Nuo lapkričio 1 dienos VšĮ Šilutės ligoninėje gydomi pacientai maitinami pagal atnaujintą valgiaraštį. Pasikeitimus pristatė naujoji gydymo įstaigos dietistė Eimantė Brazienė.
Atsisakyta riebaus, skrudinto, rūkyto maisto
Vadovaujantis naujausiais tyrimais sveikos mitybos srityje, Europos Komisijos (EK) ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis, nustatyti tiekiamų maisto produktų kokybės reikalavimai, leidžiami cukraus, druskos ir skaidulinių medžiagų kiekiai pacientų maitinimui tiekiamuose maisto produktuose. Taip pat nustatytas ir ligoniams netiektinų maisto produktų sąrašas.
Anot E. Brazienės, ligoninėje pacientams nebetiekiamas riebus, skrudintas maistas, džiūvėsėliuose apvolioti ar jais pabarstyti kepti mėsos, paukštienos ir žuvies gaminiai, šaltai ir karštai rūkyti gaminiai. Taip pat atsisakyta sultinių ir padažų koncentratų, padažų su spirgučiais bei kitų sveikatai nepalankių produktų ar iš jų pagamintų patiekalų. Pastarųjų buvo atsisakyta dar pavasarį, sudarinėjant naujas sutartis su maisto tiekėjais.
Dabar ligoninėje gydomi pacientai maitinami gaminiais iš šviežios, liesos mėsos, iš riebios ir liesos jūrinės arba gėlųjų vandenų žuvies. Taip pat pirmenybė teikiama ruginei duonai, viso grūdo produktams, įvairioms kruopoms, šviežioms, sezoninėms daržovėms, vaisiams ir uogoms.
Patiekalams pagardinti naudojami džiovinti vaisiai ir uogos. Taip pat lapiniai prieskoniai be druskos ir maisto priedų (petražolės, krapai, raudonėlis, bazilikas ir kt.).
Nuo šiol su patiekalais sultys ir saldinti gėrimai pacientams netiekiami. Juos pakeitė geriamas vanduo ir nesaldinta arbata. Anot dietistės, pacientui pageidaujant, cukrus patiekiamas atskirai, tačiau ne daugiau kaip 5 g/200 ml.
Stebimas kaloringumas, gaminama tausojančiai
Sudarinėjant naujas sutartis su maisto tiekėjais, anot dietistės, dar pavasarį buvo pereinama prie sveikesnių produktų, perkami natūralesni prieskoniai, viso grūdo makaronai, duona, miltai, natūralūs varškės sūreliai, jogurtai.
Dietistė atkreipė dėmesį į pacientų pagrindinių maitinimų kaloringumą. Pusryčiams kiekvienas ligonis gauna 20 – 25 proc., pietums – 30 – 35 proc., vakarienei 20 – 25 proc., priešpiečiams, pavakariams ir naktipiečiams – iš viso 25 – 30 proc. rekomenduojamo paros maisto raciono kaloringumo.
Pirmenybė dabar teikiama ir tausojančiam gamybos būdui. Anot E. Brazienės, patiekalai negali būti pervirti, perkepti, prideginti. Taip pat dėmesys kreipiamas ir į tai, kad patiekalai būtų patiekiami estetiškai. Neskysti patiekalai (košės, troškiniai, apkepai, guliašai ir pan.) patiekiami nepraradę jiems būdingos formos, neištižę.
Dietistė atkreipia dėmesį į gydomų vaikų maitinimą: dabar ligoninėje iki 1 metų amžiaus pacientams patiekalai nesūdomi ir nesaldinami.
Rašyti atsakymą