„Periodontitas – tai liga, kuri dažnai ilgai būna nepastebima, tad daugelis žmonių mano, jog dantenų kraujavimas ar nemalonus burnos kvapas nėra rimtos problemos. Tačiau šie simptomai gali sukelti daug didesnį pavojų, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio“, – sako UAB medicinos centro „Puriena“ burnos higienistė Gintarė Grūpienė, ir dalijasi patarimais, kaip išvengti didelių problemų.
Ligos priežastys
Pagrindinis periodonto ligų veiksnys yra dantų apnašos. Jose esantys mikroorganizmai sukelia periodonto audinių, kurie supa ir palaiko dantį, uždegimą ir nykimą. Bėgant laikui, minkštos apnašos virsta dantų akmenimis.
Periodontitas (parodontozė) yra beskausmė liga, todėl pacientai į burnos priežiūros specialistus dažnai kreipiasi tada, kai liga jau būna smarkiai progresavusi, arba ji pastebima atsitiktinai, pavyzdžiui, pacientui atliekant profesionalią burnos higieną. Dėl to didelis dėmesys turi būti skiriamas profilaktikai. Šią ligą galima kontroliuoti esant tinkamai burnos higienai bei nuolat lankantis pas burnos higienistą, periodontologą.
Periodontitas ir kitos ligos
Vystantis periodonto ligoms, bakterijos patenka į kraujotaką ir plinta po visą organizmą. Įrodyta, kad nuolatinė uždegimo būsena gali išprovokuoti širdies ar kraujagyslių ligas, širdies vožtuvų sutrikimus.
Diabetas ir periodontitas – dvi ligos, kurios dažnai pasireiškia kartu. Tyrimai rodo, kad periodontitas gali pabloginti diabeto kontrolę, nes uždegiminiai procesai burnoje gali padidinti cukraus kiekį kraujyje. Kita vertus, diabetas didina periodontito riziką, nes aukštas cukraus kiekis kraujyje sutrikdo organizmo gebėjimą kovoti su infekcijomis, įskaitant ir burnos ertmės infekcijas.
Uždegimas burnoje sukelia bakterijų išsiskyrimą, kurios gali patekti į kvėpavimo takus, ypač esant susilpnėjusiai imuninei sistemai. Tai gali padidinti kvėpavimo takų infekcijų, tokių kaip pneumonija ir bronchitas, riziką. Periodontitas gali pabloginti lėtines kvėpavimo ligas, kaip astma, sukeldamas paūmėjimus.
Periodontitas ir nėštumas
Nėštumo metu periodontitas gali turėti neigiamą poveikį tiek mamai, tiek vaisiui. Nustatyta, kad nekontroliuojamas periodontitas didina priešlaikinio gimdymo ir mažo naujagimio svorio riziką.
Uždegimas burnos ertmėje gali sukelti sisteminį uždegiminį atsaką, kuris gali turėti įtakos gimdymui. Be to, bakterijos iš uždegiminių dantenų gali patekti į kraujotaką ir sukelti infekcijas, kurios kelia grėsmę nėštumo eigai.
Kaip sumažinti riziką?
Riziką sirgti periodontitu sumažins: reguliarus dantų valymas, įskaitant tarpdančių valymą tarpdančių šepetėliais, kurių dydį turi paskirti burnos higienistas; reguliarūs vizitai pas burnos higienistą, kad būtų atlikta profesionali burnos higiena ir užkirstas kelias dantų apnašų ir akmenų susidarymui; išklausytas individualios burnos higienos instruktažas, kad pacientas gebėtų kontroliuoti bakterinį apnašą, žinotų kokias priemones jam naudoti; jei esate rūkantis, stenkitės sumažinti rūkymo dažnumą ar visai to atsisakykite. Svarbi tinkama mityba ir streso valdymas, nes ilgalaikis stresas skatina uždegiminius procesus organizme, kartu ir burnos ertmėje.
Atminkite: sveikos dantenos niekada NEKRAUJUOJA!
Rašyti atsakymą