Permainos bendrovės „Pamario pienas“ valdžioje

PAMARIO PIEN 1Žemės ūkio kooperatinės bendrovės (ŽŪKB) „Pamario pienas“ visuotinis susirinkimas iš esmės atnaujino valdybą. Iš septynių buvusių valdybos narių naujojoje valdyboje liko tik du. Dabar šiam Vakarų Lietuvoje stipriausiam ūkininkų susivienijimui vadovaus ūkininkai Rimas Laurinavičius, Kristina Sirtautienė, Alvyra Čėsnienė, Jonas Gedminas, Kostas Dragūnas, Ramutė Plukienė bei Edita Katutienė.

Po visuotinio susirinkimo iš pareigų atsistatydino bendrovės vadybininkas Rimas Jakštas. Susirinkime jam teko išklausyti nemažai priekaištų dėl aplaidaus darbo.

Plėtros prioritetas – pieno perpylimo stotis

„Pamario pieno“ direktorė E.Katutienė „Šilutės naujienoms“ sakė, kad bendrovė, praėjusį rudenį įsigijusi apie 1000 kv. metrų ploto patalpas Laučiuose, užsimojo čia įsteigti pieno perpylimo stotį.

Tikėtasi, kad per dvejus metus pastatas bus rekonstruotas ir pritaikytas ne tik pienui perpilti. Planuota kelias patalpas skirti laikyti prekes, skirtas pieno ūkiams. Kooperatyvas, pirkdamas didesnius kiekius įvairių pašarų priedų, papildų ar medikamentų, savo kooperatyvo nariams galėtų suteikti palankesnes sąlygas tokioms prekėms įsigyti.

Kooperatyvas geriausiu laikotarpiu per dieną surinkdavo apie 38 tonas pieno ir jau yra įdomus ne tik didžiausiems Lietuvos pieno perdirbėjams, bet ir užsienio klientams. Pieno perpylimo stotis bendrovei tiesiog būtina, kad galėtų sukaupti kooperatyvo narių pristatytą didesnį pieno kiekį ir užpildyti eksportui pritaikytus didelės talpos pienvežius.

Pasak direktorės E.Katutienės, apmaudu, kad per gerą pusmetį šie planai taip ir nebuvo pradėti įgyvendinti. Todėl kooperatyvo nariai visuotiniame susirinkime išrinko naujus valdybos narius, kurie būtų drąsesni naujovėms ir investicijoms.

Į bendrovę „Pamario pienas“ prieš 10 metų buvo susibūrę po kelias karves turintys ūkininkai. Dabar apie pusę ūkininkų iš 250 kooperatyvo narių tapo vidutiniais ūkininkais, kurie savo karves skaičiuoja dešimtimis ir jau turi savo pieno šaldymo įrangas.

Pasak E.Katutienės, dauguma kooperatyvo narių puikiai supranta, kad turint didesnį kiekį kooperuotai surinkto pieno ir užsitikrinus daugiau galimybių jį realizuoti ne tik vietos pieno perdirbėjams, bet ir užsienyje, pajamos iš pieno gamybos verslo bus stabilesnės ir didesnės.

Čiupt už vadžių – vėl iš pradžių?

Po visuotinio susirinkimo ŽŪKB „Pamario pienas“ direktorę E.Katutienę pasiekė vienas, kitas pranešimas, kad Vainuto seniūnijoje, kur gyvena iš pareigų atsistatydinęs vadybininkas R.Jakštas, ūkininkai kalbinami išstoti iš kooperatinės bendrovės ir steigti kitą susivienijimą.

E.Katutienė tokią R.Jakšto iniciatyvą vertina kaip įžeistų ambicijų išraišką, o naujos kooperatinės bendrovės ar kokio kito susivienijimo kūrimą galima apibūdinti liaudišku posakiu: „Čiupt už vadžių ir vėl iš pradžių“. Juk bendrovė „Pamario pienas“ puikiai dirba, o R.Jakštui tikriausiai skaudu, kad negalėjo paneigti kooperatyvo „Pamario pienas“ administracijos ir buhalterės Dinaros Gečauskienės aptiktų klaidų jo veikloje. E.Katutienė mano, kad kooperatyvo iškeltų uždavinių nesugebėjusiam įgyvendinti vyrui naujo kooperatyvo kūrimas būtų pernelyg sudėtingas užmojis.

Kooperatinės bendrovės „Pamario pienas“ nariai pieno rinkoje turi išsikovoję neblogas sąlygas: atsižvelgus į pieno kokybės rodiklius ir vienu metu pristatomo pieno kiekį, dabar gauna nuo 0,70 iki 0,94 Lt už vieną bazinį pieno litrą. Ši kaina nemažės net ir artimiausius porą vasaros mėnesių, kai ganyklose primilžiai padidėja, nes „Pamario pienas“ turi ilgalaikes parduodamo pieno kainų sutartis.

Be to, kooperatinės bendrovės narius vienija ir sukauptas bemaž pusės milijono vertės turtas. E.Katutienė neabejoja, kad absoliuti dauguma „Pamario pieno“ narių nepasiduos tuščiomis pagundomis siekti momentinės naudos ir pradėti viską iš naujo nuo nulio.