties

Rugsėjo 22 dieną įvykusios Rudens lygiadienio šventės metu, skambant kompozitoriaus Lino Švirino muzikai, visos nendrinės skulptūros buvo sudegintos. Kiekvienai skulptūrai buvo parinkta folklorinio ansamblio daina.

Eilinį darbo dienos vakarą į šventę susirinko apie 200 žmonių. Beje, prieš renginį gerą valandą pliaupė lietus.

„Renginys buvo fantastiškas, autoriai degino skulptūras, o pagal tai buvo improvizuojama muzika ir šviesos efektai. Buvo nerealu, žmonės apstulbę“, – įspūdžiais su „Šilutės naujienų“ skaitytojais dalijosi A.Sirtautas.

Jis atviravo, kad skulptūros nebuvo gaila sudeginti, nes tam buvo nusiteikęs iš anksto. Didesnį nerimą kėlė valandą prieš renginį pliaupęs lietus – organizatoriai abejojo, ar šlapios skulptūros degs.

„Bet ugnis įsiplieksdavo, ir iš valčių mėgavomės magišku reginiu“, – sako šilutiškis.

Tradicija statyti, o vėliau sudeginti nendrines skulptūras Gintaro įlankoje gyvuoja daugiau nei dešimtmetį. Tuo ilgus metus rūpinosi vietinis skulptorius Albertas Danilevičius, nuo pernai – Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija.

Dalyvavo pirmą kartą

A.Sirtautas sakė, kad visų Juodkrantėje kūrusių menininkų darbai yra labai stiprūs, skirtingų stilių. Kūrėjai įdomiai, turiningai bendravo, dalijosi patirtimi.Sirtauto lopsys_dega

Šilutiškis šiame simpoziume šiemet dalyvavo pirmą kartą. Jis pavasarį dalyvavo Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos organizuotame nendrinių skulptūrų konkurse „Kuršių nerijos gyvoji gamta“. Konkursui buvo pateikti 29 lietuvių autorių ir 1 latvio eskizas.

Vertinimo komisija atrinko keturis darbus, kurie šiemet puošė Gintaro įlanką. Martyno Gaubo „Pasaulio ašis“, Andriaus Sirtauto „Lopšys“, Arvydo Ališankos „Dvasios paukštis“ ir latvio Zigmundo Vilnio „Gėlė“. Jie, komisijos nuomone, labiausiai atitiko šių metų temą.

Kalbėdamas apie „Lopšio“ atsiradimą, Andrius sakė temą interpretavęs spontaniškai. „Aš į gamtos temą pažiūrėjau per žmogų kaip ciklą. Žinot, jeigu geras bulviakasis, tai pavasarį būna lopšys“, – aiškino A.Sirtautas.

Darbas su šiaudais, nendrėmis A.Sirtautui – ne naujiena, su šiomis medžiagomis yra dirbęs ir anksčiau. Ne naujiena jam kurti ir skulptūras, kurios eksponuojamos virš vandens. Šilutiškiai jau kelerius metus džiaugėsi kasmet prieš miesto šventę menininko ir jo mokinių papuošta Šyšos upe. Praeivio žvilgsnį traukdavo skulptūros „Kiras“, „Žvejas“, „Plūdės“.

Primename, kad šilutiškio sukurtas „Lopšys“ siekė apie 6 metrus, jo gamybai sunaudota apie 15 didžiulių pundų nendrių, 20 kg vielos. Sausas lopšys svėrė daugiau kaip 200 kg, skulptūrą pakelti pajėgė 6 vyrai.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.