Permainos komisariate nusikalstamumo nesumažino

policijaVis „tobulėjant“ teisėtvarkos sistemai nusikalstamumas, kaip visoje Lietuvoje, taip ir Šilutės rajone, šoktelėjo į seniai neregėtas aukštumas, o išaiškinamumas – priešingai – daugelyje sričių perpus sumažėjo.

Per pirmąjį šių metų pusmetį rajone užregistruotos net 1138 nusikaltamos veikos, kai per tą patį laiką pernai buvo užregistruota tik 614.

Apie kriminogeginės situacijos pokyčius „Šilutės naujienos“ kalbėjosi su Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šilutės rajono PK Kriminalinės policijos skyriaus viršininku Vaidu PETNIŪNU.

Sunkių nusikaltimų daugėja

Pateikęs pirmuosius nerimą keliančius skaičius apie užregistruotų nusikalstamų veikų didėjimą, V.Petniūnas pateikia ir vieną džiugesnį: šiemet per pusmetį išaiškinti 823 nusikaltimai ir tai sudaro 72,3 proc. nuo bendro užregistruotų nusikalstamų veikų skaičiaus. Pernai buvo išaiškintos 427 tokios veikos, t.y. 65,9 proc.

Sunkių ir labai sunkių nusikaltimų šiemet užregistruota 14, ištirti 4 (28,6 proc.). Pernai šie skaičiai atitinkamai buvo 9, 7 ir 77,8 proc.

Sunkių sveikatos sutrikdymo atvejų šiemet neužfiksuota, bet ištirtas vienas ankstesnių metų toks nusikaltimas. Pernai buvo 1 toks nusikaltimas, ir jis buvo išaiškintas.

Sulaikytos dvi narkotikų platintojų grupės

Pernai per pusmetį buvo užregistruoti 2 narkotinių medžiagų platinimo atvejai, ištirtas 1. Šiemet tokių nusikaltimų neužregistruota, bet ištirti 2 ankstesnių metų nusikaltimai.

Bet tai, kad šių nusikaltimų šiemet neužregistruota, pasak V.Petniūno, nereiškia, kad jų nėra. Šiame bare aktyviai dirba Klaipėdos apskrities VPK Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro pareigūnai, kurie kartu su šilutiškiais, šiemet jau sulaikė dvi mūsų rajone narkotikus platinusias grupuotes. 
  
Plėšimai – tai ta sritis, kur nusikalstamų veikų skaičiai stabilūs, bet jų ištyrimas smarkiai sumažėjo. Pernai įvykdyti 9 plėšimai, ištirti 7 (77,8 proc.), šiemet buvo užregistruoti 10 plėšimų, išaiškintas tik 1, tai tėra tik 10 proc.

Nekinta ir naminės degtinės gamybos ir realizavimo mastai: pernai ir šiemet užregistruota po 16 tokių nusikalstamų veikų. Skirtumas tik tas, kad pernai jų ištirta 21, o šiemet – tik 16.

Pastebimas ir nusikalstamų veikų viešose vietose daugėjimas bei jų ištyrimo mažėjimas: šiemet užregistruota 70 atvejų, ištirta 40 (57,1 proc.), pernai buvo užregistruota 66 atvejai, ištirti 43 (65,2 proc.).

Saugiausia – Kintuose, nesaugiausia – Žemaičių Naumiestyje

Šiemet pagausėjo ir viešosios tvarkos pažeidimų: jų įvykdyta 37, kai pernai buvo 28. Išaiškinti pernai 22 (78,6 proc.), šiemet – 24 (64,9 proc.) viešosios tvarkos pažeidimai. Didėjimo priežastys aiškios: viešose vietose, ypač – kaimuose – trūksta pareigūnų ekipažų, beveik prieš metus uždaryta Žemaičių Naumiesčio nuovada, todėl chuliganai pasijaučia vis drąsesni ir labiau nebaudžiami.

Saugiausios seniūnijos vardo šiemet labiausiai nusipelnė Kintai, mat čia per 6 metų mėnesius užregistruota tik 15 nusikalstamų veikų. V.Petniūnas mano, kad prie tokio rezultato labiausiai prisideda pati vietos bendruomenė, kuri rajone garsėja savo aktyvumu.

Labiausiai nesaugu gyventi yra Žemaičių Naumiestyje, nes čia užregistruotos net 46 nusikalstamos veikos. Beveik tiek pat – 45 įvairūs teisėtvarkos pažeidimai užregistruoti Švėkšnoje, 42 – Saugose, 37 – Rusnėje, 33 – Gardame. Nuo „pirmaujančiųjų“ šiek tiek atsilieka Katyčiai – 24 nusikalstamos veikos, Usėnai – 20, Vainute ir Juknaičiuose tokių veikų užregistruota po 19.

Šilutės mieste nusikalstamų veikų įvykdyta net 612, o Šilutės seniūnijoje – 60. Bet miesto ir didžiausios rajono seniūnijos negalima lyginti su kitomis – Šilutėje gyvena žymiai daugiau žmonių.

Didelės permainos – ne į naudą

Taigi kriminogeninė situacija prastėja, o kokios to priežastys? V.Petniūnas nurodo kelias.

Pagrindinė – trūksta pareigūnų. Šiuo metu Šilutės r. PK trūksta 20-ties pareigūnų ir tai sudaro 14 procentų viso etatų skaičiaus.
Ne mažiau svarbi priežastis – per pastaruosius 9 mėnesius mūsų komisariatą supurčiusios didžiulės permainos. Ypač tos, kurios tiesiogiai susijusios su Kriminalinės policijos skyriumi: atleisti 3 kriminalistai, dar dviem skirtos griežtos drausminės nuobaudos, vienas iš pastarųjų nedirba iki šiol. Iš viso Kriminalinis skyrius per tą laiką sumažėjo 9 pareigūnais.

V.Petniūnas mano, kad rezultatams įtakos turėjo ir tai, jog net 9 mėnesius vadovo neturėjo viešoji policija. Nuolatinio šio padalinio vadovo nėra ir dabar.

Buvęs komisariato vadovas Stasys Mickevičius nuo kovo 30 dienos turėjo nedarbingumo lapelį, o vasaros pradžioje išlydėtas į pensiją.

Dar vienas „perversmas“ – nuo balandžio 1 dienos Šilutės r. PK prijungtas prie Tauragės AVPK. Buvo įdiegta kai kurių naujovių, pareigūnams reikėjo laiko prie jų priprasti.

Steigti saugios kaimynystės grupes šilutiškiai irgi akivaizdžiai nėra nusiteikę: iki šiol Šilutėje sukurtos 5, Juknaičiuose – 3, o Saugose –  viena tokia grupė. Kitose seniūnijose burtis ir kartu saugoti visų turtą norinčiųjų nėra.

Šilutėje panaikinta ir areštinė

Bene skaudžiausia naujove, kaip reikiant prisidėjusia ir prie nusikaltimų išaiškinamumo sumažėjimo, V.Petniūnas vadina areštinės Šilutėje panaikinimą nuo gegužės 1 dienos. Žinia, taip nusprendė ne vietos, ne Tauragės AVPK vadovai, tai – Lietuvos policijos departamento sprendimas. Dabar artimiausios areštinės yra Šilalėje ir Tauragėje, o areštantus iki jų kas kartą tenka gabenti po 50-70 kilometrų ten ir atgal. Tokios kelionės būtinos kiekvieną dieną. Vežiojimas nemažai kainuoja, atima nemažai pareigūnų laiko.

Lyg to dar būtų negana, kartu su areštine Šilutėje buvo panaikintas ir konvojaus būrys – 9 etatai pareigūnų, kurie lydėdavo areštantus. Šioji prievolė išdalinta visiems kitiems komisariato pareigūnams.

Įvykdžius visas šias permainas likusiems pareigūnams, žinoma, reikėjo laiko prie jų prisitaikyti, be to, jiems gerokai padaugėjo darbo.

Vis dėlto, pasak V.Petniūno, per pastarąjį pusmetį atlikta daug darbų. Jis tiki, kad visi šiuo metu dirbantys pareigūnai susitvarkys su keliamais uždaviniais ir sugebės užtikrinti rajono gyventojų saugumą.