Per Šilutės rajoną nuvilnijusi DAROM banga nušlavė 10 tonų šiukšlių

darom saugu_seniunija_germanika„Darom ir gamta tau padėkos!“ – su tokiu šūkiu balandžio 22-ąją pasitiko didelė dalis šilutiškių, visų seniūnijų bendruomenių narių, pilietiškai nusiteikusių susitvarkyti aplinką, dalyvaudami nacionalinėje, jubiliejinėje – 10-ojoje akcijoje DAROM. Aktyvių žmonių nesustabdė žvarbus oras: šiltai ir patogiai apsirengę kas vieni, kas su šeimomis jungėsi prie kitų talkininkų ir švarino mūsų visų aplinką.

Suskaičiuota, kad pavasarinėje talkoje iš viso dalyvavo apie 1300 Šilutės rajono žmonių, kurie kartu surinko beveik 10 000 kilogramų įvairių atliekų (be žaliųjų) ir dar apie 450 kg stambiagabaričių atliekų. Iš viso akcijos metu išvalytas maždaug 100 hektarų plotas.

Organizatoriai pastebėjo, kad talkinti daugiausia susirinko darbingo amžiaus žmonių – aktyviausių bendruomenių narių. Daug buvo ir moksleivių, o vyresnieji pastebėti rečiau.

Atėjo daug šeimų ir jaunų žmonių

Pavasarinis tvarkymasis įprastai vyksta visą balandį, tad ir šiemet visą šį mėnesį buvo galima pastebėti tai viename, tai kitame rajono ir miesto kampelyje krutančius ir jaunus, ir vyresnius. Darbus organizavusios bendruomenės pasiekė, kad iki akcijos DAROM išvalyti buvo jau dideli viešųjų erdvių plotai.

Baigiamąją akcijos dieną – šeštadieninę talką – vienas jos organizatorių mūsų rajone, Savivaldybės Viešųjų paslaugų skyriaus specialistas Pranas Sirtautas pavadino visų talkininkų darbą apjungiančiu akcentu.

Šeštadienio rytą į skelbtą vietą Šilutės senojo turgaus aikštėje susirinkę miestelėnai įžanginių sveikinimo kalbų neišgirdo – atėję savivaldybės vadovai kartu su kitais ėmė maišus ir stojo į jiems iš anksto parinktas vietas.

P.Sirtautas pastebėjo, kad ankstesniais metais į talkas šilutiškiai eidavo daugiausia kartu su darbo kolektyvais. Šiemet buvo daug atėjusiųjų su visais savo šeimų nariais – ir suaugusiais, ir vaikais. Jie ėmė maišus, prašė nurodyti, kokią vietą galėtų tvarkyti, ir nieko nelaukdami kibo į darbą.

Kai kurių Savivaldybės skyrių kolektyvai taip pat atėjo su savo šeimų nariais.

P.Sirtautas pasakojo savo diskusiją su vienu verslininku, kuris išsakė abejones dėl tokių akcijų. Anot verslininko, faktas, jog tokių talkų metu surenkama dešimtys tonų šiukšlių, rodo, jog kažkas iš tų, kurie turėtų aplinką prižiūrėti kiekvieną dieną, tiesiog nedirba savo darbo, nors už jį greičiausiai gauna pinigus.

Tačiau talkininkai pastebi, kad kasmet viešose vietose šiukšlių mažėja, žymiai mažiau teršiami miškai, pakelės.

Šiemetiniai skaičiai – gražesnidarom maciku_miske_zudermano_klubas

Iš įvairiausių Šilutės krašto pakampių – vandens telkinių pakrančių, parkų ir kitų viešųjų erdvių, daugiabučių namų teritorijų ir kitur surinkta apie 9760 kg šiukšlių, dar 450 kg – stambiagabaričių.

Didžiausius šiukšlių kiekius – apie 6000 kg – užfiksavo didžiausioji – Šilutės seniūnija, apie 2200 kg atliekų surinko Saugų seniūnijos žmonės, po 600 kg – Katyčių ir Kintų seniūnijose.

Įspūdingi ir dirbusių talkininkų skaičiai bei išvalytų erdvių plotai: Šilutės seniūnijos teritorijoje aplinką tvarkė apie 500 žmonių, išvalę maždaug 40 hektarų plotą, Žemaičių Naumiesčio seniūnijoje 448 žmonės smarkiai apšvarino 11 ha plotą, 150 Saugų bendruomenių narių dirbo net 24 ha teritorijoje. Kitose seniūnijose talkininkų skaičiai mažesni.

Pernai Šilutės rajone talkos metu buvo surinkta net 3,5 karto daugiau šiukšlių – 35 tonos.

2015-2016 metų savivaldybės atliekų ataskaitose nurodyta, kad pernai į konteinerius buvo išmesta 194 tonomis daugiau atliekų nei 2015-aisiais. O Rumšų atliekų surinkimo aikštelėje, kur surenkamos stambiagabaritės, žaliosios ir panašios atliekos, jų sukrauta 70 tonų daugiau nei 2015 metais. Tuo pačiu tokiais pat kiekiais švaresnė tapo ir mūsų aplinka.

Neabejojama, kad didele dalimi tam pasitarnavo ir taromatų įrengimas. Štai Šyšos saloje Šilutėje dirbęs P.Sirtautas sako šiemet ten nematęs nė vieno „bambalio“, kai ankstesniais metais jų čia gulėdavo šimtai.
Kasmet surenkamų atliekų kiekis mažėja ir visoje Lietuvoje. Tad galime dar kartą patvirtinti, kad ne tik šilutiškiai, bet ir visi lietuviai tampa tvarkingesni ir vis labiau prižiūri savo aplinką.